Syria: Rozejm rozszerzony na prowincję i miasto Aleppo

5 maja 2016, 10:32
Aleppo
Fot. Flickr/CC BY 2.0/Freedom House
Reklama

USA i Rosja rozszerzyły obowiązujące w Syrii zawieszenie działań zbrojnych na prowincję i miasto Aleppo. Na północnym zachodzie Syrii trwały walki między siłami rządowymi a rebeliantami, których ofiarami padali cywile. O decyzji poinformował w środę Departament Stanu USA. 

W komunikacie sprecyzowano, że zawieszenie broni w Aleppo weszło w życie w środę o godz. 00.01 czasu lokalnego (we wtorek o godz. 23.01 czasu polskiego). Dotychczasowe porozumienie o rozejmie nie obejmowało prowincji Aleppo ze stolicą w mieście o tej samej nazwie.

- Zaobserwowaliśmy generalne zmniejszenie (skali) przemocy w tych strefach, nawet jeśli napływają informacje mówiące o kontynuowaniu walk w pewnych miejscach - głosi oświadczenie.

Rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner sprecyzował, że Stany Zjednoczone oczekują, że Rosja podwoi nacisk na reżim prezydenta Baszara el-Asada, by wdrożył nowe porozumienie. Waszyngton ze swej strony zobowiązał się do przekonania do rozejmu popieranych przez siebie ugrupowań rebelianckich.

- Oczekujemy od wszystkich stron zawieszenia działań zbrojnych, pełnego respektowania zawieszenia działań w Aleppo. Odnosi się to zarówno do reżimu, jak i do opozycji - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.

Reżim w Damaszku ogłosił za pośrednictwem oficjalnej agencji prasowej Sana i państwowej telewizji, że ma zamiar respektować zawieszenie broni w mieście Aleppo przez 48 godzin począwszy od godziny 1 w czwartek (od północy czasu polskiego).

Czytaj więcej: Znikające gwiazdy na Syrią [FOTO]

Pod koniec lutego USA i Rosja ustaliły wprowadzenie w Syrii zawieszenia broni, ale nie obowiązywało ono w stosunku do Frontu al-Nusra, syryjskiego odłamu Al-Kaidy, który jest aktywny w Aleppo, ani wobec dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Wcześniej w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie informowało, że w mieście Aleppo, które jest podzielone na strefy pod kontrolą wojsk rządowych i sił opozycji, w walkach od wtorku zginęło kilkadziesiąt osób. W środę w ciągu dnia panował tam względny spokój.

W syryjskiej wojnie od wybuchu konfliktu w 2011 roku zginęło 270 tys. osób.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24