42 „Pancyry” zniszczone w 9 miesięcy. Fake news?

31 lipca 2020, 11:08
Pantsir-S1_vehicle
Fot. Vitaliy Ragulin/CC BY-SA 3.0
Reklama

Według rosyjskojęzycznych, niezależnych mediów, w Libii i Syrii miały zostać zniszczone 42 rakietowo – artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze „Pancyr-S1” i to w czasie 270 dni walk. Informacja ta może być jednak klasycznym fake newsem, tym bardziej że prawdopodobnie po raz pierwszy opublikowano ją na jednym z portali ukraińskich.

Informacje przedrukowywane przez rosyjskojęzyczne portale internetowe są wprost niewiarygodne. Wynika z nich bowiem, że najbardziej perspektywiczny, rosyjski system przeciwlotniczy „Pancyr-S1” jest wprost masowo niszczony w czasie działań bojowych na terenie Syrii i Libii. Trudno jest bowiem uwierzyć, by w czasie tylko 270 dni walk utracono aż 42 takie zestawy. Biorąc pod uwagę koszt tylu systemów „Pancyr-S1”, oznaczałoby to straty dla ich użytkowników w wysokości ponad pół miliarda dolarów.

Większość z tych systemów miała zostać zniszczona w Libii, głównie w wyniku precyzyjnych uderzeń tureckiej artylerii i lotnictwa. Sprawa jest o tyle dziwna, że według oficjalnych, rosyjskich mediów, Turcy mają się przyznawać jedynie do zniszczenia dziewięciu zestawów „Pacyr-S1”: dwóch w Syrii i siedmiu w Libii. Można oczywiście do tego doliczyć systemy wyeliminowane przez lotnictwo izraelskie i być może amerykańskie, jednak trudno jest uwierzyć, by rzeczywista liczba utraconych, rosyjskich zestawów była większa niż czterdzieści. Nie zmienia to jednak faktu, że tureckie siły zbrojne znalazły sposób na wykrywanie i niszczenie rosyjskich systemów „Pancyr-S1” i informacja, jak to zrobiono, powinna być teraz rozpowszechniona w innych państwach NATO.

Głównym „zabójcą” rosyjskich „Pancyrów-S1” ma być turecki dron bojowy Bayaktar-TB2, który uzbrojony w precyzyjnie naprowadzone rakiety jest w stanie skutecznie wykryć obce zestawy przeciwlotnicze, a następnie je zniszczyć. Może on jednak również służyć do wskazania celu dla innych systemów uzbrojenia precyzyjnego – szczególnie na terenie Libii. Straty „Pancyrów-S-1” są tam rzeczywiście duże, ponieważ oficjalnie przyznano się tam do zniszczenia siedmiu takich zestawów i uszkodzenia jednego. Do tego należy jeszcze doliczyć jeden kompleks, który został zdobyty przez siły libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA), wspieranego przez Turcję i Włochy. Losy tego zestawu są zresztą najbardziej interesujące, ponieważ ktoś teraz na pewno go sprawdza i testuje. Wnioski z tych badan również mogłyby być przydatne dla wszystkich państw NATO.

Media w Rosji starają się obecnie zdeprecjonować „sensacyjne dane” odnośnie strat „Pancyrów” w Syrii i Libii. Tak duża liczba utraconych zestawów mogłaby bowiem wpłynąć na rosyjskie plany eksportowe, które zakładają sprzedaż kolejnych systemów – w tym również do krajów na Bliskim Wschodzie.

image
Głównym „zabójcą” rosyjskich „Pancyrów-S1” w Libii ma być turecki dron bojowy Bayaktar-TB2. Fot. Wikipedia

Dlatego Rosjanie przypominają, że zasięg rażenia systemów uzbrojenia na dronach Bayaktar-TB2 jest mniejszy niż uzbrojenia na „Pancyrach”. Oznacza to, że prawidłowo obsługiwany zestaw przeciwlotniczy nie dopuściłby bezzałogowca na niebezpieczną odległość – wcześniej go niszcząc. Potwierdzałyby to straty dronów Bayaktar-TB2 w Libii, które na początku czerwca 2020 roku szacuje się na dziewiętnaście utraconych sztuk. Z drugiej jednak strony w jakiś sposób zniszczono siedem „Pancyrów”, do których utracenia oficjalnie przyznaje się strona rosyjska.

I w tym przypadku Rosjanie znajdują wytłumaczenie. Wskazują oni bowiem, że rosyjskie systemy rakietowe są „po prostu nieudolnie używane przez lokalnych bojowników arabskich w Syrii i Libii”. Problem polega na tym, że zakup systemów przeciwlotniczych jest zawsze połączony ze szkoleniem ich obsług. Oznaczałoby to więc, że: albo rosyjski system szkolenia źle funkcjonuje, albo Rosjanie sprzedają swoje zestawy przeciwlotnicze bez odpowiedniej kontroli. W obu przypadkach wystawiałby to im złe świadectwo.

Tak naprawdę wątpliwości może budzić jedynie źródło informacji o tak dużej liczbie utraconych „Pancyrów”. Nie jest tajemnicą, że pomiędzy Ukrainą i Rosją trwa wielka wojna propagandowa. Wypuszczanie fake newsów jest więc narzędziem stosowanym na co dzień – i to przez obie strony. Dodatkowo ukraińskie siły zbrojne zakupiły od Turcji drony Bayaktar-TB2 i wychwalanie ich możliwości jest czymś zupełnie naturalnym.

Dlatego na wiarygodne dane o stratach obu stron w działaniach na Bliskim Wschodzie i Północnej Afryce będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Wiadomo już jednak, że te „wiarygodne dane” na pewno nie wypłyną z Rosji i Ukrainy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 399
Reklama
sża
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:13

Syria jest wręcz wymarzonym poligonem dla Rosji. Ich systemy mają okazję skonfrontować się z tym co Zachód ma najnowocześniejszego [Izrael] i na pewno wyciągają z tego wnioski i odpowiednio modernizują swój sprzęt. Takim przykładem był dość udany atak dronów na ich bazę, ale udał się tylko raz, bo następne ataki, a podobno było ich kilkadziesiąt, już nie odniosły żadnego sukcesu. Tak więc naśmiewanie się z Pancyra, czy też z ich systemów WRE, jest niepoważne. Tym bardziej, że gro z tych 10 Pancyrów Arabowie utracili podczas transportu, lub porzuconych przez załogi.

niedziela, 2 sierpnia 2020, 11:29

42 w 270 dni...Polska w 7 dni przegrała w 39...pozostałe dni września to dobijanie resztek.

Anty-Che
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:16

Powtarzasz komunistyczne sowieckie klamstwa. Tak sie sklada ze plan niemiecki rozbicia polskich armi w pierwszych dniach wrzesnia kompletnie nie wypalil. Wszystkie przeszly na rubiez obronna. W polowie wrzesnia rozpoczal sie kontratak nad Bzura a na 17 byl zaplanowany kontatak na poludniu kraju. W dodatku od 14 wrzesnia czesc sil niemieckich bylo wycodywanych na zachod w zwiazku z przygotowywana ofensywa wojsk francuskich na 18 wrzesnia. No ale 17 wrzesnia Rosja całą swoja siłą wbila nam nóż w plec

nowy
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:32

nie za bardzo widzę tutaj powiązanie? i o co autorowi chodzi

W3-pl
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 18:08

O wspominanie radosnego dobijania wojska gen Kleberga przez Niemcy I....cccp-y, w 5-tym tygodniu wojny. Bo same cccp-y to Finom przy przewadze 10:1 to nie poradzili?

Iwan
sobota, 1 sierpnia 2020, 22:26

W polsce też są amerykańskie media polskojęzyczne, które piszą same praktycznie głupoty i propagandę. Na przykład te. A spróbujcie Rosję wkurzyć militarnie, to wam pokażemy z morza, lądu, powietrza i kosmosu - gdzie jest miejsce polskiego ratlerka, tchórzliwie chowającego się za USA.

Peachtree Street
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:06

Nic nie pokażecie, ledwo ledwo wam poszło z Gruzją, a przez podgryzanie Ukrainy stajecie się znów, jak w przeszłości, dziadami i żebrakami.

Kangal
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:06

Gruzja była na kolanach ale tam nie chodziło o zajęcie i okupację i to ich uratowało

Jarek
niedziela, 2 sierpnia 2020, 11:04

Drogi Iwanie zamiast szczekać i grozić skupcie się na polepszeniu bytu swojego społeczeństwa które w ilości kilkudziesięciu milionów żyje w skrajnym ubóstwie. Kiedyś ktoś mądry powiedział " żarcia nie bomb". A propo kosmosu rosyjskie społeczeństwo ma z nim wiele wspólnego a mianowicie próżnię w głowach. Pozdrawiam z Polski której nigdy prze nigdy nie dogonicie pod względem ekonomicznym i mentalnym.

Iwan
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:00

Do poziomu polski, to można sie jedynie sk..wić, a mówiąc lepiej - zdegradować :)

Jarek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:29

Iwan podejrzewam że 99 % ruskich chciało by żyć w Polskiej "degradacji". My jakoś masowo nie emigrujemy na wschód . Byłem parę razy w Rosji i patrząc na waszą infrastrukturę można stwierdzić że II wojna światowa jeszcze się u was nie skończyła. Ale to co wypisujesz świadczy o waszej mentalności , gó...o macie a wmawiacie sobie że to kawior. Porównaj i spójrz obiektywnie . Pozdrawiam

My
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:49

Idz wychodek w koncu zmodernizuj,bo ta dziura w ziemi co wykopales to nie jest toaleta:)

Krzysiek
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:14

Chciałbym poznać metody niszczenia ,,Pancyrów''. Znajomość technik ich niszczenia była by napewno przydatna dla naszej armii.

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 06:04

Sa zdjecia dostepne w sieci. 42? Nie ma mozliwosci on jest drogi, kosztuje co 3 t-90s. Jemozna policzyc bo kazdy zostal sfotografowany. Izraelskie foto to feik to z pic-upem mnieto wyglada na makiete.

yike
sobota, 1 sierpnia 2020, 23:30

Jak Pancyry zostają porzucone przez uciekające załogi, to można je zbombardować i ogłosić zwycięstwo przy pomocy pozytecznych idiotów-pismaków

sobota, 1 sierpnia 2020, 18:59

Metoda jest prosta. Nadlecieć, zrzucić bombę lub rakietę i odlecieć.

al2
sobota, 1 sierpnia 2020, 17:46

Może się nie chwalą ,a zgodnie ze starą radziecką /rosyjską tradycją Pancyr dla Arabów i Pancyr dla krasnoj armii to wersja strip tease versus wersja full wypas. Podobnie robią Amerykanie i inne nacje.

Milutki
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:46

ZSRR przemysł produkował głównie na własne potrzeby i na eksport do krajownktore były zmuszone kupować w ZSRR lub nie miały innego wyjścia. Obecnie Rosja ma dużą konkurencję w produktach zbrojeniowych i musi zaproponować produkt wartościowy w przeciwnym razie mało kto to kupi

Tolkien
sobota, 1 sierpnia 2020, 21:40

A Putin to jak,wersja strip dla świata i hard dla Orków?

Kangal
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:19

Szlachta Polska tego nie kuma

niedziela, 2 sierpnia 2020, 01:35

i muszą ją bojarowie oświwcać?

plusik
niedziela, 2 sierpnia 2020, 08:49

No jak nie kuma to co za różnica

Andrettoni
sobota, 1 sierpnia 2020, 16:12

Jak by nie patrzeć jest to antyrosyjski sukces propagandowy. Czy są skuteczne czy nie - sprzeda się ich mniej. Tylko nie wiadomo czyj ten sukces jest... co w pewnym sensie też jest sukcesem...

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:22

Sądzisz, że jeśli D24 wie czyj to "sukces" propagandowy to inni nie wiedzą i w związku z tym potencjalni klienci nie kupią Pancyra z powodu tego "sukcesu" o którym przypuszczalnie już wszyscy wiedzą, że to ukraiński bajer? :)

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 09:56

A kto go poza Serbia kupił jak wyszło na jaw że to lep na pociski pzreciwnika?:))

AlMighty
niedziela, 2 sierpnia 2020, 02:32

Coś w stylu: "They don't know that we know they know we know."

HeHe
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:54

Zgadza się :)

Sam Wuj
sobota, 1 sierpnia 2020, 16:12

42 Pancyry zniszczone w 9 miesięcy i piszą o tym w mediach rosyjskojęzycznych???? To putinowska wraża propaganda, trolling i ruski onucing. Czyli albo ich nawet tyle nie wyprodukowano, albo zniszczono kilka razy więcej.

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:27

Taa, wyprodukowano 300, zniszczono 452 a dwa porwał ukraiński specnaz. Przecież w tekście jest napisane, że chodzi o bzdury wymyślone przez Ukraińców :)

Jacek
sobota, 1 sierpnia 2020, 21:51

Tak to sobie tłumaczysz? Czyżby wódki brakło w Rosji do poprawy nastroju?

sża
niedziela, 2 sierpnia 2020, 07:40

A macie coś lepszego od "Pancyra" na Ukrainie?

Kangal
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:07

Może widły i siekiery

Marcin
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:20

Komandor bzDura znowu nadaje ...

