Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: PHO i BAE zbudują czołg, wojsko uratuje Jelcza, misja Karpińskiego, niższe chorobowe mundurowych, Dzień Weterana, powraca sprawa Jamału-II

Nowy polski czołg ma powstać na bazie opracowanego przez BAE CV90 - fot. BAE Systems
Nowy polski czołg ma powstać na bazie opracowanego przez BAE CV90 - fot. BAE Systems

Środowy przegląd polskiej prasy.



DGP - Czołg otwiera program zakupów dla polskiej armii - Cezary Pytlos informuje, że Polski Holding Obronny (dawniej Bumar) oraz brytyjsko-szwedzki potentat BAE Systems podpiszą dziś umowę o współpracy przy zaopatrzeniu polskiej armii w pancerny pojazd gąsienicowy, który wraz z kołowym transporterem opancerzonym Rosomak ma być podstawowym środkiem obronnym w razie konfliktu na lądzie. (...) Modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych przewiduje także budowę czołgów o kryptonimie Gepard i nowego transportera opancerzonego, następcę Rosomaka.

Więcej: Polski Holding Obronny i BAE Systems opracują wspólnie czołg?

Rzeczpospolita - Wojsko zbuduje fortunę Jelcza - Zbigniew Lentowicz o wojskowych zamówieniach w firmie Jelcz-Komponenty: Armia rozpoczyna wielką wymianę ciężarówek. W kolejnych latach zamówi kilka tysięcy pojazdów za prawie 3 miliardy złotych. (...) To podwrocławski Jelcz Komponenty dostarczy w pierwszej kolejności 866 najpotrzebniejszych armii terenowych wozów średniej ładowności, które zastąpią wysłużone stary - model 266 i 660. (...) Kontrakt ma wartość ok. 400 mln zł i wzmocni przy okazji Hutę Stalowa Wola - bo największa podkarpacka zbrojownia artyleryjska dwa lata temu kupiła od syndyka słabnącą śląską spółkę samochodową i teraz jest właścicielem J-K. (...) -Ponieważ szukamy prawdziwych koni roboczych dla wojska, racjonalne wydaje się zamówienie pojazdów u jednego producenta. Wielkoseryjne zakupy pozawalają negocjować z dostawcą korzystną cenę, tańsza jest potem obsługa i serwis przewidywany na całe dekady eksploatacji pojazdów - przypomina Mateusz Multarzyński, ekspert Nowej Techniki Wojskowej.

Czytaj też: Następca Stara 266 w Wojsku Polskim – Jelcz 442 Bartek

Forbes - Minister III mocny - Wojciech Surmacz o nowym ministrze skarbu: Gdy prezydent Bronisław Komorowski powoływał lubelskiego barona Platformy Obywatelskiej Włodzimierza Karpińskiego na ministra Skarbu Państwa, nie krył zażyłości i nadziei, jakie pokłada w nim partia. (...) Włodzimierz Karpiński w pierwszym publicznym wystąpieniu jako minister skarbu musiał zapewnić, że w trybie pilnym zapozna się z sytuacją w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie, żeby podjąć ewentualne decyzje w sprawie dymisji władz spółki. Nic więcej jednak nie powiedział, nie chciał wdawać się w zbędne dywagacje na ten temat. (...) Teraz Karpiński będzie musiał powiedzieć Polakom, że gaz łupkowy, owszem, jest, ale nie damy rady go wydobyć. I przy pomocy wspomnianej przez premiera „twardej ręki" ukarać domniemanych winnych niezrealizowania jego zapowiedzi z expose. Ale z tym nowy minister nie będzie miał problemu, bo może liczyć na bardzo mocne wsparcie partyjnych kolegów, szczególnie tych bezpośrednio lub pośrednio związanych ze służbami specjalnymi.

Więcej: Budzanowski do dymisji. Nominacja to efekt wzrastającej roli Sienkiewicza w obszarze energetyki

Dziennik Gazeta Prawna - Niższe chorobowe mundurowych - Bożena Wiktorowska o projekcie przyjętym przez RM: Wczoraj rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych projekt ustawy zmieniający zasady przyznawania i wypłaty uposażenia policjantów, strażaków i żołnierzy zawodowych. Zgodnie z nim chorzy mundurowi będą otrzymywać 80 proc. wynagrodzenia za okres choroby. Obecnie jest to 100 proc. - Na takie zmiany się nie zgodzimy. Planujemy akcje protestacyjne - twierdzi Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący ZC NSZZ Policjantów. (...) Pełne uposażenie będą otrzymywać mundurowi, których nieobecność na służbie ma związek z chorobą zawodową wynikającą np. z warunków służby. (...) Projekt skierowany do Sejmu.

