Reklama

Technologie

630 mln dolarów za „czeską Narew”

System Spyder. Fot. MO Republiki Czeskiej
System Spyder. Fot. MO Republiki Czeskiej

Minister obrony Republiki Czeskiej Lubomír Metnar 27 września 2021 r.  poinformował rząd tego kraju o zakupie 4 baterii naziemnego systemu obrony powietrznej Spyder produkcji izraelskiego koncernu Rafael. Wartość umowy zawartej w formule międzyrządowej wyniesie 13,69 mld koron czeskich, czyli około 630 mln dolarów. Łączny udział krajowego przemysłu w realizacji kontraktu przekroczy wymagane przez ministerstwo 30% i obejmie zarówno dostawy jak i wsparcie eksploatacji.

Umowa została wynegocjowana a jej wartość potwierdzona przez obie strony. Obecna cena jest znacznie wyższa od wstępnie planowanej wartości kontraktu, którą szacowano na około 10 mld koron (430 mln dolarów). Jak podkreśla Lubor Koudelka, wiceminister ds. zakupów uzbrojenia, w trakcie negocjacji wstępnych poprzedzających wybór oferty izraelskiej cenę udało się obniżyć o 2 mld koron, jednak obecna cena uwzględnia wzrost cen nowoczesnych technologii na rynkach światowych oraz inflację, transfer technologii i inne czynniki. Podkreślił też, że zwlekanie z zakupem wpłynęłoby na dalszy wzrost kosztów programu.

Planowany okres eksploatacji nowego naziemnego systemu obrony powietrznej to 20 lat lub dłużej. W związku z tym oszacowano przewidywane koszty całego okresu użytkowania na poziomie około 23 miliardów koron (ok 1 mld dolarów), z czego kwota zapłacona stronie izraelskiej za świadczone wsparcie serwisowe wynosiłaby maksymalnie 7,5 miliarda koron (230 mln dolarów) z VAT. Koszty zapewnienia 20-letniego cyklu życia obejmują nie tylko koszty obsługi i utrzymania, ale także wszelkie inne koszty pomocnicze i operacyjne MON, w tym koszty szkolenia żołnierzy, eksploatacji pojazdów i paliw, czy inwestycje w infrastrukturę.

Łączny udział krajowego przemysłu w realizacji kontraktu przekroczy wymagane przez ministerstwo 30% wartości całego projektu. Głównymi partnerami izraelskiego koncernu państwowego Rafael będą czeskie firmy RETIA oraz Vojensky Technicky Ustav. Planowany jest udział zarówno w zakresie produkcji i dostaw jak też wsparcia cyklu życia i serwisu. Ma to zapewnić czeskim partnerom programu dostęp do nowych technologii i rozwiązań.

W procedurze wyboru, która trwała od 2016 roku porównano pod względem technicznym, operacyjnym i ekonomicznym dziewięć systemów oferowanych przez siedmiu producentów. Za optymalną uznano ofertę izraelskiego koncernu państwowego Rafael, który zaoferował system Spyder.

Czeskie ministerstwo obrony nie opublikowało szczegółowych informacji o konfiguracji systemu, jednak zaprezentowano graficzną prezentację, z której wynika, że wybrano wariant Spyder-MR/LR. Tego rodzaju system posiada ośmioprowadniocowe pionowe wyrzutnie, przeznaczone dla pocisków I-Derby, I-Derby-ER oraz Python 5 w wersjach o zwiększonym zasięgu, z dodatkowym silnikiem startowym (boosterem). Dzięki temu mogą one razić cele nawet na odległościach do 70-80 km i pułapie 18-20 km (pocisk I-Derby ER). Wyrzutnie Spyder-MR/LR są zwykle osadzane na podwoziach 6x6 lub 8x8. Opcją jest zintegrowanie na nich głowicy elektrooptycznej, dającej możliwości działania autonomicznego.