Śmieszny jesteś
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:11

A głupocie twojej nie będzie końca, Amen. Pokażesz, że jesteś lepdzy, tłumoku? Wątpię. Bo ty jestes n i k i m, przy komandorze. Sam to wiesz doskonale, prawda?

Marcin
sobota, 1 sierpnia 2020, 21:26

o fan się odezwał, he he

na rozkaz
niedziela, 2 sierpnia 2020, 00:12

Ordynans.

Andrzej
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:09

Wy już nie bójcie się o skuteczność Pancyra,wiele zależy od wyszkolenia obsługi. Dla tego tak ważny jest czynnik ludzki i jego motywacja. Dla tego tak często USA dostaje w tyłek od bojowników w sukienkach i sandałach.

tarcza
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:41

I co trolu, od razu przechodzisz do USA, co? Po tym mozna poznac onuce ruskie.

Sailor
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:12

My się nie boimy tylko cieszymy, że to złom.

Palmel
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:12

i dlatego chyba zmieniają kaliber dział na 57mm, szybkostrzelność 120 str/min

Maciek
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:37

A kiedy to USA dostało w tyłek? Mogadiszu nie liczmy, bo to była interwencja realizowana wg bzdurnej koncepcji politycznej.

Kangal
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:20

Mimo wszystko Wietnam a obecnie Afganistan. Dziękuję

niedziela, 2 sierpnia 2020, 09:59

To w Afganistanie talibowie nadal sa przy władzy? Sprawdź sobie kolego kiedy USA militarnie obali władze talibów.

niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:08

Jasne. Jak ZSRR co? I teraz negocjują z nimi pokój

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:02

ZSRS dokonał inwazji na niepodległe panstwo skrytobójczo mordując prezydenta Afganistanu i jego rodzinę, po czym osadził swoja marionetke. USA pomogło pogonic talibów którzy w latach 90-tych dokonali zamachu stanu i oddało władze Afganczykom./ I co tchórzliwy ichtamnietku masz do dodania?

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 09:58

Wietnam to przegranapolityczna u siebei w USA przy militarnych zwycięstwach w Wietnamie. Afganistan to zwyciestwo i rozbicie talibów w 2001r Aha w tyłek to w Afganistanei dostało ZSRS.

Kangal
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:09

Liczy się efekt. Z Wietnamu ucieczka a w Afganie o pokój prosicie.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:04

Kangal z Afganistanu to wy zwiewaliscie az się kurzyło a teraz wielki płacz:) Wietnam to napaść komunistów na Wietnam Płd wiec jakby nei liczyc Rosja tez winna tej całej wojny. Aha, co do efektu to obecnie popatzr, Wietnam ma b.dobre stosunki z USA a was w Afganistanie ciągle neinawidzą.

poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 15:41

Taaaa, tylko rosja ma lepsze stosunki z talibami a nie mówiąc o dawnych najgorszych wrogach czyli "sojuszu północnym" czyli afgańskimi tadżykami i uzbekami. O wietnamie to jak widać piszesz alternatywną historię, ale to nic nowego.

HeHe
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:58

Acha. Afganistan to zwycięstwo i rozbicie Talibów w 2011 roku i dlatego Amerykanie od ponad roku proszą Talibów o rozmowy a sprawie zakończenia wojny .. ?

Jaro
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:39

Wiem że karmię trola, ale Afganistan i Irak to jedna wielka porażka Amerykanów. Ogromne koszty wyrzucone na marne, a w międzyczasie wyrósł ogromny konkurent w postaci Chin, bo Amerykanie zamiast zajmować się rzeczywistymi zagrożeniami marnowali siły i środki w krajach 3 świata. Sytuacja w Afganistanie po 20 latach dalej nie jest opanowana, a Talibowie bardzo mocni. Irak z państwa wrogiego lub neutralnego wobec Iranu stał się, kraje w zasadzie podporządkowanym Iranowi, ale davien gówno wie o sytuacji i będzie gadał swoje zmyślone farmazony

red
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:15

Granada to jedna z największych porażek USA mimo ,,zwycięstwa ''''

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:00

Bo co, pogonili komuntów co przejęli tam władzę po zamachu stanu i zamordowaniu poprzedneigo premiera. Aha mieli na to zgode chocby gubernatora Granady.

Marcin
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:27

Davien - kolejna wpadka, Granada TO MIASTO w Hiszpanii zdobyła je z rąk Maurów Izabela Aragońska, ta co wysłała Kolumba. Natomiast Grenada to niepodległe państwo które zapewne miałeś na myśli....

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:07

Marcinku jak widać nie amsz sie do czego przyczepić, ale to norma u was w olgino:)

poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 15:44

Synku jak nie odróżniasz miasta w europie(Granada) od państwa karaibskiego państwa(Grenada) to po co sie odzywasz.Z czym do ludzi?

Juliusz Cezar
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:49

No przecież USA uciekają z całego Bliskiego Wschodu, przespałeś ostatnie miesiące i próby Trumpa dogadania się z talibami? Amerykanofile są śmieszniejsi od fanów Rosji, bo nawet sam prezydent USA próbuje się dogadywać z wrogiem, a oni uparcie nadal twierdza, że USA wcalen ie dostało w tyłek na Bliskim Wschodzie od pastuchów w sandałach :)

Ale ubaw, pisz wiecej!
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:13

Lubie takich trolli. Są tacy zabawni. Takie śmieszne kawałki publikują. I od razu jest radość. A im się wydaje, że coś zrobią, coś osiągną wpisując te swoje głupoty.

Juliusz Cezar
sobota, 1 sierpnia 2020, 21:39

Bardzo merytorycznie, ale sam sobie wystawiasz świadectwo. I moglibyście już zmienić te linijki, bo to ciągłe nawijanie o trollach jest nudne :) Translatora nie wystarczy na więcej słów?

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:01

Tobie jak widac nawala bo coraz mniej bredni na raz( ilosciowo) wypisujesz:)

Juliusz Cezar
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:41

Coraz bardziej się ośmieszasz na tym forum dawidku.

Marcin
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:32

Afganistan - zaatakowali ten kraj w końcu 2001 aby zniszczyc Talibów, a dziś negocjują pokój za wszelką cenę z nimi. Jak to nazwac, zwycięstwem?

Terytorials
niedziela, 2 sierpnia 2020, 11:00

Bo ten opuszczony przez NATO , Afganistan, bedzie teraz problemem Rosji, ktora juz zgłasza chec wyslania tam wojska...

Marcin
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:29

A po co Rosja ma tam wojsko wysyłac? a przy okazji to oni mają dobre układy z Talibami, to będą ich obalac czy jak?

Ech
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:54

artykol poplatabie z pomieszaniem

Marcin
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:20

to typowe dla tego autora, propaganda i manipulacja nie są mu obce

Żenada trolli aż boli
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:16

Jak się nie ma nic do napisania, to podpisujemy się... Marcin

Marcin
sobota, 1 sierpnia 2020, 21:27

to mi dogadałeś he he

Czesiu 112
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:47

W kontekście kolejnego "sukcesu" rosyjskiej myśli wojskowej jaki sens ma wydawania kilkudziesięciu mld złotych u wuja Sama na F35. Lepiej dokupić kolejne F16 a zaoszczędzone środki wydać choćby na bezzalogowce z WB electronics i realizację przy udziale polskiego przemysłu programu Narew. Nie ukrywajmy, skorumpowana, przesiąknięta kumoterstwem i byle jakością armia rosyjska, z wyjątkiem broni atomowej nie stanowi dla Polski wielkiego zagrożenia. Tzw super nowoczesna broń to co najwyżej poziom późnych lat 80 tych zachodniej techniki wojskowej a anachroniczny system walki jeszcze obniża jej wartość. Szkoda że polski rząd tak łatwo daje się nabrać na te rosyjskie pohukiwania

raKO
niedziela, 2 sierpnia 2020, 09:23

My musimy nadrabiać niedostatek samolotów ich jakością, bo nie stać nas na kilkaset myśliwców 4. generacji.

Skąd się tacy biorą?
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:19

Czy twój "kontekst" sięga maksymalnie jutra? A jak za 5 lat zrobią Pancyrowi dobry radar i poprawne algorytmy? Jesteś głupi do reszty?? F35 będzie dopiero za 6 lat. Myślisz, że Putin jest aż t a k głupi, by nie modyfikować Pancyra przez ten czas ?

NATO JAK GREK Z TURKIEM
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:46

Przecież nie dlatego kupiliśmy, że to nam są potrzebne... "Polski rząd się daje nabrać" - to sugestia, że podejmuje jakieś samodzielne decyzje. Tymczasem, jak słyszę od pisowców - przecież żyjemy w kontekście.

Aaa
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:17

Wania boli Was zakup f35

Kangal
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:23

Myślę że nie a wręcz cieszy. 32 szt. Bez offsetu. Blisko a więc w naszym zasięgu. Już płacicie a pełna gotowość za lat 10. No k### sukces

niedziela, 2 sierpnia 2020, 01:38

z offsetem marudził byś ze za drogo.

Kangal
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:10

I tak jest drogo. Nikt na zachodzie nie kupuje bez offsetu

Marcin
sobota, 1 sierpnia 2020, 16:51

Wrogowie Polski na pewno cieszą się - kiepski samolot, gigantyczna kasa, brak offsetu a dostawa opłacona z góry za dostawę w 12 lat... nic bardziej bezsensownego

Th
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:02

Pod jakim względem "kiepski samolot". Mógłbyś Panie Marcin rozwinąć te złotą myśl?

Marcin
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:39

Znacznie ustępuje konkurentom - Gripen E, Typhoon, Rafale . Brak wersji dwumiejscowej, niemożnośc lotu z dopalaczem dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Mityczny stealth, co go wszystkie radary widzą, kiepskie zdolności manewrowe ....

Th
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:13

Obejrzyj sobie rewelacyjny filmik autoryzowany przez Defense News i Breaking News pt. "This Video Shows Wath The F-35 Can Really Do, jaw-dropping maneuvers" na YT oraz "F-35 Lightning II: Full Demonstration" i przestań bzdury pisać. Izraelskie F-35 latają niezauważone z misjami bojowymi po całym Bliskim Wschodzie w tym Syrii i Iranie i jakoś systemy radarowe prod. rosyjskiej nie mogą ich wykryć o czym donosi arabska prasa. Jedynie ich widać w trakcie normalnego przelotu kiedy mają wyposażenie w postaci reflektorów rogowych znacznie zwiększających RCS. Niemożność lotu na dopalaczu powyżej 1 min dotyczy wyłącznie wersji B i C i tylko wczesnych wersji produkcyjnych Lot 2 do Lot 7 w liczbie 66 sztuk i tylko w skrajnych warunkach testowania. Nie dotyczy misji bojowych. Coś jeszcze?

Marcin
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 03:11

TAK - znowu bajki o tych reflektorach radarowych ...

Th
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:10

Poczytaj sobie o soczewkach Luneburga.

środa, 5 sierpnia 2020, 12:27

Wiesz do czego te soczewki służą?

niedziela, 2 sierpnia 2020, 01:39

bardziej bezsensowny byłby kontrakt z offsetem.

Marcin
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:36

Oczywiście, najlepiej płącic gotówką i to 12 lat przed dostawą. Bez możliwości napraw i sewisu że o remontach w kraju nie wspomnę. AS płaci za broń ropą naftową. Polska wie lepiej - tuczy LM a za to USA bardziej ją lubią.

asdf
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:50

ale kasa za F35 juz zaplacona

fifi
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:33

Dlaczego nie 666 ?Byłoby zabawniej.

niedziela, 2 sierpnia 2020, 01:40

poczekamy. Będzie zabawniej.

Maciek
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:25

To zabawne, że system shorad nie radzi sobie z zagrożeniami tego typu. A to, jak artyleria niszczy pancyry to jest akurat proste. Te systemy do działania potrzebują włączonego radaru. A już od 2 w. Św lokalizacja radaru jest możliwa jeśli ma się ELINT.

sża
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:44

Bo nawet najnowocześniejszy sprzęt to nie wszystko, bo w ostatecznym rachunku liczy się człowiek. VIDE Arabia Saudyjska, która dysponuje najnowocześniejszym sprzętem, a dostaje baty w Jemenie od tych w sandałach...

Wstyd
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:20

"Ci w sandalach" nie produkują pocisków manewrujacych. Nie pisz głupot. Obnizasz loty intelektualne???

Maciek
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:22

W Wietnamie i krajach arabskich systemy opłaty obsługiwali Rosjanie. Nic to nie zmieniło, bo w Wietnamie straty lotnictwa busa wyniosły 0,4% a w wojnach z Żydami wiadomo jak było... Chyba jednak słaby ten ruski sprzęt.

niedziela, 2 sierpnia 2020, 06:35

A ilosciowe? Podaj chlopak straty US Air Force, NAVY,CIA. Chlopcze to ponad 20 tys samolotow. I to same USA podalo, To malo?

niedziela, 2 sierpnia 2020, 06:10

Facet nie pisz glupot Amerykancy stracili w Wietnamie wszystkie samoloty boje wyzlomowali. Musieli kupic F-16,15,18. Wszystkie poszly na zlom seria 100 plus Phantom. A z Zy

Kangal
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:23

Bzdury

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:03

Istotnie ładnei podsumowałes to co wypisujesz:" bzdury":))

Kangal
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:12

Dzieciaku proszę cię o istotne i wnoszące coś posty a nie kwik zdesperowanego propagandzisto na mizernym poziomie będącego. Kwiczy dalej

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 16:38

Gdyby był słaby to zapewne Rosja nie byłaby drugim po Stanach eksporterem broni na świecie.

niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:04

Patrzac kto kupuje sprzet z USA a kto z Rosji...

