Tajlandia z przeciwpancernymi Spike

29 grudnia 2020, 16:19
Euro-Spike_MR_Lippujuhlan_päivä_2014_2
Fot. MKFI (domena publiczna)
Reklama

Izraelski koncern Rafael Advanced Defense Systems poinformował o odebraniu w ostatnim czasie partię przeciwpancernych pocisków kierowanych i wyrzutni Spike-MR. Systemy te zostały zakupione przez tajski resort obrony na początku 2020 roku.

Tajska armia zdecydowała się na wybór izraelskiego systemu Spike-MR po serii badań i testów różnych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Dostarczone pierwsze pociski i wyrzutnie mają trafić do pododdziałów przeciwpancernych 6. Dywizji Piechoty tajskich wojsk lądowych. Jak dotąd tajscy żołnierze mieli na swoim uzbrojeniu z wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych jedynie przekazane przez USA w ramach pomocy wojskowej systemy BGM-71 TOW.

Jesteśmy bardzo dumni, że Królewska Armia Tajlandi wybrała pocisk Spike. Spike jest używany w Azji od ponad 20 lat, a wybór pocisku Spike przez Królewską Armię Tajlandii zwiększa bazę użytkowników pocisków Spike w Azji.

- dyrektor ds. marketingu i rozwoju biznesu w dziale Rafaela ds. systemów precyzyjnego uzbrojenia taktycznego Roman Palarya
image
Reklama

Spike-MR to jedna z wersji rodziny izraelskich przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike zaprojektowanych i produkowanych przez izraelski koncern Rafael Advanced Defense Systems. Jest to system dysponujący elektrooptycznym systemem naprowadzania, działającym na zasadzie "odpal i zapomnij" (F&F). Oprócz nich w skład rodziny Spike wchodzą lekkie Spike-SR, a także pociski dające możliwość kierowania lotem przez operatora po odpaleniu: Spike-LR/LR2, Spike-ER/ER2 oraz Spike-NLOS (najcięższe, o zasięgu 32 km).

Jak dotąd systemy Spike zostały zakupione przez łącznie 35 użytkowników, w tym 19 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego (jednym z nich jest Polska, wykorzystująca Spike-LR produkowane na licencji w Mesko, realizowane są dostawy drugiej partii). Użytkownikom dostarczono ponad 33 tys. pocisków różnych wersji, z czego ponad 6000 zostało już odpalonych zarówno w trakcie ćwiczeń wojskowych jak i w czasie działań bojowych. Poszczególne wersje Spike zostały zintegrowane z 45 różnymi platformami bojowymi, w tym wozami bojowymi, śmigłowcami bojowymi i okrętami.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
x
wtorek, 29 grudnia 2020, 22:31

a my z 264 wyrzutniami...

Extern
środa, 30 grudnia 2020, 15:56

No jest te 60 wyrzutni Javelinów dla WOT, i pewno lada moment sfinalizuje się program Pustelnik z Piratem, którego wyrzutni też pewno parę setek kupią. Potem przez 10 lat będą kupowane zestawy Spika pod ZSSW-30 (pewno z sześćset). No i mam nadzieję że za 3-5 lat może w symbolicznych ilościach Moskit, jeśli MON nie postanowi swoim zwyczajem wcześniej utopić tego projektu w imposibiliźmie.

Ononaono
wtorek, 29 grudnia 2020, 22:12

Polska powina mieć około 80 samochodów z SpokeNLOS-32 kil a mamy tylko zasięgi do 5-6 kil trochę mało

SamJo !!
środa, 30 grudnia 2020, 09:22

Te 32km to chyba do walki na pustyni , bo w terenie zróżnicowanym 32km to operator zgubi się szybciej niż pocisk doleci do celu !?!?

LMed
wtorek, 29 grudnia 2020, 19:04

No cóż. Trzeba stawiać na eksport. Ale to trzeba umieć.

Tweets Defence24