Stoltenberg: NATO nie stanowi zagrożenia dla Mińska, ale zachowuje czujność

18 sierpnia 2020, 09:16
840_472_matched__ps47ca_20190401190401a002
Fot. NATO
Reklama

Sojusz Północnoatlantycki zachowuje czujność wobec wydarzeń na Białorusi i jest gotowy chronić swoich sojuszników, jednak nie stanowi zagrożenia dla Mińska — oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Szef sojuszu odrzucił oskarżenia prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o tym, że NATO rozmieszcza swoje siły przy zachodnich granicach tego kraju, ale potwierdził, że bacznie obserwuje wydarzenia, które tam się toczą.

„NATO nie stanowi zagrożenia dla Białorusi i nie ma rozbudowanej armii w regionie” - podkreślił Stoltenberg. "Pozostajemy czujni, wyłącznie defensywni i gotowi do powstrzymania wszelkiej agresji na sojuszników z NATO” - dodał.

W niedzielę Łukaszenka wyraził przekonanie, że siły NATO znajdują się 15 minut od zachodniej granicy Białorusi z Polską i Litwą. „Natowskie wojska chrzęszczą gąsienicami u naszych bram (..), a Litwa, Łotwa, Polska i, niestety, nasza droga Ukraina i jej władze każą przeprowadzić nowe wybory" - powiedział zwolennikom na wiecu w Mińsku.

Na Białorusi od ponad tygodnia odbywają się powyborcze protesty. Według oficjalnych danych w wyborach prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia, ubiegający się o reelekcję Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska - 10,1 proc. głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane.

Podczas protestów w kraju co najmniej dwie osoby zginęły, a 200 zostało rannych. Zatrzymano blisko 7 tys. osób; wielu brutalnie pobito. Jest kilkudziesięciu zaginionych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
ito
czwartek, 20 sierpnia 2020, 08:02

W zasadzie Rosjanie też twierdzą, że nie stanowią dla nikogo zagrożenia. Natomiast ten kawałek o nieposiadaniu w rejonie rozbudowanej armii był przykry. Ale o przemieszczaniu na wschód US army nie wspomniał.

Fanek kacapkow
środa, 19 sierpnia 2020, 18:28

Darek s, johann, taka prawda. Takie bzdury to tylko u russkich trolli. Widać już wyraźnie jak wśród towarzyszy ze wschodu narasta antypolska psychoza i antyeuropejska zawiść pomieszana z nienawiścią do wszystkiego co zachodnie, natowskie czy amerykańskie. Odczuwają niemal fizyczny ból, zgrzytają zębami z bezsilności, gdy widzą niesamowity wzrost gospodarczy i rozwój cywilizacyjny Polaków w Europie, podczas, gdy ich projekt cywilizacyjny „ruskowo mira” szoruje po dnie. Coraz gorzej żyć im ze świadomością, że na tym świecie nikt ich nie szanuje, nie lubi i nie chce - teraz nawet Ukraińcy - i są bardzo zdziwieni bo to przecież Słowianie. Czuć też narastającą wściekłość za to, że zachodnia bardziej cywilizowana Polska mówi swoją prawdę o swojej historii. Ciągłe przypominanie o przynależności do cywilizacji turańskiej działa na nich (potomków zniewolonych przez azjatyckie hordy wschodnich słowian) jak czerwona płachta na byka i potęguje jedynie frustrację spowodowaną poczuciem winy za upokorzenia z okresu poddaństwa mongolskiemu władcy. Stąd takie idiotyczne wpisy. Ta dezinformacja to obecnie typowy już element wojny informacyjnej prowadzonej na tym portalu.

Anatol
czwartek, 20 sierpnia 2020, 18:11

Trafny komentarz.

Darek S.
środa, 19 sierpnia 2020, 02:23

Nawet jak Rosja głośno zapowie, że wchodzi do Białorusi, nawet jak wejdzie, żaden żołnierz NATO nie odważy się wejść na Białoruś. Nawet jakby 95% Białorusinów o to prosiło. Wojsko Polskie nie wesprze takiej akcji. Ale spoko spoko, Putin sam sobie poradzi na Białorusi bez niczyjej pomocy. Ma swoich dwóch kandydatów na prezydenta na Białorusi. Nowe wybory które się tam odbędą, będą zacięte i już nie będzie 82 % głosów na wygrywającego, tylko jakaś realna liczba i nikt nawet się nie połapie, że wybory będą sfałszowane. To jedyna szansa dla Łukaszenki zachować wolność i majątek. Dlatego w końcu przystanie na scenariusz Putina. Jak będzie zwlekał, będzie ciężko przeprowadzić kolejne fałszywe wybory.

taka prawda
wtorek, 18 sierpnia 2020, 19:16

Taaa. Rączki jak Papież wyciąga i zapewnia o dobrych zamiarach.... Baranek, jakoby obronny Pakt Nato jest taki spolegliwy, tyle, że w 1999r. zaatakował Serbię broniącej swej integralności terytorialnej przed UCK doprowadzając swym działaniem ostatecznie do wyrwania Kosowa z tejże Serbii.

Darek S.
środa, 19 sierpnia 2020, 02:13

I tego blamażu nie da się już cofnąć.

Johann
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:17

Kazali z Waszyngtonu to i powiedział , choć sam w to wątpię ?

Natowiec
wtorek, 18 sierpnia 2020, 14:38

Jens znowu BREDZI BZDURY

No
wtorek, 18 sierpnia 2020, 18:17

Irak, Afganistan, mają inne zdanie na ten temat panie Stoltenberg. Pomyśleć że on kiedyś był pacyfista. Co z człowieka robią pieniądze

Tweets Defence24