HeHe
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:03

Z Rosji kupują np. Turcy, Hindusi, Egipt (nie wspominając o Chinolach) - słabo .. ?

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:14

Turcy wyłącznie dlatego ze nie mieli skąd innąd kupić , Hindusi i Chiny to kraje kupujące od Rosji od poczatku a i tak Hindusi odchodza powoli od zakupów w Rosji a Chiny kupują ilosci na defiladę i sami robia własne, często lepsze kopie w oparciu o zachodnią technike., Egipt kupuje wRosji bo dostal embargo z USA, ale jednoczesnie biora sprzet z Zachodu:)) I to tyle twoich "rewelacji" Heheszku:)

Fred
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:23

Tak pęka mityczna bańka antydostępowa.

złośliwy
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:34

Czyli co,kosy ba sztorc,i jako desant na t 72.Kierunek Moskwa :).

sobota, 1 sierpnia 2020, 20:21

Raczej lekko głupi niż złośliwy. My jesteśmy normalni, my nie planujemy nikomu kraść żadnego Krymu.

złośliwy
niedziela, 2 sierpnia 2020, 15:16

Mykola,nie pisz my o Polakach.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:15

On pisze o Polakach a nie o Ruskach takich jak ty wiec milcz trollu.

Łowczy
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:11

Tylko co nie walczy strat nie ponosi. Jeżeli jest inaczej to PT-91 jest jednym z najlepszych czołgów. Pancyr być może jest niedopracowany ale potrzeba posiadania takich zestawów jest oczywista. Rosjanie nie śpią i Pancyr na pewno jest poprawiany

niedziela, 2 sierpnia 2020, 01:41

skąd ta pewność? Pancyr to kolejna nadmuchana banieczka.

Kodak
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:11

Podczas I wojny w Czeczeni Rosjanie używali zestawów art/rakietowych do strzelania z działek na wprost, dla niszczenia siły żywej i lekkich umocnień. W rezultacie stracili 8 zestawów w b krótkim czasie z rąk partyzantów.. Może i teraz wrócili do tego schematu...

poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 15:53

Używali bo deb..... wodzowie kazali choćby brygadzie majkopskiej wejść do miasta, brygada takowa miała na stanie do obrony przeciwlotniczej Tunguski, no to weszli razem z tym Tunguskami. Lepiej im sie tam przydały niz czołgi bez Km-ów, bo ci sami wodzowie kazali je zdemontowac aby ludnośc cywilnej nie straszyć... hahahaha. czyli zrobili z czołgów bezbronne metalowe cele jezdżace po mieście a taka Tunguska miała czym przywalic 2x30. Stracili 6 zestawów nie 8. Bo mieli 6.

Ten sam
piątek, 31 lipca 2020, 23:46

Co z tego, że Pancyr ma nieco większy zasięg swoich rakiet od podstawowej broni tureckich dronów, rakiet MAM-C? W takim starciu zestaw opl jest z góry na gorszej pozycji. Dron jest niewielki, do tego wykonany z kompozytów, więc daje małe echo radarowe, raczej poniżej dziesiętnej metra kwadratowego od przodu. To już skraca dystans z jakim radar naprowadzania może skutecznie śledzić cel do nieco ponad 10 km. Dane można znaleźć na stronie AirPower Australia która zamieściła krzywe wykrycia dla obu radarów Pancyra, zgodnie z danymi producenta. Wystarczy że dron podejdzie na taką odległość na niskim pułapie i przed samym odpaleniem rakiet wzniesie się na odpowiednią wysokość, żeby nie dać załodze zestawu czasu na reakcję. Zestaw, który sam jest w sobie sporym kawałem żelastwa, do tego swieci radarem wykrywania na znacznie większym dystansie niż na którym może zwalczać, to całkiem niezły cel dla ataku dronami wyposażonymi radar. Taktyka ataku może wyglądać tak: jeden dron krąży na większym pułapie poza zasięgiem pocisków rakietowych Pancyra i zbiera dane o celu. Dwa inne drony idą na niskim pułapie w stronę celu, kryjąc się za przeszkodami terenowymi. Po wejściu celu w zasięg rakiet MAM -C dron nosiciel szybko zwiększa pułap i odpala parę rakiet, po czym nurkuje i chowa za przeszkodą terenową. W odpowiedniej chwili drugi dron wyskakuje w innym miejscu nad horyzont i oświetla cel laserem. Naprowadzanie rakiet jest półaktywne plus nawigacja bezwładnościowa, więc wystarczy parę sekund podświetlania. W razie niepowodzenia pierwszego ataku drony zamieniają się rolami. Turcy mają z Pancyrem na pieńku od dawna, od kiedy zestrzelił im lata temu F4 Terminator w wersji WRE. Pewnie samolot przed trafieniem zdołał przesłać dokładne dane o charakterystyce obu radarów zestawu. To teraz biorą odwet za tamten blamaż.

andys
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:02

Poświeciłem nieco czasu Pancirowi i doszedłem do takich wniosków (źródła - Internet): 1. Problemen Pancira jest kątowy zakres śledzenia rakiety w pionie (elewacji) - sa dwa warianty radarów -0-60stopni i 20-80stopni. Aby pancir mógł działać przeciwko celom ladowym i powietrznym (a tak jest reklamowany) , radar sledzacy powiniem mieć zakres kątowy 0-90stopni (teoretycznie - co, przy dzisiejszym stanie rozwoju anten i ograniczeń wymiarowych nie jest mozliwe). A wiec w chwili obecnej mozna wyróznic dwa warianty Pancira - 1. przeciwko celom ladowym i nisko latajacym obiektom (co w realiach wojny bez dronów wystarczylo) , 2. przeciwko srednio i wysoko latajacym obiektom. 2. Kol Ten sam opisał taktyke nisko przemieszczajacych sie dronów- w tym przypadku warianty radaru z wiazka 0-60 stopni moga spełnic zadanie. Jednak w Libii zastosowano inną taktyke - atakowania z góry, do czego Pancir z radarem 0-60 stopni nie był przygotowany (swoja drogą, dobrze przygotowana załoga i z tym by sobie poradziła, to jednak "wyższa szkoła jazdy"). 3. Cóz mozna poradzic kolegom (?) z Tuły? - zwiekszyc wymiary anteny w pionie i zastosować antene nie płaska - aby zwiekszyc zakres skanowania (miejsce pewnie jest - zreszta chwalony Tor ma chyba wiekszą antene niż Pancir). 4. Nie mysle, aby izraelski SPYDER nie miał podobnych problemów.

Cóż
sobota, 1 sierpnia 2020, 23:22

Od kiedy tego typu zestaw wykrywa cele na ziemi radarem? Jezu chryste, co ty połknąłeś? Przeciez działka mają jakieś 4km zasięgu, na cele lądowe się je naprowadza optycznie

andys
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:24

zgoda, trochę się rozpędziłem.

andys
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:05

Po przemysleniu, odwołuję "rozpedzenie". Dlaczego radar Pancyra nie może pracować jako radar pola walki, taki jak SOWA? Powinien zresztą być znacznie bardziej precyzyjny niz SOWA, gdyż ma większy wymiar apertury (przy porównywalnej czestotliwości) , szczególnie ważny jest wymiar poziomy.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:23

Andys, bo nie ejst do tego zupełnei przystosowany??? Radar naprowadzania zestawu Pancyr wykrywa RCS 2m2 na 20km i nie nadaje sie zupełnei do zadan C-RAM

andys
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:08

Davien, mam prośbę, ,jesli piszesz do mnie imiennie, to nie stosuj skrótów , gdyż ja ich nie rozumiem (co to takiego C-RAM?) - stosuj formy opisowe.

Cóż
niedziela, 2 sierpnia 2020, 16:58

Bo nie do tego służą drogie zestawy obrony plot, żeby je stawiać na pierwszej linii. Proszę, przestań postować

andys
środa, 5 sierpnia 2020, 21:56

Pancyr moze być radarem pola walki przy okazji, jako dodatkowa funkcja,bez utraty mozliwosci realizacji podstawowych zadań.

yaro
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:32

Właśnie morska wersja Pancyra-M przechodzi próby na MRK proj.22800 „Odincowo” --- zgodnie z tym co piszesz anteny są już inne. Pozdrawiam

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:06

Yaro, Pancyr-M to wersja rozwojowa CIWS Kasztan a nei Pancyr S1. Jedyne co ma z Pancyra to własnei rakeity 57E6.

andys
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:10

Chyba nie do końca, gdyż Rosjanie teraz szeroko stosują koncepcję kontenerowej budowy takich systemów. Budują konternery funkcjonalne i z nich składaja (jak klocki LEGO) różne systemy. Dotyczy to również Pancyra.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:17

Andys, był opis Pancyra M przy opisie Karakurtów wiec tak, to rozwojówka Kasztan?Kortik a nie Pancyra. Wymieniono rakeity na te z Pancyra S1 i to wszystko.

yaro
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:35

dlatego podstawowa zasada którą mówią rosjanie to to, że Pancyry mają osłaniać również siebie tzn. musi byc ich kilka odpowiednio rozmieszczonych dla własnej ochrony, drony nie mają radarów (przynajmniej te tureckie co były zestrzeliwane) a optykę, więc dane celu albo wyszukują same na poruszając się na wysokości niedostepnej dla rakiet Pancyra albo dostają je zdalnie z innego źródła. Ponad połowa z tych zniszczonych 10 pancyrów padła podczas przemieszczania się (przewożono je również na lawetach) jeden został zdobyty gdy stał w hangarze. Turcy stracili przynajmniej 6 bojowych dronów zestrzelonych właśnie przez pancyra. Pojedynczy Pancyr (i każdy jego odpowiednik) nie ma szans przetrwania na polu walki bo tak jak piszesz wystarczy jednego drona wystawić na wabia a drugi zrobi co trzeba. Dlatego potrzebna jest grupa Pancyrów czego w Libii nie stosowano bo ich było kilka. Pisanie o 42 pancyrach zniszczonych to wierutna bzdura ponieważ nawet Syria która ich trochę posiada nie ma takiej ilości a w Libii jak ich było 5 - 6 to maximum. Pozdrawiam ...

wiosne
piątek, 31 lipca 2020, 23:25

Na pewno nie można w żaden sposób powoływać się na źródła izraelskie. Dlaczego? ze względu na to ,że Izrael codziennie informuje o super stuprocentowych uderzeniach na cele proirańskich bojówek w Syrii oraz sukcesy w niszczeniu składów amunicji i to od wielu lat. A wynik jest taki ,że w dziwny sposób na 100 zniszczonych baz proirańskich natychmiast pojawia się 2000 kolejnych baz... Nawet w czerwcowym czasopiśmie Technika Woskowa było wspomniane o tym Izraelskim fenomenie a nawet o tym jak Hindusi zawiedli się, kupując te fenomenalne izraelskie bomby i rakiety do zwalczania Pancyrów...

Wppr
piątek, 31 lipca 2020, 21:41

Wiedziałem że to dziadostwo ale że aż 42 zniszczyli ? Buahahaha

Pikuś, Pan Pikuś
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:09

Jak zwykle ruska hołota wyje na każdy podobny komentarz

Czesiek z Grajewa
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:23

a polactwo dostalo jalmuzne faszystoskie trupy leopardy ..

Co za brednie
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:24

A co Leony mają wspólnego z Pancyrami, tłumoku?

AntyIdioci
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:12

O panie przepowiedz co nas czeka w przyszłości

HeHe
piątek, 31 lipca 2020, 23:16

W ukraińskich marzeniach :)

Marek1
piątek, 31 lipca 2020, 22:18

Dziadostwo ?? Rozumiem, że WP ma wg. ciebie lepsze zest. obrony powietrznej niż Pancyr -1S ??

Bu ha ha
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:25

Skoro sami Rosjanie potwierdzają od lewa, do prawa, słabą skuteczność to jest to straszne dziadostwo. I tego się trzymajmy.

fifi
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:35

Nie dręczymy upośledzonych!

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:07

Ale my was nie dreczymy fifik, sami to sobie robicie:))

andys
piątek, 31 lipca 2020, 20:05

"Informacje przedrukowywane przez rosyjskojęzyczne portale internetowe są wprost niewiarygodne." 1. Rosjanie nie boja sie umiesczać takie informacje (fake?) na łamach swoich mediów, czyli plus dla rosyjskiej polityki informacyjnej. 2. Jesli te informacje sa "wprost niewiarygodne" to w jakim celu zostały umieszczone na DF24? Dajcie dla Daviena mozliwość wykazania sie. 3. Rozumiem, ze informacja to rewelacja, nie dziwie sie, że redakcja umiesciła komentarz. Dlaczego jednak podała tytuł " 42 „Pancyry” zniszczone w 9 miesięcy. Fake news?" , a nie na przykład -"Czy mozliwe było zniszczenie w Libii i Syrii 42 zestawów Pancyr?" - sa przecież tacy co czytają tylko pierwsze zdanie tytułu. Cały artykulik to zupełnie rozsądna dyskusja na w/w temat. 4. Moim zdaniem, fakt (zapewne fakt) masowego stosowania Pancyrów , swiadczy o tym, że potrzeba posiadania takich systemów jest bardzo duża na współczesnych wojnach. Pancyr to sukces komercyjny, ale jednoczesnie (tak myśle) pechowiec i jest jednak niedopracowany (a może intensywny udział w walkach wyjawia ich wady) . Pewnie jest taka sytuacja, że atakujacy traci dużo energii na walke z Pancyrem, tak dużo, że może jej nie starczyć na realizacje celów zasadniczych (bombardowanie celów ladowych). 5. Jesli Pancyr to sukces komercyjny, to zapewne znalazło by sie chetnych na zmodernizowaną Loare?

