Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Zbrojownia nadal w budowie; Ostpolitik na zakręcie; MON plącze się w zeznaniach; Cichy sojusz wielkich wrogów; Co Politechnika może zaoferować wojsku?

Fot. wzms.pl
Fot. wzms.pl

Przegląd prasy pod kątem obronności i bezpieczeństwa.

Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, „Zbrojownia nadal w budowie”wywiad z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Mowa w nim o obecnej sytuacji grupy, a także o jej przyszłości. Prezes PGZ porusza też tematykę realizacji przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy i programu „Narew”.


Antoni Rybczyński, Gazeta Polska, „Ostpolitik na zakręcie”: „Stosunki Niemiec z Rosją są najgorsze od lat. Nie znaczy to jednak, że Berlin wywrócił do góry nogami swoją politykę wschodnią. Priorytetem wciąż pozostaje porozumiewanie się z Moskwą ponad głowami państw leżących między Niemcami a Rosją”. W obszernym artykule omówiona jest obecna polityka Niemiec, zmierzająca – zdaniem autora – mimo wszystko do poprawy stosunków z Moskwą, nawet kosztem ustępstw wobec Rosji Putina.


Jakub Opara, Gazeta Polska Codziennie, „MON plącze się w zeznaniach”: autor, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, opisuje niedawne przetargi zbrojeniowe organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, w których, jego zdaniem, warunki formułowano w sposób faworyzujący sprzęt konkretnych producentów.


Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, „Cichy sojusz wielkich wrogów”: w artykule opisana jest sytuacja w Strefie Gazy, gdzie kontrolę sprawuje – przy zgodzie Izraela – Hamas. Ostatnio jednak uaktywniła się tam radykalna organizacja salafitów, powiązana z tzw. Państwem Islamskim.


Agata Kulczycka, Gazeta Wyborcza – Rzeszów, „Co Politechnika może zaoferować wojsku?”: autorka przedstawia cele wizyty członków sejmowej podkomisji ds. przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej sił zbrojnych na Politechnice Rzeszowskiej. Uczelnia zainteresowana jest sprzedażą wojsku opracowanych w jej laboratoriach bezzałogowych statków powietrznych.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama