Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Polacy rwą się do wojska; Szkoły wyższe przygotowują się na wojnę; Polskie firmy zetrą się w boju o drony dla armii; Siemoniak i wielomiliardowe zamówienia; Nowe odznaki i uprawnienia dla policji

Fot. Wojska Lądowe
Fot. Wojska Lądowe

Środowy przegląd prasy pod kątem obronności.  

Fakt, Polacy rwą się do wojska: "Ponad 11 tys. osób chce dobrowolnie przejść szkolenie wojskowe - pochwalił się wczoraj w Łodzi Tomasz Siemoniak. -Dokonaliśmy podsumowania pierwszego etapu rozpoczętej w marcu akcji rejestrowania ochotników, którzy są chętni do przeszkolenia - mówił szef MON. Siemoniak ma nadzieję, że akcja nie została potraktowana przez zgłaszających się jako przygoda. - Tylko żeby coś dodała systemowi obronnemu państwa - zaznaczył."


Urszula Mirowska-Łoskot, Dziennik Gazeta Prawna, Szkoły wyższe przygotowują się na wojnę: Autorka pisze o liście jaki Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wysłało do rektorów uczelni prosząc w nim o zainicjowanie działań wzmacniających bezpieczeństwo państwa. Mają one być częścią programu studiów - choć korespondencja nie przedstawia konkretnych rozwiązań. Zdaniem przedstawicieli, niektórych uczelni proponowane rozwiązania przypominają "studium wojskowe z okresu PRL", ze względu na swój obowiązkowy charakter. 


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Polskie firmy zetrą się w boju o drony dla armii: Jak pisze autor - armia zamierza pozyskać w najbliższym czasie 80 bezpilotowców. Bezzałogowce krótkiego zasięgu i mini BSL w ramach programów "Orlik" i "Wizjer" mają być zakupione u polskich producentów. W szranki stanie Polska Grupa Zbrojeniowa i prywatne WB Electronics oraz trzech bliżej nieokreślonych producentów. "Zapowiada się ostra rywalizacja" - podkreśla Lentowicz.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska, Siemoniak i wielomiliardowe zamówienia: Autor podkreśla, że w tle wielomiliardowych zamówień dla wojska pojawiają się liczne niejasności. Chodzi np. o odebranie z rąk ustępującego prezydenta nominacji generalskich przez oficerów zaangażowanych w wybór śmigłowca Caracal. Nisztor przypomina także sprawę gen. Skrzypczaka, który unieważnił przetarg na wybór bezzałogowców dla armii, a następnie został oskarżony przez SKW o sprzyjanie izraelskiej spółce produkującej drony. 


Karolina Topolska, Dziennik Gazeta Prawna, Nowe odznaki i uprawnienia dla policji: Jak pisze Topolska - CBŚ uzyska dostęp do danych osobowych innych służb a "policjanci z komórek antyterrorystycznych będą mogli uzyskać trzystopniowe odznaczenie skoczka spadochronowego fisi".


Andrzej Skórka, Dziennik Polska, Mechaniczne przejmą zwalnianych z Mielca: Zakłady Mechaniczne w Tarnowie chcą dać zatrudnienie zwalnianym z PZL Mielec. "Szukają pracowników produkcji i inżynierów".

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (2)

  1. edv

    takie zdjęcie całkowicie ośmiesza tę ideę - przecież to nie ma być darmowy obóz dla miłosników painball'a !!! - doskonale podsumował to gen. Polko we wczorajszej tv - czy Polska ma za dużo kasy ???

  2. Gottard

    11 tys. zarejestrowali przez rok (hahahaha), potem okaże się że 90% nie nadaje się do służby wojskowej z powodów zdrowotnych, wieku, otyłości, odpadnie na egzaminie z WF. itd.Ci których nie uda się MON-owi odgonić na wstępie po pierwszym kontakcie ze szmatą i mopem w latrynie, po zebraniu pierwszego opierniczanka, uciekną w podskokach nie zobaczywszy nawet prawdziwego karabinu. Najtwardsi sami odejdą po wysłuchaniu pierwszego wykładu na niezidentyfikowany temat , o konsystencji flaków z olejem lub pulpy ziemniaczanej. Problem tworzenia OT zostanie ostatecznie rozwiązany, a 500 etacików oficerskich dla córeczek, psiapsiułek, szwagrów się ostanie a może się uda na tym wykroić ze 2-3 stopnie generalskie.

Reklama