Dostawy powinny zostać zrealizowane do roku 2023. Cztery baterie Spyder zastąpią w czeskich siłach powietrznych wykorzystywane obecnie cztery baterie posowieckich wyrzutni 2K12 Kub (SA-6). System będzie współpracował z pozyskanymi przez Czechy w odrębnym postępowaniu trójwspółrzędnymi stacjami radiolokacyjnymi ELTA ELM-2084, również produkcji izraelskiej. Osiem tego typu radarów ma wejść do służby w latach 2021-2023.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (31)

 1. andys

  Wisła i Narew potrzebne są zarówno w Polsce , jak i Czechach. Oba kraje nastawiają się na zakupy i już rezerwują w budżetach ogromne pieniądze. A przecież naziemny system obrony powietrznej Spyder to taka lepsza nieco Loara!!!!! Zarówno w Polsce jak i Czechach jest poważny potencjał w dziedzinie radiolokacji, i w innych potrzebnych w tym przypadku kompetencjach produkcyjnych (być może z efektorami może być pewien problem). Bracia Czesi, łączmy się w dziele produkcji dobrego sprzętu wojskowego!!!!! Podejrzewqam , że dołaczyliby sie i Wegrzy i Słowacy, również kraje z tradycjami w tej dziedzinie. Czechy to najblizszy nasz sasiad, od zawsze posiadajacy dobry przemysł zbrojeniowy. Dlaczego z nimi nie współpracujemy (przynajmniej ja nie znam przypadków współpracy). W czasach PRL współpraca była znaczna, co stoi na przeszkodzie , aby wrócic do tych dobrych tradycji?

  1. LMed

   Mentalność kasty rządzącej może?

  2. Davien

   Andys , daruj sobie bajki:0 Loara to system b/krótkiego zasięgu a SPYDER to zupełnie inne pietro OPL. Równei dobrze mógłbyś porównywac ruskeigo AK-630 z S-350/Buk M3:))

 2. Bobo

  Ilość jak zwykle u nich powala. Pojedyncze sztuki aby tylko się pokazać. Poza tym transfer technologi usadowienie wyrzutni na tatrze. O podstawowym elemencie, czyli pocisku mogą pomarzyć. Marny interes.

  1. Lord Godar

   Im to w zasadzie wystarczy , skala zakupu jest taka , że nie muszą mieć współprodukcji pocisku a wystarczą kompetencje do obsługi i serwisu . Tak jak u nas w przypadku pocisków NSM .

  2. dropik

   nie to co u nasz : 4 blackhawki , 4 aw101 ;)

 3. WSK74

  Czesi maja mały kraj, wielki przemysł i sporo pragmatyzmu. Wbrew niechęci w kontekście Zaolzia i Turowa trzeba im przyznać, że mają większe sukcesy w eksporcie, kooperacji i chyba lepiej gospodarują środkami. Ciekawe, oskarżani o wasalizm wobec Niemiec, kupują w Izraelu, pragmatycznie pchają gdzie się da Tatrę , zmodernizują Dany i sprzedadzą z zyskiem..... Nie maja ambicji mieć każdego typu uzbrojenia, robią co mogą sprzedać na eksport, żeby produkcja była opłacalna. Czołgów prawie nie mają ..... Może ich strategia jest od dawna prawdziwie obronna, w odróżnieniu od naszej ? Swoją drogą, zbudowali kiedyś więcej umocnień od Francji. Gdybyśmy wtedy rozumieli rolę Traktatu Wersalskiego, to może moglibyśmy bronić się wspólnie.

  1. Janosik

   w marcu 1939 polska armia ramię w ramię z III Rzeszą dokonała aneksji Czechosłowacji i do 1 września okupowała Zaolzie. Nie było mowy o współdziałaniu w okresie międzywojennym. dodam samoloty L-29, L-39, L-59 oraz L-159 w porównaniu do polskich osiągniec typu bubel Iryda to kosmos

  2. Bardziej dociekliwy

   Do Janosika: proponowałbym dowiedzieć się jak to się stało że po I Wojnie światowej Zaolzie weszło w skład Czechosłowacji. Czesi mieli ambicje zająć zbrojnie ten rejon aż do Bielska Białej.

  3. hermanaryk

   Czołgów właściwie nie muszą mieć. Mają góry. My musimy mieć czołgi. System obrony powietrznej kupują w Izraelu, bo w Niemczech nie kupią. A co do gospodarowania środkami, to nie wiem, czy np. zakup Caesara świadczy o dobrym ich wykorzystaniu.

 4. Gniewko

  Nie piszcie nic o Czechach. Trzeba się na nich gniewać.

 5. Jagoda

  Co raz mocniejsza jest "bańka antydostępowa" wokół Polski i co najważniejsze grosza na nią nie wydajemy !

  1. hihi

   Ta "bańka" to nie z tej strony. Chyba ,że ma być przeciwko Polsce.

  2. Alex

   A przeciwko komu? Przeciwko Niemcom? A może Słowacji? No bo przecież nie Rosji.

 6. Monika177777

  Polska będzie mieć 23 to jest różnica

  1. Xzibit

   Póki co MON podpisał umowę sam ze sobą i nikt nie wie jaki pocisk wybierzemy a więc jak coś będziemy mieć to wtedy będzie można się cieszyć.Bo Polska kilkadziesiąt śmigłowców i 3 OP z pociskami manewrującymi też MIAŁA MIEĆ :) Więc to że my będziemy mieć to można włożyć póki co między bajki :)

  2. Adam

   Wiadomo że MON wybrał AMRAAM-ER

 7. Cat

  No nie wiem dostawa w2023 to jakiś ekspres.

  1. vfvv

   Produkt z półki plus dobre negocjacje.

  2. Adam

   Normalny termin dostawy

 8. Stary

  A mogli też kupić naszą Narew u Chwałka...

  1. Adam

   Nie są głupi by płacić 10 razy drożej i czekać 10 lat na dostawy

 9. sel

  nawet po przeliczeniu ilości szt wychodzi bardzo tanio i to ze radary kupowali osobno , nadal tanio

  1. Zet

   Radary będą częścią dostawy, chociaż czeska armia kupiła już radary tego samego typu w ramach innego kontraktu, ale są one przeznaczone dla 26. Pułku Dowodzenia, Kontroli i Zwiadu, odpowiedzialnego za kontrolę przestrzeni powietrznej Republika Czeska. Natomiast Spyder jest przeznaczony dla 25 Pułku Rakiet Przeciwlotniczych.

  2. Adam

   Wychodzi 10 razy taniej od CAMM

 10. Darek S.

  Niektórym wpadł do głowy pomysł, abyśmy my też dokonali tego samego zakupu w Izraelu. To równie dobrze tego typu systemy możemy kupować w Rosji. Na chwilę obecną Żydzi są karmieni większą nienawiścią do Polaków niż Rosjanie. Rząd Izraela robi na nas bezustanne naciski polityczne i próbuje dyktować nam, jakie ustawy w sejmie możemy uchwalać, jakie nie. Izrael wymusza na nas wypłatę olbrzymich sum pieniędzy wprost oraz poprzez swoje wpływy u naszego największego sojusznika USA. To bardzo groźna sytuacja. Brakowałoby jeszcze, żebyśmy się od nich uzależnili w dziedzinie uzbrojenia i staniemy się parobkami w swoim własnym kraju. Dlaczego przestaliśmy kupować poważnych ilości SPIKE ? Właśnie dlatego. Szukamy usilnie już od jakiegoś czasu alternatywy, choć wiemy, że to bardzo dobre systemy.

  1. Lord Godar

   O czym Ty piszesz ? Kupiliśmy ostatnio sporą ilość Spike LR na uzupełnienie i ten sam pocisk ma być uzbrojeniem wież ZSSW-30 na Rosomaka i Borsuka więc będą kolejne zakupy .

