Siły zbrojne

Sidewindery w obronie przeciwlotniczej U.S. Army

Fot: www.dynetics.com
Fot: www.dynetics.com

Pentagon zamówił pierwszą partię nowego systemu przeciwlotniczego IFPC, który ma wejść na wyposażenie U.S. Army i pozwolić na odtworzenie obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

Wykonawcą kontraktu jest spółka Dynetics, która otrzyma 237 milionów dolarów za dostarczenie i zintegrowanie 16 wyrzutni oraz 60 pocisków. Umowa powinna zostać w pełni zrealizowana w ciągu 2,5 roku. Docelowo może zostać zamówionych nawet 400 wyrzutni.

Efektorem zestawu przeciwlotniczego IFPC jest pocisk AIM-9X Sidewinder, opracowany przez Raytheon Technologies. Jest on wystrzeliwany z modułowej wyrzutni, możliwe będzie więc dodanie w przyszłości innych efektorów.

System wraz z pociskami Sidewinder w trakcie prób prowadzonych w maju br. (tzw. shoot-off) wykazał zdolność integracji z modułem zarządzania obroną powietrzną IBCS. Był to jeden z kluczowych warunków, aby mógł on być wykorzystywany jako docelowe rozwiązanie w systemie obrony powietrznej IFPC.

Dzięki temu rolę sensorów będą mogły pełnić m.in. radary Sentinel v3, które już są zintegrowane w tym systemie (i ich nowsza wersja – Sentinel v4 – będąca de facto całkiem nową stacją radiolokacyjną). Co więcej, w jednym systemie dowodzenia i kierowania walką znajdą się zarówno zestawy IFPC Inc-2I, jak i integrowane z IBCS Patrioty.

Zadaniem systemu IFPC będzie zwalczanie załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, pocisków manewrujących oraz celów RAM (Rocket, Artillery Mortar). Zestaw ten będzie stanowił „pośrednie ogniwo” pomiędzy Patriotami a służącymi do bezpośredniej osłony wojsk zestawami M-SHORAD. Wprowadzenie IFPC będzie więc de facto oznaczało przywrócenie zdolności naziemnej obrony krótkiego zasięgu, bo zestawy M-SHORAD, Avengery i Stingery należy klasyfikować jako systemy bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), natomiast Patrioty – jako zestawy średniego zasięgu. Wcześniej jako pomostowe rozwiązanie w programie IFPC US Army zakupiła natomiast 2 baterie Iron Dome, które już dostarczono w istniejącej konfiguracji (z izraelskim radarem i systemem dowodzenia). Wymogiem wobec docelowego systemu IFPC, mającego służyć m.in. do osłony stanowisk dowodzenia, jest natomiast bezpośrednia integracja z IBCS. W przyszłości, podobnie jak M-SHORAD, ma on zostać uzupełniony o efektory energii skierowanej (laserowe i wiązki mikrofalowej)

Komentarze