Reklama

Geopolityka

Szefowie MSZ Polski i Francji m.in. o współpracy dwustronnej

Od lewej: ministrowie spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian i Polski Jacek Czaputowicz/ Fot. MSZ
Od lewej: ministrowie spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian i Polski Jacek Czaputowicz/ Fot. MSZ

Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Polski i Francji dotyczyły współpracy dwustronnej, bieżącej agendy europejskiej i międzynarodowej, z uwzględnieniem polityki wschodniej UE, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz w regionie Sahelu.– poinformowało w poniedziałek MSZ.

"Cieszymy się z nowego otwarcia w relacjach polsko-francuskich, jesteśmy gotowi do dalszego pogłębiania rozpoczętego dziś dialogu" – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas spotkania z ministrem ds. Europy i spraw zagranicznych Francji Jean-Yves'em Le Drianem. Spotkanie ministrów odbyło się w ramach rozpoczętej w poniedziałek dwudniowej oficjalnej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Polski i Francji dotyczyły współpracy dwustronnej, bieżącej agendy europejskiej i międzynarodowej, z uwzględnieniem polityki wschodniej UE, sytuacji na Bliskim Wschodzie, a także w regionie Sahelu

Komunikat MSZ

 Przed dwustronnym spotkaniem, w trakcie obrad plenarnych pod przewodnictwem obu prezydentów, ministrowie podpisali polsko-francuski program współpracy na lata 2020-2023 w ramach polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. Program definiuje najważniejsze pola współpracy, zarówno w relacjach bilateralnych, jak i w szerszym kontekście polityki europejskiej.

Polsko-Francuski Program Współpracy na lata 2020-2023 jest odnowieniem partnerstwa Strategicznego między Polską a Francją nawiązanego w 2008 r. Oba kraje potwierdzają w nim chęć regularnej współpracy na różnych szczeblach i w różnych formatach. Wskazują również na potrzebę współpracy z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej oraz w ramach Trójkąta Weimarskiego. W dokumencie tym ustalono ponadto, że co roku będą się odbywać polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe?

Polska i Francja będą jeszcze ściślej współpracować w głównych kwestiach dotyczących agendy międzynarodowej, europejskiej, bezpieczeństwa, a także w dziedzinie gospodarki, energetyki i technologii. Obszarami zainteresowania obu stron pozostają także nauka, badania i rozwój oraz kultura

Komunikaty MSZ

"Ministrowie podkreślili, że dzisiejsze spotkanie jest wyrazem nowego otwarcia w relacjach polsko-francuskich, oraz że kwestie łączące oba kraje przeważają nad różnicami. Zadeklarowali również wolę wspólnych działań w celu efektywnej realizacji podpisanego Programu Współpracy. Podczas spotkania podkreślono także potrzebę ożywienia Trójkąta Weimarskiego, w tym na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Minister Jacek Czaputowicz poruszył ponadto kwestię obecności Polaków w instytucjach Unii Europejskiej, w tym szczególnie w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych" – podał resort

Polsko-francuskie partnerstwo strategiczne to dokument, który zakłada na najbliższe cztery lata współpracę w relacjach dwustronnych, wewnątrz Unii Europejskiej i NATO oraz w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. kluczyk

    Zasługi Francji w latach 1918-20 były nie do przecenienia za to 20 lat później największy lądowy sojusznik Polski wypiął na nas swoje ... oblicze. Jest to nauczka przede wszystkim dla Polski. Co zaś do stosunków Francja-Rosja (oczywiście z pominięciem Polski) ta pierwsza zawsze stara się ugłaskać tą drugą. Rosjanie mają wyraźny kompleks Francji jeśli chodzi o kulturę, ogładę, klasę. Francja zaś daje się uwodzić rosyjskiemu baletowi, chórom i teatrom i zdaje się zapomimać kim naprawdę jest Rosja. Wdzięczni za atencję Rosjanie rozklejają się zaś i otwierają swój rynek zbytu na wiele francuskich towarów i technologii. Dziś Macron próbuje rozeznać jak by tu można było z Polską pohandlować w sposób bardziej inteligentny niż w zamian za posadki dla krewnych królika (vide Caracal).

  2. NAVY

    ....jednak politycy,to politycy - parafrazując słowa pewnego klasyka naszej sceny krajowej powiedziałbym tak : "Macronowi nawet nogi bym nie podał" - jakoś to tak sżło :)

  3. Natowiec

    Niemcy i Rosja wysłały Francję zeby załatwić nord stream 2

  4. zawers

    ciekawe jak wyjdzie to w stosunku do okretow podwodnych i czolgu nowej generacji.

  5. Ferek Kafelek

    Francja wyraźnie coś przygotowuje i wzwiązku ztym ten Pakt