Reklama

Technologie

Dwa prototypy Ka-52M gotowe do testów państwowych

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformował Andriej Bogiński, dyrektor generalny koncernu Russian Helicopters, dwa prototypy zmodernizowanego śmigłowca szturmowego Ka-52M przeszły już testy zakładowe i są gotowe do badań państwowych realizowanych przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

Z wypowiedzi dyrektora Russian Helicopters wynika, że ustalono już ostateczną konfigurację śmigłowca, którego prototyp ma zostać po raz pierwszy publicznie zaprezentowany podczas nadchodzącej wystawy Armia-2021 w Moskwie. Oba prototypy, z których pierwszy oblatano w sierpniu ubiegłego roku, są już gotowe do badań państwowych, które otworzą możliwość rozpoczęcia produkcji seryjnej w 2022 roku.

Ka-52M jest wyposażony w nowe pomocnicze źródło zasilania o większej mocy oraz składane łopaty wirników ze śmigłowca morskiego, które ułatwią przerzut maszyn drogą powietrzną na duże odległości. Unowocześniony system naprowadzania i śledzenia ma obejmować głowicę optoelektroniczną OES-520 o podwyższonych parametrach wyposażoną w laserowy system podświetlania celów. Znacznie zwiększy ona zasięg i skuteczność systemu, szczególnie w działaniach nocnych.

Przede wszystkim jednak zmiany w Ka-52M obejmują nowy, zunifikowany cyfrowy system awioniczny Argument-2000 obsługujący m.in. nowe sensory, układ wymiany danych i wyświetlacze nahełmowe. Jak wynika ze słów Bogińskiego podjęto też ostatecznie decyzję w temacie nowego radaru. Z dwóch dostępnych opcji wybrano stację W006 Riezec z układem nadawczo-odbiorczym AESA, zdolną wykryć czołg z odległości do 45 km.

Zmodyfikowaniu i ujednoliceniu ze zmodernizowanym Mi-28NM uległo też uzbrojenie w pociski kierowane. Składa się ono z naprowadzanych laserowo pocisków Wichr-1 i Chrisantiema o zasięgu 10 km oraz nowych pocisków dalekiego zasięgu „Projekt 305” z dwukanałowym naprowadzaniem, wchodzące w skład systemu Hermes-A i osiągające donośność co najmniej 20 km.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (11)

  1. Celtic

    Każdy pilot gdyby mógł wybierać między maszynami, wybrał by tę która daje mu szanse przezyć. Ka-52 ma jeszcze jedną zaletę, nieobecną w jakimkolwiek innym śmigłowcu bojowym - system katapultowania się. Czyżby jednak Rosjanie dbali o życie swojego personelu bardziej niż tzw. zachód, wbrew często powtarzanym kłamstwom? Pominę to, że od 30 lat USA nie udalo się fotela katapultowego z Ka-50 skopiować.

  2. Viktor

    Ka52 doścignąl bell a

    1. anonim

      Buhaha! Którego Bella niby?! Wszystko pomieszałeś. To Sikorsky zerżnął od Kamowa układ współosiowy i ułożenie pilotów, zaś Bell zaproponował maszynę w stylu Comanche. Na razie to tylko prototypy. Bell 360 ma odbyć swój dziewiczy lot w 2023, jeśli wszystko dobrze pójdzie. Tymczasem rodzina K-50/52 od lat jest operacyjna, a teraz wprowadzają jedynie ulepszenia.

    2. Łowca NKWD

      Układ współosiowy latał juz przed 1930 w postaci włoskiego śmigłowca Dat3. Więc niby kto to i od kogo skopiował?

    3. co za prymityw

      Przed końcówką 2wś nie było nadających się do użytku śmigłowców. Równie dobrze możesz powiedzeć że wynalazł je da vinci.

  3. Kosiarz onuc

    Tak tak oczywiście , ale pusta lodówka rosjanina już dawno przegrała z ekranem TV z Putinem i z nieanalogicznami cudami made in USSR

    1. Coś o lodówkach.

      Cuda z ZSRR konkretnie lodówki działały po 30 lat i działały by dalej a współczesna zachodnia czy dalekowschodnia lodówka rozlatuje się po 10-15 latach z niewielkimi wyjątkami.

    2. vvv

      tak działa bo jest zrobiona na 2 kabelki a wydajność i elastyczność układu na poziomie konserwy

    3. Whiro

      Dobrze że napisałeś że ZSRR a nie Rosji. Bo dziś jest Rosja i nie mają już dodatkowo 200 mln ludzi z republik i bloku wschodniego do grabienia z myśli technicznej i kasy . Obecnie w Rosji dużo techniki zatrzymało się na ZSRR i nie zamierza ruszyć dalej.

  4. LMed

    Gdyby odrzucić kompleksy wynikające z polskiej zaściankowości i zacofania technicznego, to spokojnie można stwierdzić, że to niezły helikopterek jest . A gdyby go przezbroić i doposażyć w sprzęt zachodni to już w ogóle...

