Siły zbrojne

Sukces polskich specjalsów w Afganistanie. Warszawa zwiększa zaangażowanie [Defence24.pl TV]

Jak poinformował media minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz, w prowincji Helmand w Afganistanie odbitych zostało 11 przetrzymywanych przez talibów więźniów. Akcja przeprowadzona została przez siły afgańskie, przy współudziale operatorów z Polski, którzy pełnili funkcję koordynatorów.

Akcja przeprowadzona została przez trzy grupy operatorów afgańskich. Jak zaznaczył minister Macierewicz, polskie wojska udzieliły im wsparcia oraz były odpowiedzialne za ich trening. Informacji na temat miejsca przetrzymywania więźniów udzielić miało SKW. Za wsparcie lotnicze akcji odpowiadali natomiast Amerykanie. 

Wśród przetrzymywanych znalazło się czterech policjantów, dwóch żołnierzy oraz pięciu cywilów - wszyscy narodowości afgańskiej. Grupa ta więziona była przez talibów przez ok. cztery miesiące. Osoby te były "torturowane, bite, straszliwie traktowane" - podkreślił Macierewicz. 

W spotkaniu z mediami uczestniczyli również Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski oraz dowódca Centrum Operacji Specjalnych - Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Wojciech Marchwica. Jak podkreślił gen. Wojciechowski, zadanie przeprowadzone przez siły afgańskie świadczy o ich samodzielności i znaczącym postępie w realizowaniu zadań. Poinformował również, że PKW Afganistan ma siłę 200 żołnierzy, ale już niedługo będzie to 230 wojskowych (na prośbę sił koalicyjnych). Działają oni w kilkunastu bazach w całym Afganistanie.

Kontyngent składa się z sił specjalnych, ale też z całej grupy doradców, którzy wykonują zadania na poziomie Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (…) działają w kilkunastu bazach w Afganistanie.

Gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, Dowódca Operacyjny RSZ

Czytaj więcej: "Kluczowy element systemu bezpieczeństwa”. Polscy Doradcy Wojsk Specjalnych w Afganistanie

Operatorzy JWK stacjonujący w południowym Afganistanie wspierają ATF-444 w planowaniu i prowadzeniu policyjnych operacji antyterrorystycznych. SF (Special Forces) w ramach „Resolute Support” mają za zadanie nie tylko doradzać na wszystkich szczeblach funkcjonowania określonych pododdziałów afgańskich, ale również bezpośrednio uczestniczyć w operacjach prowadzonych razem z afgańskimi „specjalsami”. Z czasem okazało się, że taki model kooperacji wypracowany przez Siły Specjalne jest najefektywniejszy. Podsumowując okres największej aktywności operacyjnej (fighting season) okazało się, że jednostki specjalne szczebla narodowego były kluczowymi elementami utrzymania stabilności Afganistanu.

Rano o udanej akcji przy współudziale polskich komandosów informował za pośrednictwem oficjalnego konta na Twitterze sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk.

Komentarze