Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Szwedzki system zarządzania walką dla fińskich korwet

Źródło: Saab
Źródło: Saab

Fińskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że Saab został wybrany jako dostawca i integrator systemów zarządzania walką dla czterech nowych korwet klasy Pohjanmaa w programie Squadron 2020.

Saab podkreśla na razie, że nie podpisał jeszcze umowy ani nie otrzymał zamówienia dotyczącego Squadron 2020. „Informacja ogłoszona przez fińskiego ministra obrony umacnia naszą pozycję jako światowej klasy dostawcę systemów zarządzania walką. Z radością oczekujemy na kontynuację naszych długotrwałych relacji z Finlandią” - mówi Andrew Carp, wiceprezes i szef Działu Saab Surveillance.

Obecnie wszystkie okręty fińskiej marynarki wojennej posiadają co najmniej jeden system dostarczony przez Saab. Większość okrętów otrzymała zaś kilka systemów Saaba o różnym przeznaczeniu.

W styczniu 2018 r. Saab został wybrany jako dostawca systemów, w tym systemów zarządzania walką 9LV i nowych lekkich torped, w programie modernizacji okrętów rakietowych klasy Hamina. Wraz z podpisaniem zamówienia Finlandia została drugim użytkownikiem tego rodzaju uzbrojenia i jednocześnie pierwszym klientem eksportowym, któremu zostanie dostarczona nowa lekka torpeda. W maju 2016 r. szwedzka agencja zamówień wojskowych (FMV) zleciła Saab opracowanie i produkcję nowego lekkiego systemu torpedowego dla szwedzkiej marynarki wojennejWykorzystanie przez obydwa kraje tego samego uzbrojenia pozwoli na dostosowanie pakietu szkoleń oraz ujednolicenie logistyki.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.