Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Środowy przegląd prasy m.in. o kłopotach z systemem artyleryjskim Regina, walce z przeciwnikami łupków i polskich "siłach odstraszania" w expose ministra Sikorskiego

Najważniejsze artykuły z zakresu bezpieczeństwa w środowym przeglądzie prasyPolityka - Krab pęka, Regina ma kłopoty - Juliusz Ćwieluch o poważnych problemach czołowego polskiego systemu artyleryjskiego: "(...) po kilku tygodniach intensywnego użytkowania okazało się jednak, że na pancerzach prawie 50-­tonowych Krabów zaczęły pojawiać się rysy. Po specjalistycznych badaniach okazało się, że sześć wozów ma wadę techniczną, która powoduje mikropęknięcia. (...) Mikropęknięcia to wpadka, ale odpowiada za nią firma Bumar, której Huta Stalowa Wola zleciła wykonanie podwozi – dodaje Wojciechowski . W Bumarze bronią się, że stal, z której powstały Kraby, została przebadana i mieści się w dopuszczalnych normach.  (...) Pękające podwozia to nie jedyny problem z Krabami. W trakcie prac nad programem zlikwidowano zakłady PZL Wola, w których powstawały silniki do wozów. (...) Wojsko również nie jest bez winy. Dopiero kilka miesięcy temu zatwierdzono dokument, na podstawie którego można będzie rozpocząć produkcję nowoczesnej amunicji do Kraba".

Czytaj więcej: Nowy "Bóg wojny" polskiej artylerii - Krab

- Gazeta Polska Codziennie – Polska bez antyrakiet, a Brzeziński uspokaja - Wespazjan Wielohorski uzasadnia dlaczego doradca prezydentów USA jest w błędzie: "Kilka dni temu sekretarz obrony USA Chuck Hagel poinformował, że Waszyngton zamiast umieszczać elementy obrony antyrakietowej w Europie rozmieści je nad Pacyfikiem. Zbigniew Brzeziński uspokaja, że zmiany w planach obrony przeciwrakietowej USA nie będą miały znaczenia dla obrony Polski. (...) - Zbigniew Brzeziński jest w błędzie, zalecając nam umiar i spokojną reakcję na wycofanie tego elementu tarczy antyrakietowej. Tracimy przecież ważne aktywa amerykańskie u siebie, których Amerykanie byliby zdeterminowani bronić - komentuje w rozmowie z „Codzienną" Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, poseł PiS-u. (...) Wydaje się, że koncepcja „niedrażnienia Moskwy" jest elementem szerszej koncepcji Brzezińskiego zakładającej wciągnięcie Rosji do sojuszu skierowanego przeciw Chinom. (...) Jak na razie nic nie wskazuje, by putinowska Rosja miała ochotę na tego rodzaju alians."

Czytaj więcej: Amerykanie redukują polski element tarczy antyrakietowej

Rzeczpospolita -  Miliardy dla zbrojeniówki w cieniu konsolidacji - Gazeta relacjonuje przebieg zorganizowanych przez MON Dni Przemysłu: " Podczas zorganizowanych w Warszawie przez MON Dni Przemysłu prezesi firm zbrojeniowych usłyszeli, że resort obrony uprości procedury kontraktowania nowego sprzętu i zagwarantuje rodzimym przedsiębiorcom uprzywilejowany dostęp do zamówień, jeśli tylko zaoferują broń odpowiedniej jakości. (...) Wiceministrowie skarbu i gospodarki namawiali do szybkiej kapitałowej integracji państwowych spółek z Bumarem. MON zachowuje rezerwę...".

Czytaj więcej: mec. Kruk: Konsolidacja polskiego przemysłu obronnego – ciąg dalszy

Dziennik Gazeta Prawna - Wydmuszki nie skrytykują łupków - O prawnej walce rządu z przeciwnikami łupków piszą Robert Zieliński i Michał Duszczyk : "Rządowy pakiet nowelizacji ustaw dotyczących wydobycia gazu łupkowego krytykują zarówno organizacje ekologiczne, jak i branża wydobywcza. Pierwsi alarmują, że zamyka się usta lokalnym społecznościom (oceniać łupki mogą tylko organizacje działające co najmniej rok). Koncerny zarzucają z kolei, że zmiany są nieśmiałe i nie wyhamują blokowania inwestycji (chodzi o zmiany w ustawie Prawo geologiczne i ośmiu innych ustaw).(...) - Dla nas to uderzenie w swobody obywatelskie. Odbiera się ludziom możliwość wpływu na ich najbliższe otoczenie - oburza się Michał Olszewski, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej, krajowego porozumienia organizacji ekologicznych. (...) Nikogo nie złapaliśmy za rękę, ale w całej Europie mówi się o finansowaniu antyłupkowych kampanii przez rosyjski Gazprom - wyjawia jeden z naszych rozmówców."