Czytaj też: Niepełna diagnoza bez planu naprawy – Biała Księga o polskim potencjale obronnym

DGP - Działania policji będą nagrywane - Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz pisze, że od 5 czerwca 2013 r. będzie możliwe stosowanie uzbrojonych oddziałów i pododdziałów policji oraz Sił Zbrojnych w razie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego lub zakłócenia porządku publicznego. (...) Wykorzystanie oddziałów działających samodzielnie lub korzystających z pomocy oddziałów Sił Zbrojnych dokumentowane ma być za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Odpowiadać za to będzie komendant wojewódzki policji.

GPC - Gazprom rozgrywa Polskę - artykuł Olgi Alehno: „Studium wykonalności przechodzącego przez terytorium Polski gazociągu Jamał II ma być gotowe do połowy października" - głosi komunikat na oficjalnej stronie rosyjskiego giganta gazowego Gazprom. - Takiego projektu nie robi się z dnia na dzień, z komunikatu Gazpromu wynika, że studium jest na ukończeniu - mówi nam poseł PiS-u Przemysław Wipler. (...) Ministerstwo Gospodarki potwierdza, że opracowanie studium jest zadaniem firmy EuRoPol Gaz, zleconym jej przez Radę Nadzorczą, w której zasiadają przedstawiciele PGNIG SA oraz Gazpromu. Odsyła jednocześnie do Ministerstwa Skarbu Państwa. (...) Wczoraj w siedzibie EuRoPol Gazu nikt nie odbierał telefonu. Do chwili zamknięcia numeru nie uzyskaliśmy z MSP odpowiedzi na temat komunikatu rosyjskiej spółki.

Więcej: Kreml zdecydował o upadku Gazpromu

Dziennik Polski - Walczyli poza granicami - Piotr Subik zwraca uwagę, że: Po raz drugi obchodzony jest dziś w Polsce Dzień Weterana. Mamy ich już ok. siedmiu tysięcy. 6958 byłych i obecnych żołnierzy otrzymało do wczoraj status weterana działań poza granicami kraju. Z kolei status weterana poszkodowanego przyznano ponad 370 osobom Odmówiono tego prawa około 250 wojskowym Od 30 marca 2012 r, kiedy weszła w życie długo oczekiwana ustawa o weteranach do resortu obrony wpłynęło 8,1 tysiąca wniosków od byłych uczestników misji. (...) Uroczystości Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ rozpocznie dzisiaj ekumeniczne nabożeństwo w Bazylice św. Elżbiety.

Więcej: Dzień Weterana: dzisiaj centralne obchody we Wrocławiu

Polska The Times - Ojciec 007 ukrył mord szpiega - Ben Macintyre:  Brytyjski wywiad 70 lat temu uprowadził, odurzył narkotykami i zlikwidował francuskiego szpiega w Hiszpanii. Sprawę zatuszował łan Fleming, twórca Bonda. Od tego czasu tajnej operacji MI6 tożsamość francuskiego szpiega pozostawała ściśle strzeżoną tajemnicą. - Kapitan Pierre Lablache-Combier wciąż zajmuje poczesne miejsce na francuskiej liście poległych. Rodzina cały czas wierzyła, że wydała bohatera, który zmarł, służąc w brytyjskiej królewskiej marynarce wojennej. Wdowa po kapitanie do śmierci otrzymywała rentę od rządu Wielkiej Brytanii. W rzeczywistości Francuz był podwójnym agentem, który zdradził Brytyjczyków na rzecz wspieranego przez nazistów rządu Vichy.

Czytaj też: Coraz ciekawiej wokół sprawy Więźnia X. Klasyczne przecieki kontrolowane i zaskakujące oświadczenia. O co toczy się gra?

