Reklama

Siły zbrojne

Azjatycki kontrakt Rafaela. Spike, SPICE i cyfrowa łączność

Fot. Rafael.
Fot. Rafael.

Rafael poinformował o otrzymaniu kontraktu na dostawy przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, bomb kierowanych SPICE oraz systemu radiostacji BNet dla nieujawnionego klienta azjatyckiego.

W komunikacie Rafaela czytamy, że wartość umowy wynosi 200 mln dolarów. W jej ramach ma on dostarczyć nieujawnionemu państwu azjatyckiemu przeciwpancerne pociski kierowane rodziny Spike, bomby kierowane Spice 2000 oraz system zaawansowanej łączności BNet.

Spośród wspomnianych produktów Rafaela najlepiej znane w Polsce są ppk Spike – to kierowane elektrooptycznie przeciwpancerne pociski rakietowe, dostępne w kilku wersjach: od najlżejszych Spike-SR, poprzez Spike-MR, Spike-LR/LR2 i Spike-ER/ER2, aż po najcięższe Spike NLOS o zasięgu 32 km, przy czym pociski LR/LR2 i cięższe mają możliwość korygowania lotu po odpaleniu.

Do chwili obecnej pociski Spike sprzedano do 35 krajów, w tym 19 państw członkowskich NATO. Jednym z nich jest Polska, obecnie Siły Zbrojne RP otrzymują drugą partię Spike-LR produkowanych na licencji w Mesko. Łącznie wyprodukowano ponad 33 tys. pocisków Spike wszystkich wersji, a ponad 6 tys. odpalono w trakcie testów i działań bojowych.

Reklama
Reklama

SPICE to z kolei rodzina bomb precyzyjnych, opracowana przez Rafaela. Systemy SPICE 1000/2000 są wyposażone w głowice elektrooptyczne i algorytmy dopasowania terenu wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) oraz system nawigacyjny niezależny od GPS. Bomby SPICE 1000 i 2000 mogą powstawać poprzez konwersję klasycznych niekierowanych bomb 1000- lub 2000-funtowych (odłamkowych lub penetrujących). Z kolei lżejsze bomby SPICE 250, z ładunkami o masie 125 kg, mają dodatkowo możliwość automatycznego wykrywania i śledzenia celów (w tym ruchomych i morskich) oraz dwukierunkowe łącze danych, są zdolne do zwalczania obiektów na dystansie ponad 100 km.

BNet to system szerokopasmowej łączności nowej generacji oparty o radiostacje programowalne, przeznaczone dla różnych szczebli od pojedynczych żołnierzy po platformy bojowe, w tym pojazdy i samoloty bojowe. Umożliwia on łączenie elementów w jedną, bezpieczną sieć szerokopasmową oraz wzajemne przekazywanie danych, także o celach do zwalczania. Jak powiedział w programie SKANER Defence24 Yoav Wermuth, Vice President and head of Rafael’s C3 Directorate, cechą BNet jest prostota integracji radiostacji z np. systemami zarządzania polem walki (BMS) różnych producentów.

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama