Reklama

Siły zbrojne

Su-22 otrzymają wsparcie

Fot. M. Mróz/Defence24.pl
Fot. M. Mróz/Defence24.pl

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej poinformował o zamiarze udzielenia zamówienia w zakresie wykonania usługi prac nad śmigłowcami i samolotami Sił Powietrznych RP. Będą one prowadzone także dla Su-22, obejmą zasobniki rozpoznania KKR-1TE używane przez te maszyny. Całkowity koszt wyniesie niecałe 4 miliony złotych.

Czytając w dokumentacji zamieszczonej w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, dostrzegamy, że przedmiotem postępowania toczonego w procedurze negocjacyjnej bez uprzedniego publikowania informacji o ogłoszeniu było przeprowadzenie prac przy śmigłowcach Mi-2, Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24 i myśliwców MiG-29 i samolotów myśliwsko-bombowych Su-22.

Czynności zostaną przeprowadzone na podstawie biuletynów technicznych (Su22/54/6242/K/2020, Mi2/62/6008/E/2017, MiG29/6308/E/2021, MT/64/6302/Re/2021), będących zarazem główną dokumentacją techniczną MiGów, Mi i Suchojów. W niej są zawarte także informacje na temat dotychczas prowadzonych modyfikacji i usprawnień.

Interesującym fragmentem postępowania jest część związana z pracami nad Su-22. W niej wsparcie będzie dotyczyło modyfikacji zasobników rozpoznawczych KKR-1TE (a dokładniej zabudowy bloków W8 do wersji W8M oraz W6 do wersji W6M). Jest to swego rodzaju potwierdzenie, że sprzęt ten jest nadal wykorzystywany. Inne prace przeprowadzone zostaną przy układach sterowania MiG-29 (wykonanie resursu międzyremontowego) i napędach wirnikowych Mi-2, Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24.

Za prace odpowie Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. W uzasadnieniu wyboru wykonawcy i procedury z wolnej ręki czytamy, że ITWL jest jedynym podmiotem uprawnionym do realizacji zamawianej usługi, jak i że jest projektodawcą oraz wykonawcą biuletynów dotyczących powyższych maszyn. Wydział Techniki Lotniczej dodał, że instytut jako jedyny posiada możliwości techniczne, a także dysponuje odpowiednimi środkami ludzkimi do przeprowadzenia prac, które wymagają odpowiedniego przeszkolenia.

W związku z faktem, że zamieszczono ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex ante zawierające końcową wartość zamówienia, można zakładać umowa pomiędzy Wydziałem Techniki Lotniczej a Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych zostanie podpisana po upływie terminu wynikającego z Prawa Zamówień Publicznych, a negocjacje dotyczące np. kwoty zamówienia zostały już zakończone. W ten sposób jego wartość wyniesie niemal 3,22 mln złotych netto (prawie 3,96 mln zł brutto). Czynności objęte postępowaniem będą prowadzone w bazach Sił Powietrznych RP. 

Warto w tym miejscu dodać, że tego typu prace, mające na celu utrzymanie w służbie istniejącego sprzętu, nawet starszych typów, są standardową praktyką. O ile jednak w wypadku Su-22 i MiGów-29 znamy następców i termin ich wprowadzenia do służby (będą to F-35A Harpia, które w liczbie 32 trafią do linii do 2030 roku), to wciąż nie wiadomo, jakie statki powietrzne zastąpią np. śmigłowce Mi-2 i Mi-8, których również dotyczy postępowanie.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (42)

  1. Michu

    Czy w redakcji jest ekspert, który by oszacował koszt przerobienia SUki na bezzałogowego drona? W razie "W", załadować to trotylem pod sufit, zatankować i wysłać do producenta w ostatni lot. Udźwig to to ma, jakby nisko i szybko leciało to może mieć spektakularną kasację.

  2. AREK

    To teraz potęga. ale o Masterach mowy nie ma

  3. Adalbert

    Pamiętam jak mi dwa takie przeleciały dość nisko nad domem, był rok 1992-gi Potem dowiedziałem się że leciały z Malborka do Orzysza, miały zrzucić bomby na ćwiczeniach które obserwował między innymi prezydent Wałęsa Samoloty doleciały, bomby spadly trochę wcześniej w okolicy miejscowości Paprotki, kilkaset metrów od zabudowań. Nie pamiętam tylko czy eksplodowały czy nie

    1. El ninio

      Ćwiczebne nie eksplodują

  4. ***

    Chyba szkoda pieniędzy na remont ruskiego złomu. Nie da on rady w starciu z ruską armią. Bardziej potrzebny jest sprzęt do niszczenia ruskiego sprzętu bojowego, nie ludzi.... tanie drony itd.