  2. Driver25

   W pełni podzielam pana zdanie i każdy trzeźwo myślący to zrozumie

  3. Janosik

   Tylko amerykański szmelc -Perry, Abramsy ze złomowiska czy nieudane F-35

 11. Szept

  Zabawne ale wydaje się że parametry pocisków "czeskiej Narwi" są lepsze niż tych z Patriota. Mniej zabawne jest porównanie cen i offset.

  1. ktos

   ojej a jakie to parametry sa lepsze? Jeden jest przeznaczony do obrony krotkiego zasiegu a drugi na srednim zasiegu. Co chcialbys porownywac? To jak porownac pancernik i niszczyciel w czasie IIws... oba maja inne zadania.

  2. Lord Godar

   Ty chcesz na poważnie porównywać Spydera do PAC- 3 MSE ? Odważny jesteś ... A niech to jeszcze Davien przeczyta .

  3. Davien

   Przeczytałem, ale komentaz nie przeszedł., w każdym razie nieżle się usmiałem.

 12. wiarus

  Tłumaczenie: inflacja i wzrost cen technologii.

  1. Lord Godar

   U nas się to nazywa pilna potrzeba ...

 13. kk

  A u nas nic.

  1. Bono

   Natomiast u nas nie jest tak źle.

  2. Fogg

   Odezwał się kaktus co strzela z abramsow, plywa okrętami, lata f35. Tacy to potem spiertalaja przez Zaleszczyki, bronią prastare polskie miasto Al Amein w Afryce, albo zdobywają poIską gore kamieni MonteCasino nad Adriatykiem.

  3. kk

   No wiem s 400 fajne macie :)

 14. Pulsar

  Mają Wisłę i Narew za jednym razem po niskich kosztach. Derby ER to pocisk od naszej Wisły, także przeciw akustyczny, do tego tani, kilkakrotnie tańszy od Patriota. Widać sąsiedzi potrafią myśleć. Pchanie się przez nas w horendalnie drogie systemy defensywne to nieporozumienie a wręcz sabotaż. Za różnice w cenie można by postawić rakietowe wojska odstraszania czyli aktywna obronę dalekiego zasięgu celującą w reaktory atomowe potencjalnego wroga. Choćby z którąś z Korei, Tajwanem czy "samym diabłem".

  1. Przeciwakustyczny?

  2. Extern

   Jest spora różnica taktyczna pomiędzy Czechami a nami. My niestety jesteśmy w zasięgu Iskanderów. Czesi są jedynie w zasięgu rakiet manewrujących. Dlatego my do obrony potrzebujemy również pewnego pakietu lepszych od Derby rakiet. Sama Narew nam niestety nie wystarczy.

  3. ktos

   no jak ktos halasuje to do niego strzelasz i nie halasuje :D

 15. Trutu tutu

  Relacja zakupu koszt-efekt no i transfer technologii, ograniczony ale jednak... W USA przepłaca się no i transfer technologii to wiadomo jak wygląda...

  1. ktos

   bo ty wiesz... byles w zaklaach zbrojeniowych i porownales jak wygladaly wczesniej a jak teraz?

 16. Czytelnik

  Cztery baterie na kraj wielkości Czech to chyba jakiś żart. Będą w razie W bronić tylko Pargi aby zabytki przetrwały? A co z resztą kraju?

  1. Nie inż.

   I czego nie zrozumiałeś?

  2. Xzibit

   A jak skomentujesz 2 defiladowe baterie Patriot na kraj wielkości Polski ???? To jest dopiero jakiś żart i to ponury

  3. Extern

   Szpej z tych dwóch baterii ma być rozłożony na osiem jakie mamy mieć docelowo. Bo PAC-3 MSE ma u nas pełnić tylko rolę efektora przeciwbalistycznego na te najbardziej wymagające cele, Wystarczy więc że będzie u nas w baterii jedna wyrzutnia z PAC-3 MSE i dwie z pociskiem niskokosztowym.