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:03

Andys jak widze zaczynasz już skamlec i za wszelka cenę zarzyczeć fakty. Ale czego sie od takiego rosyjskiego najmity spodziewac.

andys
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:55

Rozumiem, ze to z życzliwosci do mnie, nie rozumiem jednak, co znaczy - "za wszelka cenę zarzyczeć fakty. "? może - zakrzyczeć ?

Żarty?
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:26

Nie za wiele o sobie uważasz, pisząc że rozumiesz, Ty??

ok
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:00

skamlec?co to za logika lub merytryka? do budy d.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:57

To czemu tak skamlesz??

plusik
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:28

Davien chłopcze z widocznym problem psychicznym znanym jako Rosja. Problem Pancyra to radar. Rosjanie to poprawią. To tyle. Aha wy czyt. USA nie macie nic lepszego zresztą MY Polacy również. Bez pozdrowień boś troll

fifi
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:36

Miej na niego oko Mykolaj.

sobota, 1 sierpnia 2020, 20:26

Daruj sobie rosyjska tubo!

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:58

Witam dyzurnego bolszewika Olgino czyli niejakiego fifik:)

Anty rusofili
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:55

Dalej efekt libacji nkwd doszukuje się w Polsce Ukraińców.....

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:39

Tak jest. "Doszukać" się w Polsce Ukraińców jest bardzo trudno :)) Proponuję po prostu POMYŚLEĆ przed napisaniem komentarza :)

plusik
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:31

W tam napisz coś na USA a już trollem ruskim cię nazwą.

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:09

taak, dwa ruskie trolle plusik i heheszek włażące sobie nawzajem w... bez wazeliny:)

Feluś
piątek, 31 lipca 2020, 23:43

Być może wytłumaczenie tych szokujących strat w sprzęcie ma daleko prostsze wytłumaczenie. Przecież miejscowa obsługa każdego Pancyra musi pięć razy dziennie pyknąć się na kocyk i odprawić Salat w porach znanych w całym świecie Islamu. Jest więc rzeczą pewną że w owym czasie technika wojenna powierzona przez Rosjan w ręce braci Libijczyków czy Syryjczyków stoi na pustyni jedynie pod Jego okiem i jakaś zabłąkana rakieta może narobić szkód.

jak widać tu "nihil novi"
piątek, 31 lipca 2020, 19:54

Brawo panie komandorze. Niby "jak zwykle" jeżeli chodzi o Rosję choć wielki plus za "łaskawość" tj. pytajnik na końcu tytułu. Ale cel czyli przyciągnięcie ustrolli w pełni udane to i portal "zyska". Brawo.

Nie płacz Jolka
piątek, 31 lipca 2020, 21:19

Nosa sobie wytrzyj;)))

Sarmata
piątek, 31 lipca 2020, 19:34

Rosyjskojezyczne niezależne media z Kijowa? A może ze Lwowa?

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 22:32

Ty gościu najwyraźniej w temacie Ukraińcy masz hopla z przerzutką. W sumie nie dziwię się, bo jak słyszę "heroje", "banderowcy" i tak dalej, sam dostaje odruchu wymiotnego. Zapominasz tylko o tym, że prócz innych nacji zwyrodnialcy z UPA posiłkowani przez tamtejsze ciemne chłopstwo rżnęli samych Ukraińców, którzy nie chcieli się bawić w to samo co oni. Włączając w to niektórych popów, którzy nie chcieli błogosławić wideł i siekier. Tak samo jak zapominasz, że twoi umiłowani rosjanie zrobili nam bez porównania więcej świństw. Począwszy od podpuszczenia dziczy do zrobienia rzezi w Humaniu trwa to aż do dzisiaj. Ty także całkiem ładnie dajesz się im podpuszczać. Ja twierdzę, że Hiroszima i Nagasaki, to nie była zbrodnia, tylko błąd. Coś co jest gorsze od zbrodni. Nazywa się to zmarnowaniem amerykańskiego potencjału poprzez użycie go na cele nie warte uwagi. Były lepsze. Na świecie byłoby dużo spokojniej gdyby właśnie tam spadły. Nie byłoby wtedy wojny w Korei. Nie byłoby Wietnamu. Nie byłoby sponsorowanych przez rosjan lewackich terrorystów w Europie. A co najważniejsze dla mnie, my żylibyśmy sobie spokojnie bez rosyjskiej "czułej" opieki.

ubawiony
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:44

Ty za tomasz hopla na punkcie Rosji,ktorej pocieszna pisowska Polska najprawdopodobniej zwisa jak nąć z wczoraj wyrwanej pietruszki.Taki Stary Grzyb bis.

Gdzie administrator tego portalu?
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:28

Same obelgi i wyzwiska? Na więcej cię nie stać? Może cień kultury?

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:59

Jak widac prawda poteżnie zabolała ruskiego trolla ze takeigo szału dostał neijaki ubawiony:)

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:19

Zupełnie nie widać "szału"po stronie Ubawionego ale za to widać zaniepokojenie dyżurującego ukraińskiego koła prowydu rejonowego :)

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:10

Heheszku to teraz twierdzisz ześ z Ukrainy??? No no twoje urojenia siegaja juz szczytu:)

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 20:52

Z twojej Rosji załosny trollu.

slava
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:45

Brawo,heroju internetowy.

Rafal
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:17

Twoje komentarze juz nawet nie sa smieszne.

Antytroll
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:12

A ty z USA czy Izraela nadajesz trollu

Wnuk Błochina
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:59

Ważne że nie z Lubianki i workuty. Liz więc dalej tym twoim rosyjskim kolegom cochones. Może zasłużysz i będziesz kiedyś przyjęty do nkwd bis..

znaffca
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:19

Z Przemyśla, zaglebia ukraińskich troll .

Paragraph23
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:03

@Davien O specjalista od T-80 siż odezwał ..

Roman
piątek, 31 lipca 2020, 23:39

Davien, twoje komentarze są na poziomie pentaka z przedszkola Robisz się co raz bardziej żałosny

sobota, 1 sierpnia 2020, 20:29

Może coś o Pancyrach, zamiast personalnych ataków i wyzwisk?

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:01

Roman jak widzę ciag włazenia w tyłek ruskim trollom trwa i dołaczasz do kolejki:) Nie ciasno wam tam?:)

Juliusz Cezar
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:53

Dejwien, piszesz to ty gdzie połowa tego forum jest zaślępiona twoimi "mądrościami" z ulotek LM (ty ekspercie od AIM-120 z 1973 i specjalisto od fizyki :)) i śmiesz komuś pisać o włażeniu w tyłek? Co na to twój oficer prowadzący? Wie, że zaczynają ci puszczać nerwy na forum?

Bob
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:35

DO ROMAN pętaka a nie pentaka. Sam wystawiasz sobie świadectwo a raczej jego brak. Pewnie szeregowy w LWP?

sobota, 1 sierpnia 2020, 10:21

@Roman Co tak

codybancks
piątek, 31 lipca 2020, 19:32

Samo to" niezależne i rosyjskojęzyczne media" to szkoda czytać te teksty, sam tytuł to śmiech , kto wierzy w te ruskie media , chyba tylko Putin !!!???

Hanys
piątek, 31 lipca 2020, 18:20

Nawet te 9 zniszczonych pancyrów to turecka propaganda. Od zawsze tak było, że straty przeciwnika były zawyżone, a swoje zaniżone, tak jest od zarania wojen. A pancyr może nie jest doskonały i na pewno jest zniszczalny jak wszystko inne, ale jak widać ciągle boli kogoś ten system, bo USA nie posiada nawet zbliżonego systemu do pancyra, może gdyby taki mieli, Arabia miałaby o 1 rafinerię więcej :) To też pozostają fake-newsy, bajki o ptakach itp. Dobrze wiecie, że z pancyrem nie ma żartów, bo próbowaliście Asadowi zniszczyć wszystkie lotniska, a nie udało się ani jednego, tylko parę tomków przedarło się przez opl Syrii i zburzyło 3 pustostany, to jest kompromitacja jak na 105 odpalonych pocisków ;)

Ale jaja, ale jaja.
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:53

Ależ oczywiście, bo przecież rosyjski sprzęt jest absolutnie niezniszczalny. Napisz wreszcie tę "najprawdziwszą, jedyną prawdę", że żaden Pancyr nigdy nie został nawet draśnięty, nawet zarysowany bucikiem, ani nawet zakurzony. One są wszak rosyjskie, nie dość że niezniszczalne, to nawet nietykalne! Aha, nie zapomnij dodać, że Hanys jest... wiarygodny. Ha ha ha

Milutki
piątek, 31 lipca 2020, 19:25

Sami Rosjanie przyznali że ich Pancyry są niszczone , do tego narzędzia propagandy Sputnik ma odwrót w artykułach o Pancyrze, podaje za to że system Tor odnosi sukcesy. Gdy Tor zacznie być więcej wykorzystywany to pewnie i on podzieli los Pancyra

piątek, 31 lipca 2020, 21:45

Kto jest z pancyra niezadowolony, zawsze może zastosować amerykańską metodę obrony przed atakiem z powietrza, czyli jak było ostatnio w Iraku w czasie irańskiego ataku - zejść do podziemnej nory i czekać na "wstrząśnienie mózgu" w najlepszym wypadku ;)

sobota, 1 sierpnia 2020, 20:32

Z Pancyra są niezadowoleni np. Rosjanie. Ale im powinieneś doradzać na innym portalu. Trudne do zrozumienia.

Hanys
piątek, 31 lipca 2020, 21:42

Kto jest z pancyra niezadowolony, zawsze może zastosować amerykańską metodę obrony przed atakiem z powietrza, czyli jak było ostatnio w Iraku w czasie irańskiego ataku - zejść do podziemnej nory i czekać na "wstrząśnienie mózgu" w najlepszym wypadku ;)

Co za dno
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:55

Jakiż ty jesteś żenujący, już nawet nie śmieszny, by nie marzyć o twojej merytoryczności. W najlepszym przypadku jestes zabawny.

Cesar
sobota, 1 sierpnia 2020, 05:04

Z jakiej nory ty piszesz te glupoty obsrajmurku

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 22:58

Taki sam skutek jest jak postawisz obok nory ruskiego Pancyra. Tylko, że za taką wątpliwą dekorację trzeba ekstra płacić.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 19:18

Hanys ile mozna kłamać:)) O tych 9-ciu Pancyrach to nawet pisza wasze państwowe gazety . Wszystkie Tomahawki w ataku na fabryki chemiczne Asada trafiło w cel, nic nie zestrzelili ani Syryjczycy ani Rosjanie a potem Konaszenkow bredził o 70% zestzrelonych pocisków jak syryjczycy odpalili wszystkiego 44 pociski w cele pozorne MALD:) Baza Szajrat została zrównana z ziemia, ocalał tyko pas startowy bo nikt myslacy nie stzrelałby w niego manewrujacymi:) To Rosjanie alarmowo sciagali do Hmiejmin TOR-y bo Pancyry zamiast dronów wybijały okoliczne ptaki. Ale tylko Rosjanei mogli zrobic zestaw z rakietami wymagajacymi radaru naprowadzajacego i dac słabiutki radarek naprowadzajacy do tych rakiet:)

Wawiak
niedziela, 2 sierpnia 2020, 22:51

No wiesz, zestrzelili, bo spadły i wybuchły... a tylko przypadkiem trafiły przy okazji w cel... To się nazywa przekuć porażkę w sukces. Traktor ma trzy sprawne koła :-)

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 06:24

Davien Ukrainski trollu szesc albo siedem wyladowalo na brzuchu nie wybuchly wiec ruskie pewnie sobie je badaja. Gosciu dzis nie ma sciemy, masz fote masz kase, Syryjczycy fotki robia i masz co gdzie lezy. 100% tobylo za komuny. Trafilo pewnie 20. Bo krasnoludki wrzucili film z tej bazy, Malo tego po co ja bylo atakowac jak byla pusta? BoTrump jadl obiad z Prezydentem Chin? Davien spadaj na drzewo malpy straszyc. Jak zlikwidujesz pomniki Bandery to mozesz wroci na ziemie.

norde
piątek, 31 lipca 2020, 23:16

A gdzieś to usłyszał w radiu "banderowcy"?

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:09

Wow to gern Konaszenkow wg ruskich trolli to banderowiec??? No,no, nie bedzie rubelków :))

Ha ha ha
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:55

Skąd tu tyle trolli?

