Reklama

Siły zbrojne

Szkolenia wojskowe dla klas mundurowych. Rusza pilotażowy program

Fot. por. Krzysztof Gonera/11LDKPanc.
Fot. por. Krzysztof Gonera/11LDKPanc.

Ministerstwo Obrony Narodowej rusza z pilotażowym programem wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących klasy mundurowe. Placówki oświatowe zainteresowane udziałem w programie mogą zgłaszać się do 18 maja br.

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że 10 maja br. sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michał Dworczyk rozpoczął przesłanie dyrektorom szkół posiadającym w swojej dotychczasowej ofercie edukacyjnej nauczanie w tzw. "klasach mundurowych" list intencyjny, zawierający założenia, cele i harmonogram programu, który finalnie zmierzać będzie do utworzenia certyfikowanych pionów wojskowych klas mundurowych.

Czytaj także: MON: "Duża reforma" klas mundurowych

Program pilotażowy Ministerstwa Obrony Narodowej dla szkół prowadzących klasy wojskowe ma na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego. Dotychczasowe specjalistyczne formy kształcenia w tych szkołach odbywały się w oparciu o programy autorskie, czego efektem był różny poziom otrzymanej wiedzy wojskowej i podstawowego przygotowania do potencjalnej służby wojskowej wśród absolwentów tych klas.

Program pilotażowy, który uruchomiony zostanie 1 września br., będzie trwał dwa lata (dwa semestry w klasie II, jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej) i będzie miał formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Powyższe zajęcia będą się odbywały przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON.

Czytaj także: Więcej uprawnień dla Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. MON wprowadza nowe przepisy ws. zakupów [ANALIZA]

Absolwenci placówek oświatowych biorących udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, jak również do Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby pragnące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.

Czytaj także: SPO trafił na ręce szefa MON. Szatkowski: "Fundamentalna zmiana" zdolności obronnych

Kwalifikacji szkół do programu dokonają oficerowie Biura do Spraw Proobronnych na podstawie otrzymanych zgłoszeń. Termin napływania wniosków mija 18 maja br. Wykaz szkół zakwalifikowanych do programu zostanie ogłoszony 1 czerwca br. w Ostródzie - podczas Targów Proobronnych "Pro Defense".

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. ppp

    Nie dajciec sie nabrac. Kiedys byly cale licea wojskowe i wszystkie obietnice poszly sie.... Prawda jest ze na egzaminach do WSO lub AkWoj brali pod uwage srednia z matury, ale na tym wsparcie sie konczylo.

  2. ccc

    Słuszną linię przyjęła nasza partia !!!

Reklama