    1. Znaczy się na równiny jest były doniesienia

    2. anonim

      Ka-52 ma jest całkiem niezłą konstrukcją, ale ma jedną upierdliwą wadę - działko 30mm ruchome jedynie w pionie. Niestety, chyba nie da się z tym nic zrobić. W Ka-50 nie było to problemem, gdyż to była maszyna jednoosobowa, zaś wirnik współosiowy zapewniał szybki obrót. W momencie gdy masz pełną kontrolę nad maszyną, jesteś w stanie w ten sposób szybciej wycelować niż strzelec w Mi-24 czy Mi-28 z ruchomym działkiem. W maszynie dwumiejscowej zaś może to być już problem. Najgorsze jest to, że nie ma za bardzo co z tym zrobić. Pod spód nie da się tego przenieść (jak w Mi-28), bo tam jest rozbudowana optyka. A co do przezbrojenia na Zachodnie uzbrojenie, to nie widzę sensu, gdyż rosyjskie sprawuje się dobrze: S-8 z korektą kursu, Wichr, Ataka.

    3. LMed

      Dziękuję za konkretną informację. Pozdrawiam.

  5. Niuniu

    mzs - popatrz na wspaniały kurs polskiej złotówki. Kogo w Polsce obchodz kurs rubla? W tym roku Narodowy bank Rosji z nadwyżek eksportowych zakupi ok. 50- 70 mld euro (lub ich równowartość w walutach obcych i złocie) czym zasili fundusze syabilizacji. Połowę tej kwoty już kupili. A ile w tym roku dodatkowo pożychy Polska od finansistów z NY i Telaviwu?

    1. Hanys

      Polska z nadwyżek budżetowych zakupiła juz ponad nad tonę złota . A ile z tych euro oligarchowie już ukradli . Pytam z ciekawości

    2. Aro

      A kto tą tone widział?

    3. heh

      I co, trzymają ją w stanach?

  6. Młody polak

    Rosyjska gospodarka rośnie co roku, zwiększają się wpływy do budżetu z paliw kopalnych, a jednocześnie stanowią coraz mniejszy procent, co oznacza że rosną inne sektory. Jest boom budowlany dzięki nowej sieci autostrad i kolei, modernizowane są lotniska, elektrownie. Więc jest też coraz więcej pieniędzy na wojsko. 5-7 milionów Ukraińców uciekło do Rosji za pracą i godnym życiem.

    1. Vesper

      Dobre,tylko czemu papier toaletowy ma większą wartość od rubla???

    2. Tja

      Nie czemu a dlaczego - to raz! Wartość papieru toaletowego, podobnie jak np. PLN - to dwa! A jest tak, ponieważ o wartości poszczególnych pieniędzy/kursie wymiany i o "ratingu" panstw, decyduje niewielka grupa eskimosów w New York - to trzy!

    3. bobry w Montanie są bystrzejsze

      No popatrz, to tak samo jak i złotówki.

  7. Zbyszek

    Administracja Putina ogłasza coraz to nowe programy zbrojeniowe, bo z roku na rok w Rosji jest coraz większa bieda więc ludowi trzeba wytłumaczyć, że to przez wydatki wojskowe. Prawda jest jednak taka, że rosyjska gospodarka jest zacofana i skorumpowana a władza na każdym szczeblu wyprowadza z niej pieniądze na pałace, luksusowe samochody, kochanki czy apartamenty w NY czy Londynie...

    1. czarno to widzę

      Raczej z Ukrainą.

  8. dv

    Znacznie młodszy od AH 64 i znacznie lepszy.

    1. Anakonda

      A robot Borys znacznie lepszy od produktów Boston Dynamics.

    2. Author

      Na pewno młodszy? Przecież to reanimacja jakiegoś starego rupiecia. Miałem wrażenie że mają ich setki a okazało się że są dwa prototypy. Podobnie jak z Armatą czy SU-57.

    3. Mix

      AH 64 został oblatany w 1975 zaś produkcje seryjną uruchomiono w 1982. W tym samym roku Sowieci oblatali Ka-50 z którego wywodzi się Ka-52. A sam Ka-52 został oblatany w 1997 roku. Więc jak by nie patrzył to nawet ten "stary rupieć" jest młodszy od AH 64. Tak na marginesie Ka-52 Rosjanie posiadają ponad 100 sztuk.

  9. Walenty

    Zaraz będzie więcej prototypów niż maszyn seryjnych. Maszyna wizualnie jest śliczna, ale jej możliwości pozostawiają sporo do życzenia, stąd bardzo ograniczone użycie w siłach rosyjskich. Nie bez powodu powstają nowe wersje Mi 35 i trwa produkcja Mi 28.

    1. Biwalentny

      Możliwości pozostawiają sporo do życzenia ----- a to niby jakie ?

    2. Wszystkie a szczegolnie kiepski silnik i elektronika...

    3. Polana

      Mi 35 jest produkowany na eksport, a WKS RF zamówił 114 śmigłowców Ka 52 M. będzie w armii 250 sztuk.

  10. vd

    Znacznie młodszy od AH-64, a i tak znacznie gorszy.

  11. Aoa

    Pewnie znowu ostrzelają przypadkowe osoby.

    1. aoA

      Tak jak izraelski Iron Drome ostrzelał izraelski F-15?

    2. Walenty

      Tak jak su 30 rok temu na manewrach,

    3. Tak jak Kuzniecow zatopił pływający dok (jedyny sukces bojowy tego lotniskowca), albo jak przedmiotowy Ka-52 podczas Zapad 17, po którego wyczynach kilku dziennikarzy ledwo uszło z życiem, a który potem jeszcze ostrzelał budynki na lotnisku.