Szwedzki parlament za wejściem do NATO

15 grudnia 2020, 15:50
Zrzut ekranu 2020-12-15 o 16.49.29
Szwedzki CV90 / Fot. Jorchr (CC BY-SA 3.0)

Parlament Szwecji opowiedział się we wtorek za możliwością wstąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rząd w Sztokholmie zobowiązany został do wpisania do strategii bezpieczeństwa tzw. opcji NATO.

Według przyjętego przez Riksdag głosami opozycji wezwania Szwecja, podobnie jak Finlandia, powinna dopuszczać możliwość wstąpienia do NATO, aby wzmocnić współpracę w zakresie bezpieczeństwa oraz obronności. Jak podkreślono, "opcja NATO" oznacza, że państwo szwedzkie utrzymuje gotowość ubiegania się o członkostwo w Sojuszu oraz uważnie śledzi zmiany w międzynarodowej polityce bezpieczeństwa.

Za zapisem o możliwości wstąpienia Szwecji do NATO opowiedziały opozycyjne ugrupowania: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci oraz prawicowi Szwedzcy Demokraci. Projekt poparły również współpracujące zazwyczaj z socjaldemokratycznym rządem Partia Centrum oraz Liberałowie.

image
Reklama

 Kluczowym dla zdobycia większości w tej kwestii była zmiana stanowiska Szwedzkich Demokratów, którzy dotychczas byli przeciwnikami Szwecji w NATO i jak twierdzą, "opcja NATO" nie oznacza automatycznego ubiegania się o członkostwo w Sojuszu

W poniedziałek w Riksdagu odbyła się debata na temat szwedzkiej strategii bezpieczeństwa. Wniosek opozycji dotyczący możliwości wstąpienia Szwecji do NATO krytykowała szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde (socjaldemokracja). "Spekulacje na temat udziału Szwecji w NATO nie są dobre dla naszego społeczeństwa" - stwierdziła Linde.

Szefowa MSZ odniosła się w ten sposób do artykułów w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, USA oraz Rosji, w których napisano o zbliżeniu się Szwecji do Sojuszu. W zeszłym tygodniu za wpisaniem możliwości wstąpienia Szwecji do NATO w strategii bezpieczeństwa opowiedziały się również głosami opozycji komisje obrony oraz spraw zagranicznych szwedzkiego parlamentu.

Według komentarzy w szwedzkich mediach decyzja parlamentu jest historycznym krokiem zbliżającym Szwecję do NATO. Otwiera również polityczną debatę na ten temat przed zaplanowanymi na jesień 2022 roku wyborami parlamentarnymi.

Szwecja współpracuje już z NATO, odbywa wspólne ćwiczenia, a jej żołnierze biorą udział w misjach wojskowych tej organizacji.

Od lat 90. z kluczowych dokumentów stopniowo znikały zapisy mówiące o tym, że Szwecja jest krajem neutralnym. Przypieczętowaniem zmiany podejścia było przyjęcie w 2009 roku doktryny o solidarności z państwami nordyckimi i unijnymi. Szwecja zobowiązała się udzielić pomocy partnerom lub też oczekuje od nich wsparcia w przypadku ataku zbrojnego lub katastrofy naturalnej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Reklama
widz
sobota, 19 grudnia 2020, 12:41

Dla Rzeczpospolitej czynny udzial Szwecji jest bardzo ważny.Chodzi o Bałtyk,dojścia do portów oraz działania ofensywne na kierunku płn-wsch.Podobnie Dania/która jest w NATO/ choć ma mniejszy potencjał.

Darek S.
czwartek, 17 grudnia 2020, 03:04

Dopóki Szwecji nie ma w Nato Rosja może swobodnie wjeżdżać kiedy chce swoimi tankami do Polski. Tylko względy polityczne, ją przed tym mogą powstrzymać nic innego. W przypadku agresji Rosji na RP, Niemcy zablokują dostawy do RP i tylko ze Szwecji moglibyśmy spodziewać się dostaw. Dopóki Szwedzi nie są w Nato, będą się tylko przyglądać i w obawie o własne bezpieczeństwo też przyblokują wszelką pomoc, oprócz humanitarnej. Przyjmą każdą ilość lekarzy pielęgniarek i innych wykształconych ludzi z Polski do pracy. To będzie cała pomoc Niemiec i Szwecji. Gdyby Szwecja była w Nato USA wchodzą do Szwedów nawet ich o to nie pytając, do Niemiec się nie odważą.

Robert
środa, 16 grudnia 2020, 18:26

A kogo NATO obroniło? Jugosławię? Irak? może Afganistan? Syrię ? Kurdów i Saharyjczyków jakoś też nie . Po co Szwedom NATO - chcą na Iran?

Wania
czwartek, 17 grudnia 2020, 07:47

NATO obroniło kraje zachodu przez nawałą ze wschodu. Dzięki stacjonowaniu wojsk USA w RFN sowieckie dywizje pancerne grzecznie siedziały tuż za granicą NRD grzejąc silniki. Teraz też Putin się chwali że w trzy dni może dojechać czołgami do Atlantyku. Dzięki NATO Rosja siedzi i szczeka.

Clash
czwartek, 17 grudnia 2020, 07:20

Zachodnią Europę ?

vyik
środa, 16 grudnia 2020, 22:34

żadne z państw, które wymieniłeś nie należy do NATO.

ktos
środa, 16 grudnia 2020, 09:25

A moze by Szwecja placila za ochrone NATO? Bo widac myslenie jest takie... jak jest bezpiecznie to jestesmy neutralni, a jak bedzie kiepsko to wstapimy do NATO. Tyle ze panstwa NATO loza na infrastrukture sojuszy a Szwecja chce przyjsc na gotowe jak bedzie taka potrzeba.

