Technologie

Europejska samoobrona dla F-16

F-16. Fot. USAF
F-16. Fot. USAF

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wybrał do prób system aktywnej obrony przeciwradarowej BriteCloud produkcji włosko-brytyjskiej Grupy Leonardo, a dokładnie jej elementu znanego do niedawna jako Selex ES. Rozwiązanie zostanie przetestowane przez jednostki Gwardii Narodowej. Celem jest zwiększenie przeżywalności F-16, a zapewne także i innych samolotów USAF, na współczesnym polu bitwy.

Decyzja została ujawniona przy okazji zorganizowanej w Sztokholmie konferencji Electronic Warfare Europe przez samą Grupę Leonardo. BriteCloud to kompaktowy, samodzielnie działający zagłuszacz fal radiowych typu DRFM (Digital Radio Frequency Memory), służący do zakłócania działania pocisków naprowadzanych radarowo i odciągania ich od celu. Z racji swoich niewielkich rozmiarów uzbrojenie to może być wystrzeliwane z 55-milimetrowych dyspenserów flar, standardowo montowanych na myśliwcach Royal Air Force, co zwiększa uniwersalność jego użycia i powoduje, że jest określane także jako BriteCloud 55.

To najnowsze rozwiązanie walki radioelektronicznej ze stajni Leonardo. Stworzone na potrzeby RAF, uzyskało jego akceptację pod koniec 2017 roku, a pierwsze jego dostawy zostały przeprowadzone w kwietniu roku 2018. Pierwszymi statkami powietrznymi na jakich BriteCloud został zainstalowany były brytyjskie Tornado. Obecnie jest on też kompatybilny z Eurofighter Typhoon i Saab Gripen. Zgodnie z zapewnieniami producenta, popartymi testami RAF i dokonanym przez nie wyborem, BriteCloud jest w stanie zmylić nawet najbardziej zaawansowane obecnie pociski naprowadzane radarowo na świecie.

Rewelacje te chcą teraz sprawdzić Amerykanie w ramach programu FCT (US Foreign Comparative Testing), mającym na celu wyszukiwanie i wypróbowywanie istniejących rozwiązań „z półki” opracowanych w krajach sojuszniczych. BritCloud ma zostać teraz zamontowany na F-16C/D należących do Gwardii Narodowej, a następnie zostaną przeprowadzone testy, sprawdzające czy ich obecność zwiększa szanse tych samolotów na przetrwanie. Wyniki prób mogą być ciekawe także dla innych użytkowników F-16C/D, w tym opierającej na nich swoją siłę w powietrzu Polski.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.