Hanys
piątek, 31 lipca 2020, 21:16

Rosyjskie państwowe media może i pisały o 9 zniszczonych pancyrach, ale to dlatego Davienku - że cytowali turecką propagandę, czaisz bazę ? :)

Bond
sobota, 1 sierpnia 2020, 21:42

Rosyjskie państwowe media cytują turecką propagandę odnośnie zniszczonych egzemplarzy sprzętu wojskowego produkcji rosyjskiej, człowieku co ty bierzesz, napisz, bo dobrze kopie.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:03

Hanys, no niezła kompromitacja Putina i kolezków ci wyszła;))

Nie ośmieszaj Rosji
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:58

Taaa, bo państwowa kremlowska propaganda jest tak głupia by przedrukowywac antyrosyjskie artykuly? Masz nas za ostatnich idiotów? Pisz więcej takich bredni, będzie wiekszy ubaw z Rosji.

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 23:03

Rosyjskie państwowe media to coś czemu nie nadająca się nawet na papier toaletowy popularna niedawno "gazeta" nie sięga nawet do pięt.

Cezar
piątek, 31 lipca 2020, 19:04

Wręcz przeciwnie, z Pancyrem jest mnóstwo żartów. Komicznie wyglądają te ataki izraelskiego lotnictwa za pomocą pocisków posiadających kamerę w głowicy, która do momentu uderzenia w cel przesyła obraz celu. Widać na tych nagraniach wyraźnie, że tym celem jest wyrzutnia systemu Pancyr. W kontekście rosyjskiej propagandy o niesamowitych możliwościach systemu Pancyr, łatwość z jaką te wyrzutnie są niszczone przez Izraelczyków ośmiesza ten system.

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 19:43

Fajne były te filmiki. Stał sobie taki Panyr. Był coraz bliżej a po chwili nie było już nic.

Hanys
piątek, 31 lipca 2020, 19:24

Gdyby wierzyć w te wasze bajania, to wyszłoby że Izrael zniszczył w Syrii już więcej pancyrów, niż w Libii naliczyli Ukraińcy :) no ile można eksploatować ten jeden izraelski filmik ha ha :)

Ha ha
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:34

Ha ha, widzisz, nie da się obronić Pancyrow. W żaden sposób.

Aż tyle bredni na raz?
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:02

Gdyby nie wierzyć samym Rosjanom, którzy po pamietnym ataku na bazę lotniczą droników z dykty i taśmy klejącej, i blyskawicznym ściąganiu tam systemów Tor, to może nie błaźniłbyś się a ż tak bardzo, nieudacznie próbując bronić zdeklasowanego systemu plot.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 20:54

No popatrz sa minimum trzy pokazujące jak Pancyr ładnei wylatuje w powietrze:)

miś
piątek, 31 lipca 2020, 20:32

No to odwróćmy pytanie. Ile te wasze pancyry zniszczyły izraelskich efów?

Grizzly
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:14

68 zniszczyły

Nikt
piątek, 31 lipca 2020, 18:53

9 jest potwierdzone materiałem zdjeciowym i wideo :) A Syria używałą Skyshieldów i część atakujacych dronów/pocisków zniszczyła

Nikt
piątek, 31 lipca 2020, 19:21

Saudowie, nie Syria, i dużo ważniejszy był brak systemów SHORAD

Nikt
piątek, 31 lipca 2020, 18:48

Z początkiem Pańskiej wypowiedzi się zgadzam, jednak co do tych 105 rakiet to po pierwsze one przynajmniej oficjalnie nie były skierowane w lotniska, a po drugie praktycznie wszystkie trafiły cel.

HeHe
piątek, 31 lipca 2020, 19:46

Tylko, że tym celem były puste betonowe zabudowania na pustyni. Ten "atak" był potrzebny Trumpowi na amerykański rynek wewnętrzny aby pokazać jakiż to on jest zdecydowany i groźny :)

Jak się nic nie wie, to się zmienia temat?
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:04

Tylko... nie szukaj naiwnie wykretów. Artykuł jest o niewydolnych, nieskutecznych Pancyrach, a nie celach dla Tomków.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 20:54

Celem były zakłady chemiczne i magazyny Asada ale rozumiem ze kazali ci robic z siebei... to posłusznie robisz:)0

Kościuszko
piątek, 31 lipca 2020, 23:42

Davien w tych magazynach przechowywali amerykański syf jaki produkował yunion carbide w bophalu. Czaisz bazę???

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:05

Nie obrońco morderców, tam była syryjska broń chemiczna wiec skończ pluc jadem bo sie zadławisz.

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:23

Davien - twoje komentarze mogą ubawić po pachy a szczególnie wtedy kiedy wpadasz w egzaltację :)) Wielkie podziękowania dla koła twojego rejonowego prowydu, że wybrało właśnie ciebie.

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:16

Jak widać juz tylko bezsilny płacz i skamlenie ci heheszku pozostało:)

HeHe
piątek, 31 lipca 2020, 23:19

Czy ty nie wstydzisz się robić z siebie takiego ....., Davienku? :)

H2O
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:37

Wstyd to bronić ruskiego szajsu, którego skuteczność nawet Rosjanie podążają. Za to ty bronisz?? Zwariowales??

fifi
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:38

Taką ma robotę. Niewdzieczna.

sobota, 1 sierpnia 2020, 20:38

Lepsza niż twoja, soviecka tubo, ha ha ha

Skrzypek na dachu
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:18

Masz rację. Assad całą pustynie zabudował betonowymi budynkami. Tak na wszelki wypadek. Jakby się zechciało Żydom zaśpiewać traj lili BUM.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:10

Heheszku jak na razie to ty robisz z siebie zwykła ruska... . Ale tonorma u was niewolników Putina:)

Hanys
piątek, 31 lipca 2020, 21:15

Z tych zdjęć które pokazano ewidentnie widać, że to nie były żadne zakłady chemiczne - tylko pustostany Davienku, więc albo tych zakładów nie było, albo amerykanie nie trafili, jak sądzę - liczyli na to że to szpital, ale tym razem się pomylili :)

Da da da
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:43

Ble ble ble, Hanys wszystko lepiej wie... Szpitale to wyłączną domena ruskich. A to wytruc swoich obywateli na Dubrowce. A to spalić własne dzieci w szkole w Biesłanie. A to posłać trucicieli z Noviczokiem do Anglii. A to zestrzelic sobie MH17. Ot, tak zbombardowac oznakowane szpitale w Syrii, to taka ruska norma moralna. Zabić, otruc zestrzelic, zbombardowac. Wszyscy już to wiedzą.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:12

Hanysku, na niszczeniu szpiali i szkół to wpadła Rosja po czym Putin jak ostatni tchórz by uniknac odpowiedzialnosci wycofał Rosje z konwencji genewskiej o ochronie cywilów. I tak nic to nie dało bo jestescie winni tych zbrodni wojennych:) A zakłady tam były mimo twich bredni

H2O
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:05

Ewidentnie próbujesz głupio i naiwnie bronić Pancyrow. Po co?

Sarmata
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:30

No, po ataku to były ruiny i pustostany, wszystko się zgadza.

Ciekawski
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:44

No, no no. Były nie były. Po co się błaźnisz?

KottoK
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:06

Żałosne jest to że ty nie wiesz co tam było bo nie masz jak tego sprawdzić. Ale powtarzasz regularna linie obrony Kremla jak ociemniely niewolnik. Ale uwierz ze wywiady państw zachodnich dobrze mogły wiedzieć co tam było. A uwierz też że nikt nie zrobi fabryk broni chemicznej w pięknym budynku z napisem sarin lub soman na elewacji. W takie brednie to wierzą jak widać jedynie takie zaślepione trole jak ty.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 19:20

Żadne nie były skierowane w lotniska a odpalono ponad 140 rakiet z czego ok 100 Tomahawków, reszta to JASSM.MdCN itp.

Hanys
piątek, 31 lipca 2020, 19:16

Chcesz powiedzieć że do poważnego uszkodzenia 3 budynków w Syrii potrzeba 50 ton trotylu :) ?

Ha ha ha
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:06

Chcesz powiedzie, że..... myślisz?? Sorry, nie wychodzi Ci!

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 20:56

Rosja ustami Putina trabiła na prawo i lewo jak to będa zestzreliwać pociski wiec odpalili wiecej. A ze Rosjanie wlezli ze strachu do mysiej dziury to wyszedl overkill:))

Hanys
piątek, 31 lipca 2020, 21:12

No i znakomita większość tych amerykańskich toporków została zestrzelona a propaganda może sobie twierdzić, że 50 ton trotylu spowodowało takie straty w Syrii ha ha :)

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 06:58

Facet nie metrz sie wejdz na yt izobaczysz jak wyglada tomahowk na ziemii, zdjecia sa razem z napisami na nich jak cie to bawi to szukaj i znajdziesz. Ja to pisze tak najpierw sprawdz potem pisz. Wszystko jest bo tamludzie robia kase na zdjeciach, Jakten zydowski rolnikco sprzedal zdjecie zestrzelonego efa 16 swojego lotnictwa. No i byla awaria. Facet forsa nie smierdzi,smierdzi brak forsy czym ? Malizna....

Ha ha ha
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:45

Większość, to się z ciebie tu śmieje, wiesz?

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:15

hanysku, Syryjczycy odpalili 44 rakiety kilka minut po tym jak pociski traffiły w cel. Walili w cele pozorne MALD. A wasz Konaszenkow oficjalnie twierdził ze te 44 pociski zestzreliły 70% rakiet:)) Po zakładach i magazynach Asada zostało wspomnienie, Rosja wyszła na tchórza i kłamcę , Hanys dostraje spazmów z wsciekłości, same plusy:))

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 23:31

Guzik zestrzelili. Ale trotyl nie robi tego co należy, bo jest do tego zbyt słaby. Jankesi powinni być bardziej przewidujący i swego czasu zamiast w Japonię powinni j... nukiem w dwie mieszczące się w Europie stolice. Komuszą i nazistowską. Byłby wtedy spokój przez co najmniej 100 lat na całym świecie.

andys
sobota, 1 sierpnia 2020, 16:55

Mógłbyś rozwinąć tę myśl, rozumiem bowiem, że przemyślałeś to , co napisałeś.

Sarmata
piątek, 31 lipca 2020, 23:19

Wg Sputnika nawet 200% tomahawków zostało zniszczonych

Sarmata
sobota, 1 sierpnia 2020, 22:33

Prosze nie podszywac się pod Sarmatę. Typowe ukrainskie zachowanie.

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:18

Ale jak ty rusku sie podszywasz to dobrze?:))

Aleksiej Stachanow
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:22

Nic dziwnego. Wszak tam ruscy przodownicy pracy byli. A to ludzie, którzy zawsze wyrabiają 200 % normy.

piątek, 31 lipca 2020, 22:35

Przecież nie zestrzeliliście nic.

Grymas
piątek, 31 lipca 2020, 17:31

Ile tracono w tym samym czasie BT-7 T-34 czy inne KW?

R
piątek, 31 lipca 2020, 16:27

Panie Dura poraz kolejny artukul z cylku byle cos napisac, clickbite i nic wiecej.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 19:21

Panie R po raz kolejny bezmyslna( ale od was olgino myslenia nie wymaga) próba wybielenia Rosji:0

H2O
piątek, 31 lipca 2020, 18:23

Panie R, daj Pan spokoj, jak się nie ma nic do powiedzenia, to lepiej się nie błaźnic, i milczeć. A mnie dla odmiany artykuł baaaaardzo się podoba! Wyważony, analityczny, sensowny. W dodatku potwierdza dokładnie wszystko, co złego do tej pory okazało się, na przestrzeni dobrych paru lat, wobec Pancyra!

HeHe
piątek, 31 lipca 2020, 19:49

Artykuł jest wartościowy głównie z powodu tak rzadkiego na naszych portalach informacyjnych potwierdzenia propagandowych kłamstw publikowanych przez Ukraińców.

Oczki
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:09

Opinie każdy może mieć. Pancyry są zas niszczone czy tego chcesz czy nie. Niezaleznie od twojej prorosyjskiej postawy. Ale śmiało, pisz dalej. A Pancyry będą płonąć swoją drogą. Pisz pisz!

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:43

Ten artykuł jest właśnie o tym, że straty Pancyrów są wielokrotnie mniejsze niż kłamią na ten temat Ukraińcy. Jeżeli nie przeczytałeś to zrób to a jeżeli przeczytałeś ale nie zrozumiałeś to przeczytaj jeszcze raz.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 20:58

Wybijanie pancyrów jak kaczek to fakt, żałosna skutecznośc tego systemu tez fakt. Oj Heheszku coś ci nei wychodzi to trollowanie:)

HeHe
piątek, 31 lipca 2020, 23:23

Ten tekst jest właśnie o tym, że wybijanie Pancyrów jak kaczek to "ukraiński fakt", Davienku :) Twój rejonowy prowydnyk robiąc z ciebie to co robi jednak nie ma dla ciebie litości ... .

Whiro
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:12

Wyj wyj. Masz fajna linie obrony z tymi pancyrami. Taką żałosną że to niby ukraiński wymysł. Ale dziwnym trafem z wielu źródeł są dowody na niszczenie pancyr ów. Więc widać że kolejny raz tylko się poniżasz dla oprawcy polskiego narodu. Mam nadzieję że nie bierzesz wypłaty za to poniżanie w śmieciowym rublu.