Mikroszkop
środa, 16 grudnia 2020, 20:41

To chyba NATO powinno płacić Szwecji. Spójrz na mapę i wybierz najkrótszą drogę z lotniskowca na Morzu Północnym do Królewca, Petersburga czy Murmańska.

Davien
niedziela, 20 grudnia 2020, 15:08

A po co jak moge spokojnie zaatakować te miejsca kilkuset pociskami manewrującymi odpalonymi z Arktyki, lotnictwo wysłąc z Norwegii, Polski, Niemiec itp?

SimonTemplar
środa, 16 grudnia 2020, 16:13

Szanowny kolego. Porównaj potencjał militarny Szwecji do łącznego potencjału militarnego wszystkich trzech państw bałtyckich i czterech wyszechradzkich. Porównaj a potem wróć tu i przeproś Szwedów. Wszystkie te 7 wspomnianych państw na czele z Polską do kupy nie ma nawet połowy potencjału militarnego Szwecji. Co z tego że np. Polska łozy ponad 2% pkb skoro 3/4 tej kwoty to pensje, emerytury i renty ( czasem dla.osob w wieku 35 czy 40 lat). Porównaj MW Szwecji z Polską, o bałtach nawet nie wspomnę. Lotnictwo. Porównaj technologie ktore Szwedzi są w stanie wnieść. Co z tego ze płacimy jak Polska armia jest przestarzała. 48szt. F16 (z czego lata połowa).. Brak skutecznej OPL. Czołgi przestarzałe ...... Nowe Leopardy w planach na daleka przyszłość.

Generał
środa, 16 grudnia 2020, 07:35

Szwecja powinna być w NATO.

Polak
środa, 16 grudnia 2020, 07:34

Zapraszamy Szwecję do NATO! Przydałaby się!

SYGNALISTA
wtorek, 15 grudnia 2020, 23:40

Spokojnie ...Szwedom złożono propozycje...typu albo ..albo.. wybrali opcję NATO z opcją jesień 2021 ...Finowie mkną za nimi .....

Fanklub Daviena
wtorek, 15 grudnia 2020, 21:33

Szwecja militarnie skarlała i szuka bezpieczeństwa na cudzy koszt. Ich Gripeny dyżurują tylko 8 godzin na dobę, przez pozostały czas nie mają dostępnych myśliwców. Winne finanse.

Whiro
środa, 16 grudnia 2020, 11:47

Szwecja niczego nie musiała by szukać gdyby nie ten ich spokojny niosący pokój sąsiad...

Davien
środa, 16 grudnia 2020, 10:48

Patrząc ile u was w Rosji lata mysliwcow to Szwedzi stoja tu całkiem niezle:)

flgdfgldfjklgjdfklg
środa, 16 grudnia 2020, 09:22

Szwecja nigdy nie była znowu, aż taka silna.

H2O
środa, 16 grudnia 2020, 09:12

Zgadza się i wreszcie Rosji udało się wepchnac tych tak uparcie neutralnych Szwedów w ramiona NATO. Następna, będzie Finlandia i zamiast miec przynajmniej neutralnych sąsiadów Putin wydłuży granice paktu wokół Rosji. Nikomu innemu się to nie udało. Ogromny, unikalny sukces Putina. Jestem pod wrażeniem jego szkodliwości. Z Gruzją wojna, z Ukrainą wojna, odbiorcy gazu uciekają, sankcje szersze i dłuższe. Nawet rynek broni się kurczy. Porażka medialna i wizerunkowa po zestrzeleniu MH70, po otruciu Skripali i Nawalnego. Same kluczowe sukcesy Putina. Nikt dotąd tak nie zaszkodził Rosji.

bbb
wtorek, 22 grudnia 2020, 12:53

Dobrze ,że przed Putinem NATO się nie rozszerzało.

laik
środa, 16 grudnia 2020, 23:58

Dobre podsumowanie :)

easyrider
środa, 16 grudnia 2020, 07:28

Nie ma się co dziwić. Jak trzeba wyżywić Afrykę i Azję, którą sprowadziło się w ramach postępu, to kołderką musi się robić za krótka.

K
środa, 16 grudnia 2020, 07:23

Skarlała to nasza armia. Szwecja gwarantuje większą ochronę swojego terytorium w wyniku agresji niż Polska z archaicznym 50letnim sprzętem.

Extern
środa, 16 grudnia 2020, 13:51

To że mają w armii wyższy współczynnik nowoczesności od nas nie znaczy wcale że lepiej się obronią niż my, bo ilość od pewnego poziomu też zamienia się w jakość, co Rosjanie i USA podczas II wojny już chyba wystarczająco udowodnili. Ale oczywiście masz rację w tym że jeśli chodzi o wyposażenie, to mamy Szwedom co zazdrościć.

Mikroszkop
czwartek, 17 grudnia 2020, 20:48

Szwedom w obronie pomaga geografia.

laik
środa, 16 grudnia 2020, 00:44

Ciekawe podsumowanie 8 milionowego kraju, ktory nie ma zadnych "imperialnych" ambicji i poprostu chce egzystowac w spokoju..

Olender
wtorek, 15 grudnia 2020, 23:27

Oni przynajmniej je mają i produkują... chciał bym aby Polska miała takie "problemy" z finansami

easyrider
środa, 16 grudnia 2020, 16:35

I strzelaniny imigranckich gangów z policją i między sobą we wszystkich większych miastach.

baba
środa, 23 grudnia 2020, 14:35

mimo to wymieniłbym problemy szwedzkie za polskie

mokko
wtorek, 15 grudnia 2020, 23:21

a o której Gripeny mają przerwę na obiad?

Tweets Defence24