Reklama

Geopolityka

Stoltenberg: NATO wspiera Ukrainę także praktycznie

Fot. NATO
Fot. NATO

Obserwujemy nadzwyczajną koncentrację sił Rosji wokół Ukrainy, towarzyszy jej wzmożona retoryka i dezinformacja; sytuacja jest płynna i nieprzewidywalna, a intencje Rosji pozostają niejasne - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek w Rydze.

W stolicy Łotwy odbywa się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Omawialiśmy wzrastającą obecność militarną Rosji przy granicy z Ukrainą, działania białoruskiego reżimu, który wykorzystuje migrantów do wywierania presji na Polskę, Łotwę i Litwę oraz kwestię kontroli zbrojeń - przekazał Stoltenberg na konferencji prasowej po pierwszym dniu obrad.

Naszym celem jest powstrzymanie Rosji od dalszych agresywnych działań; wzywamy Moskwę do przejrzystości, deeskalacji i zmniejszenia napięcia - oznajmił sekretarz generalny NATO. Dodał, że jakakolwiek przyszła agresja Rosji wobec Ukrainy będzie miała wysoką cenę i poważne konsekwencje polityczne i ekonomiczne.

Stoltenberg podkreślił, że Sojusz wspiera Ukrainę nie tylko politycznie, ale także praktycznie, poprzez szkolenia wojska, pomoc w budowaniu zdolności obronnych i dostawy sprzętu. "To prawdziwa pomoc, wzmocnienie sił zbrojnych Ukrainy pomoże jej w samoobronie, która jest prawem każdego suwerennego państwa" - zaznaczył.

Sekretarz generalny przypomniał, że w środę ministrowie państw NATO spotkają się również z szefami dyplomacji Ukrainy i Gruzji, Dmytro Kułebą i Dawidem Zalkalianim.

Członkowie sojuszu dzielą się informacjami i uważnie monitorują sytuację; nie wiemy dokładnie, jakie są zamiary Rosji, które zresztą mogą ewoluować - powiedział Stoltenberg. Dążymy do tego, by powstrzymać Rosję przed działaniami zbrojnymi wobec Ukrainy, mamy nadzieję, że one nie nastąpią, ale musimy być przygotowani także na inny scenariusz; na to, że Rosja po raz kolejny użyje siły i jesteśmy na to przygotowani - podkreślił.

Sekretarz generalny NATO zaznaczył, że Sojusz kontynuuje swoje dwutorowe podejście do Rosji. Z jednej strony utrzymuje silne środki obrony i odstraszania w obliczu agresywnych działań Moskwy. Z drugiej chce kontynuować dialog. "Niestety Rosja zdecydowała się ostatnio na zamrożenie stosunków dyplomatycznych z NATO. Wzywamy Rosję do zmiany tej decyzji i ponownego zaangażowania się w dialog prowadzony w ramach Rady NATO-Rosja" - powiedział Stoltenberg.

Działania białoruskiego reżimu zostały określone przez sekretarza generalnego jako "cyniczne i nieludzkie". Przekazał, że ministrowie państw NATO podkreślili swoją pełną solidarność z dotkniętymi hybrydową kampanią Mińska krajami członkowskimi, a Sojusz blisko współpracuje z Unią Europejską, by przeciwdziałać tym akcjom.

Stoltenberg poinformował, że ministrowie rozmawiali również na temat kontroli zbrojeń i zmniejszenia arsenałów broni jądrowej. Zapowiedział, że podczas roboczej kolacji dyplomaci poruszą temat nowej koncepcji strategicznej Sojuszu.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

  1. Zbigniew

    Brakuje naszego jasnego stwierdzenia iż prawo Ukrainy do niezawisłego bytu niepodległego Państwa nie podlega dyskusji. Polska zerwała zaborcze okowy Moskwy i Berlina i sama znając wartość niepodległości wspiera i będzie dalej wspierać Ukrainę w jej walce z agresywnym imperialistą Putinem.

  2. jołek

    Zatem Nato prze do wojny. Niech Stoltenberg nie udaje gołąbka pokoju.

  3. Trzcinq

    Retoryka to waszą mocna strona. Retoryka wasza zawsze kończy się ugodą ze stroną agresywną a więc ustępstwami wobec agresora kosztem atakowanego oczywiście. Wy ogłaszacie zwycięstwo

    1. GB

      Najlepiej było to widać przy rozpadzie ZSRR. Po prostu pozwolono mu upaść.

  4. dddasattack

    napaść po olimpiadzie w Chinach, kupujcie ryż bo z Chin nic nie dojedzie przez Białoruś

    1. GB

      Ryż eksportuje głównie: Indie, Wietnam, Tajlandia. Chiny nie eksportują ryżu tylko importują. A jak tak dalej pójdzie to Polska sama zablokuje przejścia graniczne z Białorusią.

  5. Miksa

    w razie wybuchu konfliktu puścić tamtędy samolot pasażerski najlepiej z amerykańskimi dziećmi - jak go zestrzelą to będzie można odparować wojska białoruskie.

    1. Dobre

    2. GB

      To są metody wasze rosyjskie.

  6. GB

    W 2022 roku na Ukrainie odbędzie się 10 międzynarodowych ćwiczeń wojskowych, w których oprócz jednostek ukraińskich będzie ćwiczyło około 11.000 żołnierzy z innych państw.

    1. tt

      jeśli będzie Ukraina W 22 roku

    2. Darek S.

      To dobry kierunek. Najlepiej, gdyby ćwiczenia przenieśli na Krym.

  7. rr

    pomóc w węglu i jedzeniu

Reklama