HeHe
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:15

Podejrzewać można jedynie, że z braku śmieciowych hrywien ty za poniżanie się wobec oprawcy Polaków bierzesz wypłatę w samogonie i tych dziko śmierdzących ukraińskich suszonych rybkach.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:17

Heheszku, kilkanaście min Pancyrów rozwalonych bez przeszkód to fakt i nie zakrzyczysz tego swoimi bredniami:) Ale przynajmniej mam sie z kogo posmiac

Na chłodno
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:14

Tekst autora jest obiektywny, bo m.in. otwarcie podważa liczbę aż 42 zniszczonych sztuk. Twój jest nie obiektywny, co kończy dyskusje. A personalne obraźliwe zarzuty, świadczą o całkowitym braku kultury i umiejętności spierania się na argumenty zamiast na prymitywne bazarowe obelgi. Gdyby więc głupota mogła się unosić, byłbyś orłem!!

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:46

W sprawie "personalnych obraźliwych zarzutów" które "świadczą o całkowitym braku kultury i umiejętności spierania się na argumenty zamiast na prymitywne bazarowe obelgi" miej pretensje do Davienka który pierwszy napisał o moim "trollowaniu" na co ja jedynie ODPOWIEDZIAŁEM "pięknym za nadobne" tak więc zgodnie z uwagą u "unoszącej się głupocie" proponuję abyś nie robił z siebie rakiety kosmicznej.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:08

Bo jestes heheszku zwykłym rosyjskim trollem, do tego niezbyt bystrym bo zdradzasz sie w pierwszym zdaniu:)) ale jak widze prawda poteznie zabolała

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:11

Napisałem na D 24 wiele komentarzy a więc napisz, proszę "wyznaczniku ukraińskiej bystrości" w pierwszym zdaniu którego z nich "zdradziłem się" :) Prawda która "potężnie zabolała" a o której piszesz to oczywiście "prawda" linii informacyjnej twojego krajowego prowydu ... ?

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:20

To nei powiedziano ci na szkoleniu ze pisanie o Ukrainie w odpowiedzi na cokolwiek to niezawodny znak ruskeigo trolla?? A ty jestes do tego tak... że nawet tego nei zauważasz:)

Anty rusofil
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:16

Jak można inaczej nazywać kogoś kto dzień w dzień broni Rosji bez dowodów, racji, lub wymyślonymi na kolanie niedorzecznymi argumentami.? Bo dla mnie trzeba być albo rosyjski trol albo być kimś z problemami natury psychicznej.

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:05

Widać, że właśnie "brak tych dowodów, racji i wymyślone na kolanie, niedorzeczne argumenty" bolą najbardziej takich jak ty :) Na przykład Davien pod poniższym artykułem mówiącym m. in. o ukraińskich fake news-ach (czyt. kłamstwach) i tak w zaparte broni Ukrainy ale jak widać dla ciebie nie jest on ukraińskim trollem albo kimś z problemami natury psychicznej. A może to ty jesteś jednym albo drugim ... ? :)

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:22

Aha Heheszku, gdize niby bronie tu Ukrainy?? No czekam :)

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:21

I znowu co zdanie to pokazywanei wszystkim zes zwykły, dosyc tepy troll z Olgino:)

HeHe
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:18

Davienku :) "Niech pierwszy rzuci kamieniem" "dość bystry" trollu jednego z rejonowych prowydów :)

plusik
piątek, 31 lipca 2020, 18:51

Wierzysz we wszystko co czytasz?

Jasne
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:15

Tylko jeśli piszą , że Pancyr jest świetny na.. bociany! Bo z dronikami za 15 sobie nie radzi.

j23
piątek, 31 lipca 2020, 16:20

Panc-szrot

Pirat
piątek, 31 lipca 2020, 16:10

Może nie 42, ale Pancyr się okazuje nieskuteczny.

Dawo
piątek, 31 lipca 2020, 15:50

Coś w tym jest. W te 42 Pancyry to nie wierzę. Oznaczałoby to, że Rosja jest bardziej zacofana niż wiadomo to oficjalnie. Z drugiej strony nie brakuje filmów gdy Pancyr próbuje się bronić choćby przed AGM-65, odpala 2 i za chwile poprawia trzecią rakietą i tak Maverick dochodzi celu. Podobnie wygląda nagranie opublikowane przez IAF, gdzie Pancyr odpala rakiety które nie trafiają w cel. Pewnym odniesieniem może być system CIWS Kasztan, który zarówno Indie jak i Algieria określiła jako całkowicie zawodne. Algieria nawet planowała swojego czasu ich wymianę na RIM-116 ale odmówiono jej sprzedaży.

Reaper
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:24

Co również może oznaczać wadliwe rakiety, albo gorszego sortu wersje eksportowe lub brak poprawnej obsługi technicznej.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:10

Reaper, problemem pancyra nei sa akurat b.dobre rakiety ale fatalny radar naprowadzania( wykrywa cel o RCS 2m2 na 20km) i powiazanie z nim rakeit. Dodaj do tego optronikę która nic nie widzi po pierwszej serii z działek czy odpaleniu rakiet i mamy komplet.

colonel John
piątek, 31 lipca 2020, 15:48

I znów MD znalazł pretekst by napisać artykuł obśmiewa Pancyry i rosyjską OPL i to był jego prawdziwy cel. Taka mała manipulacja. A gdyby miał trochę więcej żołnierskiej uczciwości to by podsumował ile Pancyry zniszczyły dronów, zestrzeliły samolotów ..... ale ta informacja już jest niewygodna politycznie .... Zgadza się ?

Skąd się tacy biorą?
piątek, 31 lipca 2020, 18:28

Nie, nie zgadza się. Artykuł o niczym nie przesądza, wręcz przeciwnie, analityczne ocenia, że główny lite-motive info to fake. Akurat w tym artykule dobrze zrównoważono różne dane, wieku źródeł. Ty zaś infantylnie i tendencyjnie sugerujesz stronniczość, ale całkowicie pomijasz stwierdzenie ile Bayraktarow zniszczono. Fatalny, bezpodstawny komentarz. Żenada!

piątek, 31 lipca 2020, 18:17

Ok, to ile zestrzeliły samolotów? ZERO! Sam manipulujesz...

ba
piątek, 31 lipca 2020, 20:31

W Libii zestrzeliły ...

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:14

Pancyry nei zestzreliły ani jednego samolotu

ab
piątek, 31 lipca 2020, 22:34

Gówno

piątek, 31 lipca 2020, 21:22

Pancyry?

yaro
piątek, 31 lipca 2020, 15:44

Za to ta informacja "fake news" nie jest i dziw bierze, że jeszcze def24 o tym nie napisał: "9 Marines z 15. MEU utonęło wczoraj na ćwiczeniach w Kalifornii w wypadku amfibii AAV-P7/A1, 1 w stanie krytycznym, 1 lekko ranny."

Anty Rusofil
piątek, 31 lipca 2020, 23:03

Ratujesz się jak możesz. Zaraz żeby się odgryź podasz nam liczbę ofiar koronawirusa lub wypadków drogowych w USA. Żenujące.....

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 19:24

yaro, a co ma wspólnego tragiczny wypadek ze skopanymi konstrukcyjnie Pancyrami to juz ci oficer prowadzący nei wyjasnił?

Ha ha ha
piątek, 31 lipca 2020, 18:34

Aż mnie zamurowało! Świetny, jakze "logiczny" komentarz, do artykułu o fatalnej skuteczności i nadzwyczaj wysokich stratach Pancyrów! Tu Pancyry, a ty o wypadku marines. Jakiż wyraźny... związek?? No bracie! Wy tam w Olgino to macie chyba specjalne zajęcia, jakieś korepetycje chyba, z tej jedynej na świecie, bardzo specjalnej....pro-kremlowskiej logiki?

piątek, 31 lipca 2020, 19:22

Oni i ich zwolennicy mają to wyćwiczone od nieboszczki Związkowej przypomnę tylko mały cytat " a u was biją m......ów " musiałem wykropkować z powodu poprawności.

marcepan
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:29

he,he,he masz zamiennik poprawny politycznie:" afroamerykanin". Nawet, jeśli taki urodził się i mieszka w Afryce no i na dokładkę jest "biały inaczej". O zgrozo, zaraz mnie zaatakuje tu jakiś zwolennik BLM! A tak się staram być poprawny !

Dzięki za przypomnienie
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:19

Aaa super, przypomniałeś mi. Takiej odpowiedzi udzielił "super" komputer rosyjski na pytanie kiedy w Rosji będzie dobrobyt!! A propos, to w języku rosyjskim nie ma słowa.... "dobrobyt"!

piątek, 31 lipca 2020, 18:30

Za to ta informacja o masowym zatruciu się alkoholem poborowych z rejonu woroneskiego, tobie umknęła... jak zawsze, wszystko

GB
piątek, 31 lipca 2020, 15:34

"Oznaczałoby to więc, że: albo rosyjski system szkolenia źle funkcjonuje, albo Rosjanie sprzedają swoje zestawy przeciwlotnicze bez odpowiedniej kontroli. W obu przypadkach wystawiałby to im złe świadectwo." Kto to pisze to juz ewidentne trollowanie jest.

yaro
piątek, 31 lipca 2020, 15:34

Wszystkich Pancyrów do tej pory zniszczono 9 + 1 który został przejęty w zdobytej bazie. Tylko tyle czy aż tyle, koniec i kropka.

Bond
piątek, 31 lipca 2020, 19:42

Powinieneś jeszcze dopisać, że obsługi nie umiały ich obsługiwać, albo miały przerwę na fajkę, zgodnie z tradycją w Olgino.

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 22:38

Dziwne. Podobne obsługi obsadzające Szyłki podczas Wojny Jom Kipur spruły trzydzieści żydowskich samolotów. Wtedy nie robili sobie przerwy na fajkę? Ilość palaczy u Arabów zwiększyła się od tego czasu? Nie sądzę...

Bond
sobota, 1 sierpnia 2020, 21:39

Nie wiem czy zwiększyła się liczba palaczy u Arabów, natomiast tłumaczenie „sukcesów” Pancyrów przez Olgino, wymaga uwiecznienia i nie ma analogów. Sukces Szyłek polegał w pewnym stopniu na zaskoczeniu Żydów, po strzelaniu do kaczek w czasie wojny 6-dniowej izraelscy piloci z lekceważeniem podchodzili do Arabów, po drugie Egipt posiadał naprawdę sporo opl, co zbliżało się do właściwej doktryny wykorzystania sprzętu sowieckiego/rosyjskiego, którego siła nie tkwi w jakości, skuteczności, wyrafinowaniu tylko w ilości. Jeśli sowiecka/rosyjska technika nie będzie miała znaczącej przewagi nad przeciwnikiem, wesoła grupa z Olgino znowu będzie twierdzić, że obsługa miała przerwę na fajkę lub była nie wyszkolona.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 19:26

Yaruś, tyle to wybiła sama Turcja i GNA i to jest to liczba minimalna o której nawet Rosjanei mówia:) Dolicz do tego Pancyry co przeszły do historii po spotkaniu z IAF i nagle robi się nieciekawie:))

Podoba mi się twa prorosyjska... bezstronnosc
piątek, 31 lipca 2020, 18:40

Zapomniałeś dodac, że to sam Putin w prywatnej rozmowie zapewnił cię, jako... bezstronnego, zupełnie nie prorosyjskiego trola, tylko szczerego, polskiego patriotę,...(aaaaaaa, tu musiałem się wyśmiać na zapas) , że to tylko te 10 sztuk stracono. I że wszyscy wokół Rosji kłamią, a tylko Rosja nie! Bo przecież na Krymie nie było nigdy ż a d n y c h rosyjskich wojsk, bo t a k przed kamerami telewizji stwierdził sam Putin. Prawda, że nie było?

HeHe
piątek, 31 lipca 2020, 19:54

Dosyć stary jest już dowcip o tym dlaczego Ukraińcy walczą o Donbas - bo tam weszła rosyjska armia. A dlaczego nie walczyli i nie walczą o Krym - bo tam naprawdę weszła rosyjska armia.

Cóż?
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:25

Aha, znaczy nie masz kompletnie nic do napisania nt. kłamstw Putina? Nie ma jak skomentować prymitywnych, prostackich kłamstw PREZYDYNTA "wielkiej" i tak "pokojowej" Rosji, dodam?

Fak sejk
piątek, 31 lipca 2020, 21:26

A ja na poprawę humoru puszczam sobie klip z wywiadem z rosyjskim górnikiem - monster pojawiający się w tle - bezcenny. Ciągle w sieci;)))))

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 19:45

Przecież rosjanie nigdy nie kłamią. Nawet ich gazeta nazywa się "prawda".

Sarmata
piątek, 31 lipca 2020, 19:38

Na Krymie było mnóstwo rosyjskiego wojska a dokładnie w bazie w Sewastopolu. Było ich prawie tyle co ukrainskiego wojska. Tyle że rosjanie to żolnierze a ukraincy ...... hmm, najgorsze wojsko europy.

niejaki Błochin
niedziela, 2 sierpnia 2020, 17:56

Podstawowym problemem Ukrainy było niedopilnowanie, aby rosyjscy żołnierze po odbyciu służby w wydzierżawionych od Ukrainy bazach, opuścili Krym i terytorium Ukrainy. Wtedy z Rosjan nie byłoby na Krymie nikogo więcej, niż żołnierze w garnizonach i ich rodziny.

