Reklama

Technologie

Drugi typ pocisku dla obrony przeciwrakietowej U.S. Army

IFPS inc 2 sidewinter
Autor. US Army

U.S. Army poszukuje pocisku zdolnego do zwalczania ciężkich rakiet i pocisków manewrujących w ramach systemu Indirect Fire Protection Capability Increment 2 (IFPC Inc 2). System jest częścią szerszych działań armii amerykańskiej, mających na celu poprawę zaniedbywanych od dawna zdolności obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

Reklama

Obecnie podstawowym efektorem w systemie IFPC Inc 2 są rakiety AIM-9X Sidewinter firmy Raytheon. Jest to standardowy pocisk powietrze-powietrze stosowany w amerykańskich siłach zbrojnych, ale w ramach tego rozwiązania startujący z wieloprowadnicowej naziemnej wyrzutni modułowej, co daje możliwość integracji również innych pocisków. Spółka Dynetics, która realizuje ten program otrzymała wart 237 milionów dolarów kontrakt na dostarczenie i zintegrowanie 16 wyrzutni oraz 60 pocisków z których pierwsze mają być dostarczone pod koniec 2023 roku i zintegrowane w ramach sieci dowodzenia IBCS.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Tymczasem biuro U.S. Army Program Executive Office, Missiles and Space, Short and Intermediate Effectors for Layered Defense (SHIELD) rozpisało postępowanie dotyczące kolejnego efektora dla system IFPC Inc 2. W terminie do 14 lutego bieżącego roku można zgłaszać oferty dotyczące pocisków, które zdolne będą do zwalczania m. in. naddźwiękowych i poddźwiękowych pocisków manewrujących, bezzałogowców oraz artyleryjskich pocisków rakietowych kalibru 240-300 mm.

Tak więc oczekiwane są zarówno wysokie prędkości jak też zdolność C-RAM wobec ciężkich rakiet. Oferowane pociski muszą też być w stanie startować z modułowych wyrzutni IFPC Inc 2 oraz współpracować z systemem IBCS. Wymogiem jest również gotowość takiego pocisku do testów w ramach symulacji komputerowych, testów fizycznych jak również próbnych strzelań w okresie 2025-2026.

Czytaj też

Muszą to być więc rozwiązania już istniejące lub będące w końcowej fazie rozwoju. Bowiem zgodnie z planem SHIELD system IFPC Inc 2 ma być w 2025 roku gotowy do testów z dwoma typami efektorów, zapewniając warstwową ochronę przeciw szerokiej gamie celów w zakresie 360 stopni. Obecnie w ramach rozwiązania pomostowego U.S. Army wprowadziła do użycia dwie baterie izraelskiego systemu Iron Dome pod oznaczeniem IDDS-A  (Iron Dome Defense System-Army).

Reklama

Komentarze (1)

  1. Eckard Cain

    Ciekawe czy Pioruna dałoby radę zintegrować z taką wyrzutnią... Jak Sidewinder daję radę jako C-Ram to i Piorun/Grzmot dałby.

Reklama