Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Rosomaki zamrożone; Litwa przywraca pobór; Drony wylądują w Mirosławcu

fot. Staff Sgt. Keith Anderson/US Army
fot. Staff Sgt. Keith Anderson/US Army

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Rzeczpospolita, Marek Kozubal, Drony wylądują w Mirosławcu: Autor informuje o planach utworzenia Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, gdzie mają stacjonować bezzałogowce, które polska armia wkrótce zakupi. „Przedstawiciele resortu zakładają, że pierwsze statki bezzałogowe trafią do armii w tym roku.”


Nasz Dziennik, Maciej Walaszczyk, Czas wojny na czas kampanii: „Prezydent zmienia system dowodzenia armią w czasie wojny. (...) Zmiany systemu kierowania i dowodzenia Silami Zbrojnymi RP w czasie wojny przewiduje prezydencki projekt ustawy, nad którym debatował wczoraj Sejm. (...) Prezydencki projekt definiuje termin "czas wojny" jako czas rzeczywistych działań wojennych - konfliktu zbrojnego na wielką skalę prowadzonego na terytorium naszego państwa.”


Dziennik Gazeta Prawna, Maciej Miłosz, Rosomaki zamrożone. Służą, bezczynnie stojąc: Maciej Miłosz informuje o sytuacji zakupionych przez MON transporterów Rosomak, które wciąż nie mogą trafić do żołnierzy. Powodem jest problem z podjęciem decyzji jaki system łączności oraz detekcji skażeń ma znaleźć się w pojazdach. „Na Rosomakach (...) instalowany był system łączności Fonet produkowany przez WB Electronics.”


Nasz Dziennik, Piotr Falkowski, Litwa przywraca pobór: „Teraz ministerstwo obrony proponuje obowiązkowe szkolenie wojskowe trwające 9 miesięcy. Poborowi również mają być losowani, ale ich liczba wzrośnie do 3-3,5 tys. rocznie. (...) Na razie program obowiązkowego poboru ma funkcjonować przez pięć lat, w tym czasie przeszkolonych zostanie 17 tys. osób”


Gazeta Polska Codziennie, Hanna Shen, Pjongjang przygotowuje się do wojny: „Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety krótkiego zasięgu, co interpretowane jest jako wyraz niezadowolenia reżimu Kim Dzong Una z dorocznych wspólnych manewrów wojsk USA i Korei Południowej. Tymczasem amerykańscy eksperci alarmują, że do 2020 r. może nastąpić znaczny wzrost północnokoreańskiego arsenału nuklearnego.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. UAV

    Drony rozmieszcza się w pobliżu strefy zagrożenia. Cy ktoś może wyjaśnić dlaczego w Mirosławcu? Cz to znowu jakaś nowa KOLEBKA której rangę trzeba podnieść?

Reklama