Szybsza ewakuacja amerykańskich żołnierzy z Afganistanu z powodu koronawirusa

28 maja 2020, 07:50
1024px-US_Army_Afghanistan_2006
Fot. Staff Sgt. Brandon Aird/U.S. Army
Reklama

USA wycofują żołnierzy z Afganistanu szybciej, niż zakładało to porozumienie pokojowe z talibami, a jedną z przyczyn jest obawa przed pandemią koronawirusa - informuje w środę Reuters, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji i w NATO.

Wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu jest głównym punktem porozumienia pokojowego, zawartego 29 lutego między USA a talibami, jednak stroną układu nie jest rząd Afganistanu. Dodatkowo USA zobowiązały się do zmniejszenia do połowy lipca br. swojego kontyngentu w tym kraju z 13 tys. do 8,6 tys. żołnierzy; przy spełnieniu warunków przez stronę talibską — która ma powstrzymać się od działalności terrorystycznej — wszyscy amerykańscy wojskowi mają opuścić Afganistan do maja 2021 r.

Amerykanie wycofują jednak swoich żołnierzy szybciej, niż wymaga porozumienie. Dwóch pragnących zachować anonimowość wysokich rangą urzędników amerykańskich w Kabulu powiedziało agencji Reutera, że siły USA w Afganistanie będą liczyły ok. 8,6 tys. osób już za kilka dni, na początku czerwca. "Z obawy przed Covid-19 wykonujemy plan zmniejszania naszej obecności militarnej szybciej, niż przewidywaliśmy" - powiedział jeden z nich. Drugi dodał, że USA skupiają się na szybkim wycofywaniu personelu pomocniczego i osób uważanych są za najbardziej narażone na infekcję koronawirusem.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że w Afganistanie przebywa obecnie, "około 7 tys. żołnierzy", ale przedstawiciele władz USA wyjaśnili, że w rzeczywistości liczba ta wynosi ponad 8,6 tys. Trump ponowił też swoją zapowiedź całkowitego wycofania wojsk z tego kraju, nie podał, jednak kiedy dokładnie mogłoby to nastąpić. Być może zakończenie najdłuższej toczonej przez USA wojny stanie się elementem tegorocznej kampanii wyborczej, w której Trump ubiega się o reelekcję — ocenia Reuters.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Andrettoni
piątek, 29 maja 2020, 04:09

Będzie kolejna dziura, w którą wejdą Chińczycy. Iran i wszystkie ... stany dookoła pod wpływem jednej Egidy, która chętnie pomoże w zwalczaniu USA.

Niuniu
czwartek, 28 maja 2020, 16:55

Ciekawe od kogo i jak mają się zarażać żołnierze USA i sojuszników stacjonujący w Afganistanie? Przecież tam nikt nie może nawet na krok opuścić strzeżonej bazy. A w trakcie patroli i akcji bojowtych tubylcy nie mają szans zbliżyć się do żołnierzy koalicji nie ze względu na virusa tylko dla tego, że mogą zabić takiego żołnierz w całkiem konwencjonalny sposób. Trump z kolegami z armii znalazł super wytłumaczenie maskujące nieuchronną ewakuację wojsk z kolejnej niepotrzebnej, przegranej wojny. I dobrze bo w końcu Afganistan ma szanse samodzielnie kształtować swą przyszłość. Nawet jeśli będzie diametralnie inna od wzorów zachodnich demokracji. Szkoda tylko dziesiątków tysięcy ofiar tej niepotrzebnej wojny oraz bilionów dolarów utopionych bez sensu w jej prowadzenie. A to, że Afganistan i po części Pakistan zatrzymano w rozwoju na dziesięciolecia już nikogo nie obchodzi. A przecież tam mieszka całkiem sporo zwykłych ludzi. Kobiet, mężczyzn i dzieci, niekoniecznie talibów czy terorystów. Kiedys podczas spotkania z Prezydentem Polski Kwaśniewskim ten krwiożerczy Putin powiedział, że XXI wieku we współczesnym świecie nie da się okupować innego Państwa militarnie. Nie jest w stanie udziwignąć tego nawet światowe mocarstwo. I okazuje się, że o dziwo miał rację.

rop
czwartek, 28 maja 2020, 15:56

Uciekają jak z Sajgonu... Armia amerykańska niepokonana-Afganistan! A tak w 2001 bombardowali Afganistan"niewidzialnym " bombowcem B-2... I co ?

12345
czwartek, 28 maja 2020, 11:59

Nieprawda, USA szykują się do wojny z kim innym niż z talibami (Chiny a może Iran), dlatego wycofują się z Afganistanu, aby przegrupować jednostki i mieć je pod ręką w razie wypadku w pełnej gotowości. Koronawirus to świetna przykrywka do takich działań.

mapii
czwartek, 28 maja 2020, 11:54

Czy to znaczy że amerykanie wygrali czy przegrali w Afganistanie ? ?

ghgh
czwartek, 28 maja 2020, 11:39

Aaaa to taki pretekst do wycofania wojsk z Afganistanu....corona vifus.

Pentagram
czwartek, 28 maja 2020, 10:44

Sukces przed wyborami Ale grypa z wuhan zgarnęła 3mld usd przeznaczone na,wsparcie Afganistanu Chińczycy ktorzy wykupuja tam kopalnie napewno zacierają ręce

Tweets Defence24