Geopolityka
Zabrać Rosji komfort stwarzania niepewności strategicznej dla Europy
Francja proponując rozważanie wszystkich opcji z zakresu pomocy Ukrainie, ale także jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa Europie, wywołała szereg emocji i to nie tylko na samym Kremlu, który zareagował wściekłymi atakami propagandowymi. Jednakże, właśnie te rosyjskie, nerwowe i ostre narracje wskazują nam, iż potencjalnie pozbawiamy Rosjan ważnej przewagi w postaci bycia państwem wytwarzającym swego rodzaju niepewność strategiczną. Należy zastanowić się, czym jest taka polityka i jak może ona wesprzeć nasze wspólne bezpieczeństwo.
- Czym jest niepewność strategiczna?
- Na czym polega jej budowanie?
- W jaki sposób wykorzystuje ją Rosja?
- Jakie czynniki wpływają na zmniejszenie jej skuteczności?
Władze na Kremlu przyzwyczaiły w pewnym sensie Europę i nasze społeczeństwa, że mają coś w rodzaju monopolu na budowanie niepewności strategicznej. Zauważmy, że działo się to zarówno w obrębie kolejnych rosyjskich agresji zbrojnych na Gruzję i Ukrainę, ale także w momencie, gdy Rosjanie wsparli reżim w Damaszku, w toku tamtejszej wojny domowej. Nie mówiąc o całym szeregu narzędzi poniżej progu wojny, które strona rosyjska stosowała względem całej Europy, jak i poszczególnych państw kontynentu. Wystarczy wspomnieć o ciągłych operacjach w domenie cyber, ale przede wszystkim domenie informacyjnej, których celem było (i nadal jest) podważanie stabilności politycznej, ekonomicznej i społecznej na naszym kontynencie. Tym samym warto zadać pytanie, czy potrafimy zabrać lub znacząco ograniczyć władzom na Kremlu tego rodzaju inicjatywę, oddziałując na nich naszą własną polityką stwarzającą niepewność strategiczną.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.