Polityka obronna
Polska zaostrza przepisy o obrocie prekursorami materiałów wybuchowych
W życie weszła ustawa o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych, której celem jest ograniczenie dostępu do wybranych substancji chemicznych mogących służyć do budowy materiałów wybuchowych - podaje Kancelaria Sejmu. Na jej podstawie powstanie w Polsce również ogólnopolski system zbierający dane na temat nielegalnych transakcji, prób ich dokonania lub kradzieży znacznych ilości niebezpiecznych substancji.
15 sierpnia 2016 r. wchodzi w życie ustawa o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych, która zawiera regulacje służące stosowaniu rozporządzenia unijnego nr 98/2013 w sprawie wprowadzania do obrotu i używania prekursorów materiałów wybuchowych. Jak informuje Kancelaria Sejmu, ma ona zwiększyć bezpieczeństwo publiczne przez ograniczenie przeciętnym użytkownikom dostępu do wybranych substancji chemicznych, które w określonych stężeniach mogą być użyte do nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych i przeprowadzania ataków terrorystycznych.
Czytaj także: Policja przejęła 150 kg chemikaliów do produkcji materiałów wybuchowych
Ustawa przewiduje utworzenie ogólnopolskiego systemu zgłaszania podejrzanych transakcji lub prób ich dokonania oraz zniknięć i kradzieży znacznych ilości substancji. Głównym elementem systemu będzie krajowy punkt kontaktowy w Komendzie Głównej Policji. W krajowym punkcie kontaktowym, za pomocą systemu teleinformatycznego, będą zgłaszane i ewidencjonowane podejrzane transakcje, próby ich dokonania oraz zniknięcia i kradzieże.
Dane zgromadzone w ogólnopolskim systemie zgłaszania będą udostępniane – na pisemny wniosek z uzasadnieniem – wskazanym służbom, o ile są im niezbędne do realizacji ustawowych zadań. Wśród tych podmiotów są: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Inspekcja Handlowa, Służba Celna, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa. Policja będzie otrzymywać dane z ogólnopolskiego systemu zgłaszania podejrzanych transakcji w drodze teletransmisji, bez konieczności składania pisemnego wniosku.
Czytaj także: Taktyczny Robot Miotany dla polskiej policji
Ustawa określa również zadania organów i jednostek kontrolujących podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą, polegającą na udostępnianiu prekursorów materiałów wybuchowych podlegających ograniczeniom. Określono też zadania instytucji zajmujących się kontrolą przejść granicznych pod kątem ich wprowadzania do Polski. W ustawie zapisano ponadto sankcje za naruszanie przepisów rozporządzenia unijnego - podaje Kancelaria Sejmu.
Sejm VIII kadencji uchwalił ustawę 13 kwietnia 2016 r., a prezydent podpisał ją 4 maja 2016 r.
wqq
Teraz rolnik będzie musiał uzyskać pozwolenie ( no właśnie od kogo ) żeby kupić sobie nawozy typu saletra potasowa i ropę do ciągnika.Genialne , dochodzimy powoli do sytuacji w której obywatel ma problem z nabyciem broni palnej w sposób legalny natomiast światek kryminalistów ma jej pod dostatkiem i lepszej niż policja.
Autor komentarza
to co teraz z wodą utlenioną, vanishem, kwaskiem cytrynowym i acetonem?
daruniu01
Ciekawe. Nie czytałem tej ustawy. Wie ktoś może jak będzie z importem fajerwerków?
Podbipięta
Nie wiem.Ale chłop będzie musiał mieć pozwolenie na zakup nawozów sztucznych bo to też prekursory.
Sam Solo
Fajerwerków? A co z hurtowniami proszków do prania? Producentami nawozów sztucznych? Jak dla mnie kolejny prawny bubel, byle w mediach coś było....
Tomasz
... a co z węglem drzewnym i saletrą ?