Nudny jesteś
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:29

Na Krymie wg Putina n i e było żadnych żołnierzy rosyjskich. Tyle, że Putin kłamie, Ławrow kłamie, "Prawda" kłamie, "Russia Today" kłamie, Rosja kłamie. I tylko.... Sarmata n i e kłamie?? Ha ha ha.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 21:01

Dolicz do tego tysiace rosyjskich terrorystów i szpiegów( bo tym były zielone ludziki) A baza w Sewastopolu była rosyjska baza wydzierżawiona Rosji do 2047r wiec neizła wtopa:)

niejaki Błochin
niedziela, 2 sierpnia 2020, 18:09

Prawidłowo: ukraińską bazą czasowo wydzierżawioną Rosji. 28 maja 1997 r. podpisano porozumienie, że Rosja wydzierżawiła od Ukrainy część portu w Sewastopolu na okres 20 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 5 lat. Zbliżał więc się koniec tej dzierżawy.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:32

Janukowych podpisał przedłużenei dzierżawy do 2047r

HeHe
piątek, 31 lipca 2020, 20:40

Do rozbrojenia i poddania się ok. 20 tys. ukraińskich żołnierzy potrzebne było ok. 5 tys ruskiej piechoty morskiej.

Taka Rosja....
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:33

Do złamania państwowych gwarancji "pokojowej" Rosji, do złamania słowa samego Putina, prezydenta t a k i e g o mocarstwa potrzeba być tylko kłamcą, agentem KGB, wysyłajacym w XXI wieku prymitywnych trucicieli do Anglii. I kłamać, kłamać, kłamać. Ot, bo Rosja to stan umysłu.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:20

I jakies 5-10 tyś ruskich terrorystów i szpiegów by poradzic sobie z żołnierami którzy mieli zakaz walk i odpowiadania na rosyjskie prowokacje. Wiec skaml dalej.

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:34

20 tys. ukraińskich żołnierzy podniosło grzecznie ręce do góry przed 5 tys. żołnierzy ruskiej piechoty morskiej i twój skowyt Davienku nie zmieni tego że Ukraińcom najlepiej wychodzi "walka" z kobietami i dziećmi.

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:24

Heheszku, najwiecej kobiet i dzieci to wymordowała twoja Rosja wiec skończ skamleć z bólu jak cie prawda zabolała.

Marcin
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:53

11 lipca, polscy patrioci obchodzili rocznicę Ludobójstwa Wołyńskiego, mówi ci to coś ?

Lelum wypolerum
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:51

I co jeszcz HeHe powiesz że

Cat
piątek, 31 lipca 2020, 15:33

Jaki jest zachodni odpowiednik pancyra.Pytam poważnie bez sarkazmu.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 19:28

Zachód ogólnie nie produkuje systemów tego typu wiec najblizszy byłby K30 Hybrid BiHO z którym Pancyr przegrał w Indiach. Natomiast jako system krótkiego/Sredneigo zasiegu Pancyr przegrywa zarówno z NASAMS/SPYDER, Land Ceptor, itp.

szept
piątek, 31 lipca 2020, 18:56

Hybrid BIHO

kabanos
piątek, 31 lipca 2020, 15:30

Niska skuteczność systemów Pancyr to fakt skoro nawet hindusi (Indie) stwierdzili, że o wiele lepsze od sytemów Pancyr S1 i Tunguska M1 jest koreański kompleks przeciwlotniczy Hybrid BIHO

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 20:32

To prawda. Na dodatek wszyscy trąbią, że Hindusi na gwałt robią zakupy a tym badziewiu nadal jakoś cicho. Zastanawiam się tylko skąd taki niewypał. Wtedy, kiedy wprowadzali Szyłkę do linii to był przecież fajny zestaw. Podczas Wojny Jom Kipur zrobił zresztą Żydom całkiem niezłe zamieszanie. Tymczasem z tymi Pancyrami Izraelici robią to, co sami chcą przy zerowych stratach własnych. Chyba sami ruscy widzą, że coś z nimi nie tak, skoro teraz w zestawach OPL pożądają 57 mm, żeby zastąpić nimi Szyłki i Tunguski. W sumie niby to sprzęt do czegoś innego, ale Pancyr to właśnie ewolucja Tunguski zrobiona z myślą o ochronie obiektów stacjonarnych. Ja rozumiem, że na tym podwoziu działka tracą na celności. Ale nie słychać nic na temat, żeby zainstalowane tam wydłużone rakiety z Tunguski odnosiły jakieś spektakularne sukcesy. To samo z elektroniką. Niby ulepszyli, ale na filmach widać, że Pancyry w ogóle nie reagują na to, na co powinny zareagować. I nie można tego wytłumaczyć brakiem wyszkolenia arabskich załóg. Ci sami Arabowie wcześniej Szyłkami posługiwali się przecież całkiem nieźle.

Polak
piątek, 31 lipca 2020, 15:22

Nie dziwi mnie to , ruski sprzęt w takim samym stanie jak Rosja !

R
piątek, 31 lipca 2020, 15:21

Iles napewno zniszczonych zostalo, ile to tylko Rosjanie wiedza.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 19:29

I sami R-ciu mówią o minimum 9-ciu które zdjeła sama Turcja nie licząc tych co miały pecha wejść w droge IAF wiec kiepskie manipulacje ci nie wychodza jak widac:)

alab
piątek, 31 lipca 2020, 15:17

wszystko możliwe - ten na zdjęciu wygląda jakby mu własnie koło odjeżdżało.

Pasza
piątek, 31 lipca 2020, 15:16

Panie Błaszczak! Kup pan trochę tych Bayaktar TB-2 bo od polskich producentów prędko się tego nie doczekamy.

Niuniu
piątek, 31 lipca 2020, 14:54

I po co dyskutować o czymś co jak sam autor podkreśla jest fake newsem? Do tego rozpowszechniane zdjęcia zniszczonych w Libii zestawów Pancyr są zdjęciami zestawów zniszczonych w hangarze lub na traku w czasie transportu. Doniesienia o zniszczonych w Libii systemach pochodzą tylko z okresu panicznego odwrotu LNA. Po ponownym ustabilizowaniu się linii frontu na zachód od Syrty podobne informacje już się nie pojawiają mimo dużej aktywności lotnictwa po obu stronach konfliktu. Nie zmienia to ogólnej konkluzji, że systemy przeciwlotnicze nie działaj w ramach zintegrowanego wielowarstwowego systemu opl są celami wrażliwymi, łatwymi do zniszczenia przez lotnictwo przeciwnika. Wnioski z tego powinny być tym bardziej uwzględniane przy planowaniu opl Polski.

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 20:35

Żydowskie filmy to nie fake news. To, że Hidusi, którzy znają ten badziew już go nie chcą, też nie jest fake newsem. Że sobie Turcy wzięli taki zestaw do niewoli po tym, jak mu przyp... z drona, to także prawda.

Rafał
piątek, 31 lipca 2020, 14:52

42 może nie, ale kilka na pewno zostało unieszkodliwione.

plusik
piątek, 31 lipca 2020, 14:15

Ukraina przoduje w fake newsach. Pancyry są niszczone dziesiątkami a pomimo tego zestawy te nadal są dostarczane w różne regiony gdzie tocza sie walki. Myślcie ludzie

Bond
piątek, 31 lipca 2020, 19:46

Tak, są dostarczane głównie państwom powiązanym z Rosją, które nie mają szans na zakup uzbrojenia szeroko rozumianej zachodniej prowinencji, tego nie zauważyłeś, myśl.

Jaka Ukraina??
piątek, 31 lipca 2020, 18:44

Ukraina? A nie Russia Today, nie Ławrow, nie "Prawda", nie "Izwiestija", nie Putin? Nie armia trolli z Olgino? Nie różne tutejsze "fanclubiki", Yaro, fifi etc??

HeHe
piątek, 31 lipca 2020, 20:05

Oczywiście, że Ukraińcy kłamią jak wściekli - "Zerkało Tyżnia", "Ukraińska Prawda", "Espresso" czy u nas "Nasze Słowo" są znane z kłamstw i agresywnej propagandy. Podobnie jak wiadomości o szeroko reklamowanej "armii trolli z Olgino" które docierają do nas od "naszych"ukraińskich trolli dyżurujących na polskich portalach informacyjnych. Nie znaczy to oczywiście, że rosyjska propaganda i źródła jej rozprzestrzeniania sa pasywne - jak najbardziej działają. Chodzi jednak o to aby zdawać sobie sprawę z tych obu faktów.

H2O
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:37

Oczywiście.. to na polskich portalach jest mnóstwo prorosyjskich trolli, które zaciekle bronią Rosji, nawet wbrew wszelkim faktom. Zdradza ich pospolita głupota.

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:10

Na polskich portalach informacyjnych jest także pełno ukraińskich trolli którzy usiłują szczuć Polaków na ruskich w interesie ich ukraińskiej "batkiwszczyny". Zdradza ich NIEPOSPOLITA głupota :)

Bond
niedziela, 2 sierpnia 2020, 09:05

Tak sobie to tłumacz Wania, raczej to rosyjskie trolle szczują wszystkich na wszystkich. Zresztą ty do nich należysz.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:21

A te brednie wypisuje ruski sprzedawczyk:)

piątek, 31 lipca 2020, 22:45

o faktach poinformował pożyteczny idiota ;)

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:14

O faktach należy informować wszystkich, także idiotów i najważniejsze, że nawet idioci przyznają, że to są fakty :)

niedziela, 2 sierpnia 2020, 02:01

raczej "fakty" tyle mające wspólnego z faktami co demokracja z demokracją ludową.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:16

Heheszku ty naprawde jesteś cięzki przypadek chowu wsobnego:))

HeHe
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:36

Jak widać po twoich "komentarzach" nawet gotowce od rejonowego prowydnyka już ci nie pomagają :)

Davien
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:25

I znowu pierwsze zdanie i pokazujesz wszystkim zes zwykły, prymitywny rosyjski troll:))

HeHe
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:26

"I znowu pierwsze zdanie"? :) Przecież moja powyższa uwaga składała się tylko z jednego zdania to które było pierwsze? Szkoła z wykładowym ukraińskim zdecydowanie nie pomogła twojej znajomości polskiego, Davienku.

Milutki
piątek, 31 lipca 2020, 16:21

Kupno Pancyrów niekoniecznie służy do w pełni działającej obrony przeciwlotnicze. Kraje je kupujące nie mają dużego wyboru w kupnie broni przeciwlotniczej albo chcą się zbliżyć do Rosji i zasilenie rosyjskiego skarbu jest ich marchewką. Do tego dochodzi że umowy na kupno mogły być podpisane dużo wcześniej i dzisiaj te kraje zastanowilyny się przed zakupem

Milutki
piątek, 31 lipca 2020, 16:21

Kupno Pancyrów niekoniecznie służy do w pełni działającej obrony przeciwlotnicze. Kraje je kupujące nie mają dużego wyboru w kupnie broni przeciwlotniczej albo chcą się zbliżyć do Rosji i zasilenie rosyjskiego skarbu jest ich marchewką. Do tego dochodzi że umowy na kupno mogły być podpisane dużo wcześniej i dzisiaj te kraje zastanowilyny się przed zakupem

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 20:40

Masz rację. Te Pancyry, to niby udoskonalona Tunguska służąca do ochrony obiektów stacjonarnych. Tymczasem wy tak samo jak Izraelici robiliście je na perłowo. Wychodzi więc, że same siebie nie potrafią chronić.

Grzesiek
piątek, 31 lipca 2020, 16:13

Hm, może od dzisiaj przestaną być dostarczane?

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 15:47

Kilkanaście juz wyleciało w powietrze i to na pewno wiec earuj sobie bajki. ZEA juz np pancyrów do Libii nie wysyła, bo ostatnio niszczone sa juz z Rosji. Indie wykopały pancyra i wybrały zamiast tego koreanski odpowiednik naszej Białej:) A obecnie jedyny kraj co je kupuje to Etiopia, reszta kupiła zanim okazało sie w Syrii ze jest udany inaczej:)

Vvv
piątek, 31 lipca 2020, 19:06

B-30 biho to nie biała szanowny panie bo to 30mm oraz manpadsy o zasięgu i pułapie 7km z 2,5kg głowica bojowa

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 20:49

I co z tego? Davien dobrze ci pisze. Tunguska, Biho jak i Biała zostały stworzone do tych samych zadań. Pancyr, choć wywodzi się z Tunguski to system o nieco innym przeznaczeniu, który z założenia miał sprostać większym wyzwaniom. Tymczasem w konfrontacji z koreańskim zestawem, który służy do tego samego co i Biała przerżnął z kretesem.

vvv
piątek, 31 lipca 2020, 23:05

koreanczyk ma programowalna amunicje i najbardziej zaawansowane SKO i dobre manpadsy a nie 4x 30mm armatyki i kierunkowe slabe rakietki jak pancyr. natomiast biala to relikt o zerowej celnosci i lekkimi gromami.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:26

Ile mozna... Panei vvv po pierwsze pociski 57E6 sa b. dobrymi rakietami plot a głównym winnym w pancyrze jest słabiutki radarek uzyty jako radar naprowadzania i kiepsko umieszczona optronika. Po drugie pociski Chiron z K30 sa na poziomie naszych Grom/Piorun . Aha, jak nei amsz pojęcia o Białej to moze dareuj sobie te brednie co wypisujesz.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 19:37

Po pierwsze panei vvv Hybrid BIHO to dokładnie taka Biała z pociskami będącymi odpowiednikiem naszych Grom-ów . Pociski Chiron nie maja pułapu 7km wiec niezła wpadka:)

vvv
piątek, 31 lipca 2020, 23:05

wedlug niekotrych zrodel wlasnie maja 7km zasieg i 7km pułap i waza po 25kg. to naprawde kawal manpadsa

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:29

Panie vvv zasieg istotnie jest 7km ale nie pułap, 24,2kg to waszy cały zestaw łacznie z trójnogiem i reszta osprzetu, masy samego MANPADS nie podają ale moze byc odpalany normalnie z ramienia wiec .... Chiron jest porównywalny z Gromem a neico słabszy od Pioruna

alab
piątek, 31 lipca 2020, 15:44

так точно!

Cezar
piątek, 31 lipca 2020, 15:43

No, są dostarczane cały czas w miejsce tych które zostały zniszczone. Na tym polega wojna, że w miejsce sprzętu zniszczonego dostarczasz nowy.

Julek
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:40

Na tym polega "ta" wojna, że ten akurat sprzęt Rosji okazuje się być nadzwyczaj nieskutecznym. I o jest takie miłe.

Szept
piątek, 31 lipca 2020, 15:38

Pamiętam jak rozpoczęły się działania ATO i codziennie ukraińskie media donosiły o zabiciu setek rebeliantów. Potem coś błysnęło, coś świsnęło i wyszło że zwycięska armia straciła pół Donbasu. Oni te głupoty puszczają pewnie na użytek wewnętrzny, a że świat spragniony jest sensacji to się takie info szeroko rozlewa.

vvv
piątek, 31 lipca 2020, 23:06

stracila bo rosjanie wysłali regulaną armie i zaczeli wali zza granicy

vvv
piątek, 31 lipca 2020, 15:29

bo zostaly wczesniej zamowione a samych udokumentowanych zniszczen jest prawie 20. sami rosjanie przyznali ze pancyr w obecnej formie jest kiepski

Fanklub Daviena
piątek, 31 lipca 2020, 14:06

Davien zaraz nam wskaże NATOwski dużo lepszy odpowiednik Pancyra. :)

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 21:04

Ja zrobię to zamiast niego. Biho to co prawda nie NATOwski, ale "jankesolubny" koreański zestaw przeznaczony do ochrony wojska w ruchu. Na papierze słabszy od ruskiego zestawu, którego podstawowym celem jest ochrona obiektów stacjonarnych. Tymczasem w Indiach wykosił to dobrze znane Hindusom ruskie cudo z kretesem. Twoi ruscy też to dobrze wiedzą. Tunguski mają wylecieć na rzecz 57 mm z amunicją programowalną posadzonym na normalnym dla czegoś takiego podwoziu. Ty także o tym dobrze wiesz. Niejeden raz przy okazji 57 mm pisałeś o tym, jacy ci ruscy zmyślni są. Zapomniałeś tylko dodać, że tak jest, bo zarówno Tunguska jak i Pancyr, który w dużej mierze na niej polega w praktyce skończyły się klapą.

Bond
piątek, 31 lipca 2020, 19:51

Na razie wskazały Indie w swoim przetargu, tyle, że nie NATOwski, a Koreański. A Pancyry poza ptakami nic nie zestrzeliły.

piątek, 31 lipca 2020, 22:44

Najlepszy smaczek jest taki, że

Cóż za kompromitacja "takiego" znawcy??
piątek, 31 lipca 2020, 18:48

Rosja sama wskazała, że to badziewie, po pamiętnym ataku na syryjską bazę dronami ściągając pilnie drogą lotniczą w ich miejsce systemy Tor!! Ty, taki fan rosyjskiego sprzętu, tego "sukcesu" nie wskażesz??

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 31 lipca 2020, 18:43

Ja ci wskażę od Pancyra to jest 100 razy lepsza polska Pilica, choćby dla tego że nie widać jej z kosmosu i w ogóle ma szanse coś bronić!!

Armia Orków z Moskwy
piątek, 31 lipca 2020, 16:56

Daswidania!

Pirat
piątek, 31 lipca 2020, 16:12

Fanklub, co jest odpowiednikiem dziurawego wiadra?

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 21:05

Pancyr. Po tym, jak dostał gościniec od Izraelitów.

qwert
piątek, 31 lipca 2020, 17:56

Durszlak ? a może sito ?

DefBot
piątek, 31 lipca 2020, 21:37

Nie. Te dwa, które wymieniłeś spełniają swoje zadania. Dziurawe wiadro - nie. Wytrzyj nosa ze smarków.

rED
piątek, 31 lipca 2020, 15:55

Lepiej nm ty wyjaśnij jak możliwe są tak wysokie straty sprzętu który "nie ma analoga", no bo jeśli ma to po co ta prośba do Daviena?

wert
piątek, 31 lipca 2020, 15:48

nie ma takiego. Tam nikt do ptaków nie strzela

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 15:41

Zwykły NASAMS bije Pancyra na głowe pod kazdym wzgledem wiec skoncz płakać:))

qwert
piątek, 31 lipca 2020, 17:57

Pod jakim względem konkretnie?

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 19:38

Zasieg, skuteczność, mozliwości zwalczania celów, cos jeszcze?

yaro
piątek, 31 lipca 2020, 15:34

pewnie ten co nieznane samoloty zlikwidowały w Libii ...

Bond
piątek, 31 lipca 2020, 19:58

Zaiste zniszczenie starego trochę zmodernizowanego Hawka, wielki sukces, może jak u was obsługa miała przerwę na fajkę, jak S400 kiedyś zestrzeli tyle celów co MIM23, to wrócimy do tematu.

Willgraf
piątek, 31 lipca 2020, 13:53

pasywne wykrywanie celów tak jak to w naszych zmodernizowanych OSA-ch , które mają także termowizyjne systemy obserwacji to główna zaleta systemów OPL , druga sprawa to nie trzymanie się kurczowo obiektu który się broni, a lokowanie się w odległości kilku kilometrów od obiektu - Rosjanie mają z tym problem stad tak duże starty gdyż łatwiej zlokalizować obszar w którym są zestawy OPL

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 21:13

Wpisz sobie w Google "Electro-optical tracking turret on Pantsir S1. The optics indicate a three field of view stabilised TV system and a single field of view thermal imaging sensor". Pancyr też to ma i guzik mu pomogło.

pytajnik ?
piątek, 31 lipca 2020, 15:36

jakie duże straty, możesz to przybliżyć ? Chyba nie wierzysz w te 42 Pancyry bo to jest nie tylko niedorzeczne ale i głupie ....

Willgraf
piątek, 31 lipca 2020, 20:20

9 SYSTEMÓW w samej Libii to dla mnie bardzo duże straty biorąc pod uwagę zakres konfliktu i udział procentowy !

Czyż to nie urokliwe?
piątek, 31 lipca 2020, 18:52

Ależ my tu mamy szczęście, że zawsze jakiś "szczery, polski patriota" zatroszczy się o dobre imię tak fatalnego sprzętu "made in Russia" !!

FR technologiczne imperium
piątek, 31 lipca 2020, 13:48

Pancyry są obsługiwane w dużej mierze przez wagnerowców, którzy mają umiejętność obsługi tych systemów, zwyczajnie pancyr to system nie do końca udany (Pamiętamy jak w Syrii przepuścił ręcznej roboty drony a swój gniew wyładowywał na ptactwu) a rosyjskie media zrobiły z niego wydmuszkę w celach marketingowych, zresztą tak jak dzieje się obecnie w przypadku armat czy su 57. Mimo wszystko w rewelacje ukraińskie też nie ma co wierzyć bo są ewidentnie przesadzone.

Sarmata
piątek, 31 lipca 2020, 19:47

No mam podobne odczucia co do Pancyra. Nie jest tak dobry jak piszą o nim niektórzy ale też nie az tak zły jakby chcieli inni.

Muskata
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:44

Ja mam przeczucia, że za darmo to na polskim portalu nikt rozumny i normalny nie będzie wychwalał rosyjskiego systemu, tak nieskutecznego jak żaden inny.

piątek, 31 lipca 2020, 22:53

To system z założenia robiony tak, że ma chronić obiekty stacjonarne.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 15:44

Rewelacje ukrainskei na pewno, ale i tak mamy min 9 pancyrów zdjetych przez Turków, kilka następnych przez Izrael wiec jak widac to jest jednak magnes na pociski :) A kostrukcja jest skopana bo dali słabiutki radar naprowadzania i pociski rakeitowe wymagajace tego radaru by w cos trafic.

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 21:26

To nie tłumaczy porażki systemów pasywnych, które przecież mają. Tak samo jak mają działka. Wygląda więc, że Ruscy spieprzyli w sprzęcie, który "nie ma analogów w mirie" wszystko jak leci.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:34

Optronika akurat zła nei ejst ale jej umieszczenie to porazka, mamy to samo co w pewnym rosyjskim pokładowym CIWS, ze dym z działek totalnie ją wyłącza. Działka mją zasieg do 4km i brak amunicji programowalnej

red
piątek, 31 lipca 2020, 15:44

Ciekawe , ciekawe , drona nie wykrył i przepuścił a gołębia wykrył i zestrzelił . Ciekawe z technicznego punktu widzenia , widać żeś oblatany w tych sprawach i coś więcej na temat .

der
piątek, 31 lipca 2020, 21:28

Gołubie posyła sam boh, żeby załogi pancyrów miały co kuszać jak tuszonki nie dowiozą.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 19:40

A to pretensje do obsługi pancyra złozonej z samych rosyjskich bojców:))

red
piątek, 31 lipca 2020, 20:36

A może merytorycznie banderopiteku . Dlaczego nie widział drona a widział gołębia nei rozumiesz -retorycznie.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:35

Widzisz bolszewiku jak prawda cie zabolała to szału dostałęs:)) Ale spokojnie juz z kaftanikeim do ciebie jada:)

Kot
piątek, 31 lipca 2020, 23:22

A widziałeś kiedyś gołębia co leci kilkaset km/h i zakłóca wrogą opl? Takie rzeczy tylko w Rosji.

FR manipulacyjnym imperium
piątek, 31 lipca 2020, 15:37

Pancyry sa obsługiwane w Syrii przez załogi Syryjskie durnot wyssanych z palca nie wypisuj bo trącisz myszką ....

Gripen
piątek, 31 lipca 2020, 13:41

Taka informacja, powinna, nas cieszyć. Kiedy, wreszcie u Nas pojawią się drony uderzeniowe?. Dobre rozpoznanie, u Nas praktycznie nie istnieje.

R
piątek, 31 lipca 2020, 15:22

Nie wiem czy powinla cieszyc, myslisz, ze Rosjanie siedza z zalozynymi rekami i nie parcuja nad usprawnieniem systemu?

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 19:42

Pracuja, pracuja i podstawowej wady systemu czyli fatalnego radaru naprowadzania i wymagających go rakeit nie usuwają jakoś:) Za to wydłuzaja zasieg rakiet, radaru i dodaja, o popatrz specjalnie opracowywane pociski do zwalczania dronów:))) Aha drugaskopana rzecz czyli dośc kiepsko zamontowana optronika pozostaje tez bez zmian:)

piątek, 31 lipca 2020, 18:24

Ta, kibel zamontowali w środku bo załoga jak włącza radar to od razu sraki dostaje;)))

sża
piątek, 31 lipca 2020, 13:28

SBU prawdę ci powie...

taka prawda
piątek, 31 lipca 2020, 15:38

Ukraina dołączyła do światowego TOP w generowaniu fake news 1- USA, 2-GB, 3-Ukraina

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 19:43

Taak, ale napisz że od konca bo pierwsze miejsce zajmuje Rosja razem z KRLD:))

Ha ha ha
piątek, 31 lipca 2020, 18:54

Jedyne nie kłamiące, to jak zawsze: Russia Today, Ławrow, Putin, Prawda, Izwiestija.....

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 15:22

No popatrz, min 9 pancyrów skasowali Turcy, kilka nastepnych Izrael a ty juz płaczesz o SBU:))

Pamiętliwy
piątek, 31 lipca 2020, 15:20

Mhm nie to co KGB i wszystkie ruskie służby tam sami prawdomówni nigdy nie sklamali.... a nie zaraz zaraz .... to ci sami co mowią że nie okupują Krymu?

Pamiętam więcej
piątek, 31 lipca 2020, 21:36

Tacy są od dawna. Jak Junacy w Nowej Hucie odkręcili ruską tabliczką znamionową z kruszarki do rudy i pod spodem pojawiła się druga, z której wynikało, że kruszarka nie została zrobiona w Magnitogorsku tylko w Essen, wyaresztowali całą zmianę. Przetrzymali przez dni kilka o chłodzie i głodzie. Po czym uprzedzili, że jak ktoś będzie o tym innym opowiadał, to na długo pojedzie tam, gdzie zawsze jest zimno.

Tweets Defence24