 17. rk

  Uczmy się od Czechów, bardzo pragmatyczny Naród, a nie co nas GIGANTOMANIA i jeszcze trzeba prowizję wziąć (czym wyższa cena tym wyższa prowincją ;)

  1. bono

   Zgadza się u Czechów były problemy z " prowizjami" jak kupowali zdaje się Pandury, ale u Was na Słowacji tak być nie musi.

  2. yy

   Jeszcze brakuje żebyśmy kupowali cokokolwiek w Izraelu,żarty sobie stroisz.

  3. Zet

   I dlaczego? Połowa świata kupuje izraelską broń, dlaczego więc Polska nie? Ich systemy są dobrej jakości i, w przeciwieństwie do Amerykanów, niektóre transfery technologii i udział krajowego przemysłu można negocjować z Izraelczykami.

 18. Zet

  Pozwolę sobie na małe wyjaśnienie. Na niedawno odbywających się Dniach NATO (Dniach Sił Powietrznych Armii Republiki Czeskiej) ACR poinformował również o tym przejęciu. Spyder będzie dostarczany w specyfikacji, którą Rafael nazywa Spyder CZ. Jedna bateria będzie składać się z trzech wyrzutni Spyder MR i jednej Spyder SR. Oczywiście każda bateria otrzyma własny radar Elta ELM 2084, więc nie jest prawdą, że radary tego samego typu, które ACR zamówiono w Izraelu dwa lata temu, były przeznaczone dla systemu Spyder. Spyder zostanie dostarczony wraz z radarami. Łącznie ACR będzie posiadał 12 radarów Elta ELM 2084, 8 już zamówionych dla 26 Pułku Dowództwa, Kontroli i Rozpoznania oraz 4 kolejne, które będą częścią zamówienia systemu Spyder dla 25 Pułku Rakiet Przeciwlotniczych. Oczywiście wszystkie systemy (wyrzutnie, radary, wozy dowodzenia, pojazdy logistyczne…) będą zlokalizowane na pojazdach Tatra.

  1. Davien

   Takie pytanie: podajesz ze bedą 3 wyrzutnie SPYDER MR i jedna SR, wiec czy beda tez pociski IDerby_ER czy tylko zwykłe IDerby i Python-5?

  2. Zet

   Nie została jeszcze opublikowana, ale prawdopodobnie jedno i drugie.

 19. marco

  A kody źródłowe to tych mośkowych rakiet z Izreala , już dawno w Moskwie tak jak zrobili to z Gruzją. Typowy, czeski "pragmatyzm".

  1. Zet

   Bardziej typowo polska mitologia.

  2. chyba raczej rosyjska.

  3. Zet

   Jednak w Polsce ten nonsens jest bardzo rozpowszechniony i często stosowany.

 20. Edward

  i tak wygląda chowanie sie za plecami innych...

 21. zapytanie

  ,,minister obrony.... poinformował rząd.. o zakupie,, ktoś to skomentuje?

  1. -.-

   W normalnym państwie rząd daje budżet do realizacji a minister wybiera co uważa za słuszne i potrzebne w oparciu o środki którymi dysponuje.

 22. Kazik

  Ja pierdziu. I nie boją się przekazania "mitycznych" kodów Rosjanom.

  1. jonasz

   Czechom nie zagraża Rosja bo dzieli ich od nich Ukraina, Słowacja i Polska. Mają inne wyzwania i prawdopodobnie nigdy nie dojdzie do starcia Armi FR z czeską.

  2. Konik

   Bo nie graniczą z Rosją i kupują również ich sprzęt...

  3. ...

   Akurat ten zestaw rosjanom nie

 23. Janka

  4 baterie. Ile ma być u nas?

  1. Ja Sam

   to zależy o jakie baterie pytasz? R20 czy paluszki

  2. Forrest

   23

 24. as

  Wychodzi jakieś 25 kamienic za 1 baterię.

 25. Grzyb

  630 mld czyli 13,69 mld koron czeskich. Nie wiedziałem, że czeska korona tak dobrze stoi...

  1. Konik

   A powinieneś się domyślić....

Reklama