    1. El ninio

      Potrzebne są myśliwce i potrzebne są drony. Kłopot w tym że wszystko kosztuje

  5. Andrettoni

    Drony nie zrobią tego taniej i bezpieczniej? To tylko koszt remontu, a jeszcze jest paliwo i obsługa naziemna. Dodam, że gdyby te samoloty szybko wymienić na drony, to i tak liczba F-35 się nie zmniejszy, a jak wojsko poczeka na F-35, to politycy stwierdzą, że F-35 wystarczą. O ile wiem to pandemia opóźniła produkcję F-35 w USA i to byłby dobry pretekst by na koniec zostać i z F-35 i kilkoma dronami w ręku.

    1. Davien

      Andrettoni, a ile masz dronów bojowych o udżwigu uzbrojenia 4 tony? Su-22 i MiG-29 maja zastapic F-35.

    2. Bopeotoniesamozło

      A mamy drony odrzutowe i wyszkolonych operatorów?

    3. El ninio

      Tak tylko liczby coß się nie zgadzają bo MiG-ów i Su-czek jest 4 eskadry a F35 zaledwie 2

  6. Blob

    Myślę, że warto kupić mastery w wersji bojowej w miejsce tych suchych. Będzie względnie tanio i nowocześnie.

    1. Bopeotoniesamozło

      Poprzednicy szkolne mastery zamówili w 2014.

    2. El ninio

      Mastery powinny zastąpić iskry a nie su22

    3. El ninio

      4 sztuki z możliwością dokupienia następnych...4 :) W przyszłym roku będzie u nas 16 sztuk

  7. Karol

    Suki przygotować do przenoszenia broni biologicznej i chemicznej ew. bomb kasetowych .

    1. Olo

      I zostaną zestrzelone zanim przekroczą granicę, przez co ich ładunek użyźni polskie pola.

    2. War

      Ja bym je przygotoeal do przenoszenia Karola.

    3. Jam Onufry

      Gwiazdę śmierci jescze z nich zrobić

  8. BUBA

    2018 Defence24: "Modernizacja irańskich Su-22. Dostosowanie do przenoszenia pocisków manewrujących" jak ktos ma wiedze to potrai nawet z 40/50 samolotu zrobić skuteczną broń................. 2018 "Nadchodzi nowa wersja B-52. Cel: służba do 2050 roku"..................................................................... ............................................................................................................................................................................ "O "bliskim" wyposażeniu samolotów w pociski manewrujące o zasięgu 1500 km poinformował dowódca lotnictwa Korpusu Strażników Rewolucji gen. Amir Ali Hadżizadeh w trakcie ceremonii przekazania dziesięciu Su-22 zmodernizowanych siłami przemysłu irańskiego." - Iran ma embargo tehnologiczne, Polacy intelektualne i dlatego latają na zniszczonych technologicznie przez siebie samolotach................ ............................................................................................................................................................................ Nawet F-35 po 10 laach w PSP to będzie sypiący sę szrot - taka agrokultura techniczna...........................

    1. Davien

      BUBA , tylko taka ciekawa to była ta "modernizacja" ze pocisk był za cięzki na węzły podwieszania uzbrojenia w Su-22. Ale to normalne w Iranie, przypomnij sobie ich "stealtha" czy "super mysliwiec" bedacy niewielka moderka F-5 Tiger:)

    2. BUBA

      Pod Su-22 powiesić można dwa RBSy-15. Po 630 kg na węźle, lub dwie Ch-28 to 720 kg wiec o jakiej rakiecie mówisz?.....................SCUDzie?......................................................................................................... ............................................................................................................................................................................

    3. Davien

      BUBA nei można podwiesić RBS- sów bo nie ma ani integracji z samolotem ani systemów wskazywania celów a Ch-28 to pocisk antyradarowy. A Iran chciał podwieszac swoje odmiany Ch-55 widzisz róznicę? Co ma SCUD z manewrującymi to ci juz nie wyjaśnili jak widać:)

  9. WERBEL

    zrewitalizować Su-22 dać systemy świadomości sytuacyjnej oraz nowe efektory tj ..podwieszany radar w zasobniku , cyfrowy kokpit ,plus szybujące bomby będące ofertą amerykańsko-izraelską dla naszych F-16..i nasze Su-22 stają się latadełkami 4 generacji no i jako jedyne systemy w naszym lotnictwie potrafiące przenosić bomby termmobaryczne tj bomby atomowe dla ubogich ... obudzić do życia naszych jeźdźców apokalipsy szepczących wrogom ostatnią modlitwę

    1. Dać! Wszystko dać!

      Co ty pleciesz.... Su-22 to złom i tam jest jego miejsce.