Gazeta Wyborcza - Uzbroją syryjską rebelię - Marta Urzędowska i Bartosz T. Wieliński o zniesieniu unijnego embarga na broń: Po długich dyskusjach w nocy z poniedziałku na wtorek szefom dyplomacji UE nie udało się dogadać w sprawie przedłużenia embarga na dostawy broni dla syryjskiej opozycji. W sobotę wygaśnie ono automatycznie. (...) Według brytyjskiej dyplomacji zniesienie embarga na dostawy broni pomoże przeciwnikom Asada obalić dyktatora I zakończyć wojnę. Ale zdaniem wielu to tylko zaogni konflikt, a broń może trafić w ręce ekstremistów. (...) Niezadowolenia nie krył też szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.- Niemcy na pewno nie wyślą broni do Syrii - zapewniał, uspokajając, że żaden kraj UE nie ogłosił planów dozbrojenia rebeliantów. To samo mówił Carl Bildt, szef MSZ Szwecji.

Czytaj też: Unia nie przedłuży embarga na dostawy broni dla syryjskiej opozycji

Forbes - Energetyczny Ludwik - Wojciech Surmacz o "zmartwychwstaniu" zawodowym b. prezesa GPW: Można było przypuszczać, że po odwołaniu z prezesury giełdy Ludwik Sobolewski szybko się nie podniesie. A jednak po miesiącu odnalazł się w spółce Zygmunta Solorza. Natomiast na czerwiec zapowiada zupełnie nowe przedsięwzięcie biznesowe, którym chce zarządzać. (...) Nie minęły bowiem dwa miesiące od awantury na giełdzie, gdy okazało się, że jej były prezes już się otrząsnął i całkiem nieźle sobie radzi. 22 marca 2013 roku w komunikacie giełdowym Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) pojawiła się informacja o trzech nowych członkach rady nadzorczej: Wiesławie Walendziaku (były szef TVP), Tomaszu Zadrodze (były szef PGE) i Ludwiku Sobolewskim.

Czytaj też: CBA zawiadamia prokuraturę ws. byłych prezesów PGE Energia Jądrowa. Zarzuty wyrządzenia szkód „wielkich rozmiarów”

Polska The Times - Energia słoneczna w polskiej armii: Opracowane innowacyjne systemy zasilania, bazujące na bateriach słonecznych produkcji krajowej, mogą z powodzeniem pracować w każdych warunkach terenowych dzięki ciągłemu dostępowi do źródła energii i cichej pracy, niezwykle istotnej podczas operacji militarnych. Efektem prowadzonych : Przewoźna, polowa elektrownia słoneczna stanowiąca awaryjne źródło zasilania dla wojsk w trakcie działań militarnych.

Czytaj też: US Army przygotowuje rewolucję energetyczną na miarę internetu?

GPC - Bitwa o Azję Środkową: Wczoraj w Biszkeku odbył się nieformalny szczyt prezydentów krajów członkowskich postsowieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ). Rosja zapowiedziała rozbudowę swojej bazy wojskowej w Kirgistanie po zamknięciu tu w 2014 r. bazy wojskowej USA.

Więcej: Rozpoczął się nieformalny szczyt „rosyjskiego NATO” poświęcony Afganistanowi

Rzeczpospolita - Biegli kończą badania: Pod koniec czerwca zakończone mają zostać badania próbek z wraku Tu-154M dotyczące ewentualnej obecności materiałów wybuchowych na szczątkach samolotu - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Czytaj też: Ekspert: zbrodnia w Londynie była niezwykle trudna do powstrzymania

Polska - Głos Wielkopolski - Rośnie niechęć do muzułmanów - Kazimierz Sikorski alarmuje, iż:  Rośnie napięcie na Wyspach Brytyjskich po zamordowaniu angielskiego żołnierza, który zginął kilka dni temu z rąk islamskich ekstremistów. Doszło na tym tle nawet do starć w jednym z pilnie strzeżonych więzień, kiedy to trzech więźniów przetrzymywało strażnika. (...) To niejedyny przykład rosnącej niechęci - wręcz nienawiści - do muzułmanów żyjących na Wyspach, wcześniej była próba podpalenia jednej z budowli należącej do wspólnoty muzułmańskiej. (...) Z kolei autorami bardziej zorganizowanego protestu przeciwko muzułmanom byli aktywiści prawicowej English Defence League, którzy zorganizowali w brytyjskiej stolicy wiec. Początkowo przebiegał on spokojnie, potem jednak na policję posypały się przekleństwa, a nawet kamienie - doszło do starć. W efekcie kilkunastu prawicowców aresztowano.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama