Polityka obronna
"Tarcza-16". Ćwiczenia rezerwistów policji
Ponad 1500 osób, planowanych jako uzupełnienie kadr policyjnych na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa, wzięło udział w ćwiczeniu pod kryptonimem Tarcza-16.
Jak informuje Komenda Główna Policji, punktualnie o godzinie siódmej rano w 74 wytypowanych jednostkach policji kraju rozpoczęły się ćwiczenia obronne TARCZA-16. To największe tego typu ćwiczenia w powojennej historii policji, przeprowadzone przy współpracy administracji wojskowej. Inicjatorem i koordynatorem całość działań był Główny Sztab Policji KGP przy wsparciu Biura Finansów i Biura Logistyki Policji Komendy Głównej Policji.
W ćwiczeniu wzięło udział ponad 1500 rezerwistów wyznaczonych przez wojskowe komendy uzupełnień do wsparcia działań policji. Przez cały dzień rezerwiści uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych, nabywając wiedzę policyjną dotyczącą m. in. użycia i obsługi broni palnej, technik interwencji czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Czytaj także: Żołnierze i mundurowi wzmocnią ABW. "Zapobieganie terroryzmowi"
Głównym założeniem ćwiczenia było praktyczne sprawdzenie mechanizmów i procedur powoływania rezerw osobowych do jednostek organizacyjnych policji. Uczestnicy ćwiczenia poznali zadania, obowiązki i uprawnienia osób posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostce organizacyjnej policji przewidzianej do militaryzacji. Zostali także zapoznani z zakresem przydzielonych zadań służbowych, podstawami prawnymi związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby, podstawami prawnymi, warunkami, zasadami i przypadkami stosowania środków przymusu bezpośredniego, zasadami prowadzenia ochrony obiektów, a także przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w policji. Poznawali także zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ratowaniu zdrowia i życia poszkodowanych.
Ćwiczenie przeprowadzono w komendach powiatowych/miejskich i rejonowych policji z zachowaniem koordynacyjnej roli komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji. Całość działań w ramach przedsięwzięcia była koordynowana przez Główny Sztab Policji KGP (obsadę Centrum Operacyjnego Komendanta Głównego Policji). W przedsięwzięciu uczestniczyli obserwatorzy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz jednostek organizacyjnych policji.
Czytaj także: Polska zaostrza przepisy o obrocie prekursorami materiałów wybuchowych
Pierwsze ćwiczenie w policji o podobnej formule, pod kryptonimem Wzmocnienie-14, odbyło się w połowie września 2014 r. w Szkole Policji w Słupsku. Podczas 2-dniowego przedsięwzięcia sprawdzono wypracowane procedury powoływania rezerw osobowych, odbyły się też zajęcia i pokazy. W ćwiczeniu tym udział wzięli także przedstawiciele wszystkich komend wojewódzkich Policji i szkół policyjnych, obserwując organizację i przebieg ćwiczenia. W ubiegłym roku przeprowadzono podobne ćwiczenia pod kryptonimem „Obronność 15”. Zostały zorganizowane przez komendy wojewódzkie i szkoły policji na terenie całej Polski.
Wczorajsze ćwiczenie przeprowadzono, realizując rozporządzenie Rady Ministrów z 6 kwietnia 2016 r. w sprawie określenia liczby osób powołanych w 2016 r. do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji, a także zarządzenie wydane przez Prezes Rady Ministrów, które określiło termin ćwiczeń w jednostkach organizacyjnych policji przewidzianych do militaryzacji na dzień 18 września 2016 r. Finansowanie przedsięwzięcia zapewniono ze środków budżetowych ujętych w Programie Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych Działu Administracji Rządowej Sprawy Wewnętrzne w latach 2013-2022, przeznaczonych na wydatki obronne.
jabol
Jestem policjantem w czynnej służbie i posiadam przeszkolenie na tzw. broń alarmową tj długą. Od 9 lat przechodzę coroczne szkolenie z jej użycia. W czasie takiego szkolenia zużywam 10 szt amunicji do AKMS, 10 szt. amunicji do Glauberyta (o ile nie została spożytkowana na strzelanie z P-99) oraz 5 szt. amunicji niepenetracyjnej do Mossberga. Oczywiście jest to zawsze najprostsze strzelanie statyczne. Ku chwale ojczyzny!
Jan
Dobre i to. Nowoczesnego sprzętu w odpowiednich ilościach jeszcze długo nie będziemy mieć. Mamy za to niewykorzystany kapitał ludzki, w który zainwestowaliśmy pieniądze.
woziwoda
Byłem kiedyś w Nowym Łupkowie. Jest tam Zakład Karny. Stojąc pod bramą i czekając na otwatcie obok stała jak się okazało wychowawczyni. Na drzwiach była informacja z flagami Unii Europejskiej o programie dotyczącym wykorzystania "kapitału ludzkiego". Wynikało z tego, że ten "kapitał" przechowuje się pod kluczem. Taki polski Fort Knox. Pani wychowawczyni na moją uwagę, że kapitał powinien być dobrze strzeżony, zaczęła mi tłumaczyć, na czym akcja polega - wiadomo - dotacje z UE.
cieciu
Fajne zdjęcie do artykułu. Policyjna strzelnica na korytarzu komendy? Co z rykoszetami ? Co z tymi którzy wychodzą z drzwi bocznych ? ;)))
Kazik
Rykoszety? Z symulatora?
ccc
Wpierw to trzeba uzupełnić wakaty w liczbie około 9 tysięcy policjantów !