    2. Edda

      Brednie i tyle. Jakos nikt nie wpadl na ten genialny pomysl modernizacji. To moze lepiej od razu zmodenizujmy je do 6 generacji znoeu bedzirmy najlepsi w galaktyce.

  10. Bopeotoniesamozło

    Gdyby je tak modernizować te 3 dekady, ciut w awionice, ciut w silnikach, dodać zestawy rozpoznawcze itp. to miałby większy sens ale etatowo sens wciąż mają póki nie mają następców. FAB-500 też w miarę celnie trafiają i robią niezłą rozpierduchę.

    1. BUBA

      Z 10 000 metrów FAB 500 poleci nawet 25 km - sprawdzone na wojnie.................................................... .........................................................................................................................................................................

    2. Wsa

      Ale wiesz ze bombardowanie jak w XX wieku to u nas nie przejdzie bo nasxym ptzeciwnikiem nie jest plemie z Afryki. Rownie dobrze moglibysmy nadal robic Losie i Karasie. Taki sam efekt. Etatowo sens??????? jaki????? Tu pottzeba nowych samoloyow. Nawyki mozna podtrzymac na symulatorach lub na Masterach. Te Su22 to utrzymywanie fikcji i iluzji.

  11. Znawca z Kaszub

    A tu znowu, olaboga, złom, wycofać, ślepy bokser... Spokojnie. Wg oficjalnego stanowiska MON, Su-22 służą wyłącznie do szkolenia, podtrzymania nawyków, współpracy w ćwiczeniach opl, itp. Tak, to stare i przestarzałe maszyny, ale też nikt ich od dawna na pierwszą linię nie zamierza rzucać. F-35 nie ma, F-16 kupiono za mało, o możliwej eskadrze "16" do dokupienia też nic nie słychać, więc Su-22 sobie lata.

    1. Edda

      Jakich znoeu nawykow? Nastepny spec z netu. Rece opadaja. Do nawykow masz symulatory i Mastery. Su22 to zlom.

    2. Olo

      Nawyków dbania o zabytki. Przydatne też w codziennym życiu.

  12. Ślązak

    Szkoda że Su-22 nie zostały zmodernizowane przez SAGEM w latach 90, kilkadziesiąt samolotów uderzeniowych dziś stanowiłyby realne wsparcie dla 3 eskadr F-16.

    1. Adam

      Zadne wsparcie. To zlom bez wartosci bojowej.

    2. Ślązak

      Adam Francuzi chcieli je wyposażyć w nowoczesną awionikę ( jak na lata 90) przystosować do przenoszenia uzbrojenia zachodniego, dziś to złom masz rację, bo modernizacji nie było.

  13. Rhotax

    Mam nadzieję że pomostowo jeszcze z 50 lat polataja ! Bravo MON !

  14. operator

    Su-22 to ulubione samoloty Siemoniaka i Klicha, dwóch największych światowych ekspertów od sił zbrojnych dzięki którym Polska została militarną potęgą. Na papierze.

  15. Glinnik

    Nawet Rosjanie podjeli w 1998 decyzje aby SU22 wycofac ze sluzby ale jak zwykle polscy generalowie jeszcze go trzymaja i udaja ze jest super. Pewnie jak ktorys SU22 spadnie to wtedy bedzie zdziwienie i dochodzenie.

  16. Czerwony karzeł z Żoliborza

    Strata pieniędzy na latające trumny.

    1. ETM

      I zobaczcie ile pieniedzy z budgetu marnuje sie na SU22 a mozna by je rozsadniej wydac.

  17. Hip

    Gdyby podjęli poważną i konkretną decyzję o poważnej modernizacji Su 22 w roku 2000 to samoloty miałyby większą zdolność bojową..Tak robili na zachodzie z F 4 Phantomem i lata na do dziś np w Turcji...Lepszy Su 22 niż ten złom F 35!!!!!! Drogie niedopracowane dziwadła....Lepsze byłyby dla nas nowe F 16 Block 70/72 !!!!

    1. Dropik

      Nawet ruskie wycofali te słomy. P bez wsparcia producenta eksploatacja jest bardzo trudna. Do tego silniki 1 przepływowe więc zasięg mizerny

  18. dario

    Ślepy bokser.

    1. say69mat

      Hmmm .. Ministerstwo ;)))

    2. podskocz mu.

      Swoje zadanie spełnia.

    3. War

      Jakie? Trumna dla pilotow?????

  19. SAS

    Jeżeli ktoś się dziwi czemu jeszcze tych samolotów nie wycofano. Po prostu mamy własne bomby atomowe, a to jedyny nośnik. Społeczeństwo nie musi wiedzieć o wszystkim.

    1. Qwest

      LBPP-100 „Teisy”. Dobre i to.

    2. Wsa

      Sam to wymysliles?????? Co wy ludzie lykacie???? Tworki otearte????

  20. Mike Texas USA

    Nie dało by się podczepić te zabawki termo-baryczne na f16 lub M-346 Master ?Zamiast wkładać kasę w SU wydać te pieniądze na integracje tej amunicji do f16/M-346 Master. Czy gdzieś są jakieś informacje nie zastrzeżone ile tej amunicji Polska zakupiła ? Czy uzbrojenie M-346 Master to głupi pomysł dla waszego lotnictwa ?

    1. fred

      Myśliwsko-bombowy M-346 to super sprawa pod warunkiem, że wystawiasz go przeciwko zacofanemu technologicznie przeciwnikowi, anie Rosji, która rozjeżdża nas technologicznie w większości przypadków. Dla nich M-346 byłby tylko latającą tarczą strzelniczą.

    2. Davien

      Mike, starcie bonowych wersji Albatrosa z terrorystami w Syrii uzbrojonymi w wkm-y i MANPADS to min 10 L-389 na ziemi w kawałkach, a ty chcesz leciec ma M-346 preciwko Rosji?

    3. Bopeotoniesamozło

      M-346 powinny mieć inne zadania i nie latać same

  21. C

    Dwa świdwińskie Su-22 z KKRami stacjonowały w Malborku podczas ćwiczeń Zapad. Wykonywały loty wzdłuż granicy z obwodem i Białorusią.

    1. BieS

      46 letnie KKRy... Mam jeszcze trochę klisz do Zenita, to pożyczę MONowi.

  22. Ttt

    Czysta matematyka. Lecac obok F35 maja usrednione odbicie radarowe mniejsze niz F16.....

    1. Suxs

      Czysta matematyka, która jest Ci obca. Radar nie odbierze uśrednionej RCS, tylko to większe SU-22. A jak będą leciały w ciasnej formacji, to sumę RCS.

    2. Edda

      No a jakby je na stale przyspawac do F16 to odbicie beda mialy zerowe. Czysta praktyka. Zenujace jest szukanie wytlumaczenia dla tego zlomu w naszej armii.

  23. kamyl

    Używając Su 22 do przenoszenia bomb i rakiet nie kierowanych, można je zastąpić o wiele tańszymi platformami o dużo większych możliwościach. Niestety przez 30 lat nic nie robiono, a wystarczyło ze w ich miejsce produkowano/kupowano 1-2 rocznie i dziś byśmy w miarę nowoczesne wyposażenie. Dziś faktycznie należałoby je zakonserwować i przerobić na drony do przeciążenia obrony lotniczej.

  24. Gal anonim

    Nie ma to jak przedłużać resus latającym zabytkom

  25. say69mat

    A .... uuu, poraża pieczołowitość komponentu rekonstrukcyjnego w Ministerstwie ON. Starającego się - ponad rozsądek i rozum - udowodnić przydatność wiekowej konstrukcji Suchoja w obszarze teatru. To tak, jakby w operacji Overlord alianci zapewniali wsparcie lądującym jednostkom w Normandii, wykorzystując Battle, Defianty, Hurri Mki, Spity MI, Beauforty, Blenheimy, P35, P-36, K-hawki MkI B, Marylandy, Baltimore itd itp.

    1. say69mat

      ... potencjał Su22 można wykorzystać na trzy sposoby: integrując z platformą samolotu zasobniki rozpoznania i walki radioelektronicznej oraz pociski ntp. NSM v/s RBS v/s antyradiacyjne. Tak, aby samoloty mogły realizować misje zwalczania okrętów v/s misje SEAD. Trzecia droga, przerobić suki na platformy bezzałogowe.

Reklama