Czytaj też: Łupki czy atom? A może i łupki i atom? Dziś decyzja na polityczno-energetycznym szczycie

Dziennik Gazeta Prawna - Odejście z armii po awansie nie będzie się już opłacało - Artur Radwan ponownie o przyjętym przez rząd nowelizacji ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych: "Minimalna umowa na służbę kontraktową będzie wynosiła dwa lata, a nie jak obecnie 18 miesięcy. Żołnierze na czasowych umowach już po dziewięciu latach, a nie jak obecnie po 12, będą mogli liczyć na wsparcie finansowe przy przekwalifikowaniu się do pracy na rynku cywilnym. (...) Resort obrony narodowej wskazuje, że zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zarówno dowódców, jak i żołnierzy. W efekcie będą w większej mierze służyć stabilizacji służby wojskowej i przyczynią się do zatrzymania ludzi w armii.".

Czytaj także: Reforma systemu dowodzenia i kierowania SZ coraz bliżej - niestety

Rzeczpospolita - Na ojcowski w mundurze - Marek Kozubal przepytuje kmdr.  J. Walczaka nt. przyjętej wczoraj przez rząd ustawy:  "Zawodowy żołnierz nie zostanie już automatycznie zwolniony z wojska, gdy dwa razy nie zaliczy sprawdzianu z WF, za to skorzysta z urlopu, gdy urodzi mu się dziecko. Wprowadza korzystne dla żołnierzy, elastyczne warunki służby i urlopy ojcowskie - napisał na Twitterze szef resortu obrony Tomasz Siemoniak. - Dotychczas żołnierze, w przeciwieństwie do cywilów, nie mogli brać takich urlopów - mówi kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON. Zmieniają się też zasady dotyczące oceny sprawności fizycznej wojskowych. - Dotychczas żołnierz, który dwukrotnie nie zaliczył egzaminu z WF, z automatu był zwalniany ze służby, tak samo działo się, gdy nie złożył oświadczenia majątkowego - tłumaczy Walczak.".

Czytaj także: Ruszyła kwalifikacja wojskowa

Rzeczpospolita - Polskie siły odstraszania  - Andrzej Stankiewicz przewiduje o czym będzie dziś mówił Radosław Sikorski w swoim expose:  "(...)  Radosław Sikorski zapowie wzmocnienie polskiej armii. Na stworzenie "sił odstraszania" rząd chce wydać w ciągu dekady 140 mld zł. (...) Przyzna, że Unia jest targana kryzysem, który doprowadził do wzrostu egoizmów narodowych. I - co najważniejsze - będzie przestrzegał, że przetrwanie UE nie jest zagwarantowane. (...) przyzna przy tym, że o bezpieczeństwo musimy zadbać sami. Przełomowa ma być jego deklaracja o budowaniu polskich "sił odstraszania". (...) Sikorski powtórzy dziś w Sejmie, że elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej znajdą się w Polsce w 2018 r. Ostatnia zmiana planów władz USA, które rezygnują z najbardziej zaawansowanej części tarczy, nie będzie mieć na to wpływu."

Czytaj także: W sprawie tarczy Obama spełnia obietnice. Europa musi liczyć na siebie

GPC - Kolejna lustracja w resorcie Sikorskiego - O kontrowersjach wokół sprawy Aleksandra J., pracownika MSZ pisze Maciej Marosz  "Pisał donosy, zobowiązał się do współpracy z wywiadem wojskowym PRL-u, sam zgłaszał się do swojego oficera z Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego po zadania. Mimo to Aleksander J., niedawny pracownik MSZ-etu, chce przed sądem oczyszczenia z zarzutu kłamstwa lustracyjnego. (...) jak wynika z akt IPN-u, był w latach 80, zarejestrowany jako TW wywiadu wojskowego. (...) Funkcjonariusz prowadzący TW potwierdził przed prokuratorem IPN-u, że zwerbował "Ryszarda". Uznał też autentyczność dokumentacji dotyczącej "Ryszarda", jak i przekazanych przez niego donosów. Mimo to Aleksander J. w sądzie stwierdził, że nigdy nie współpracował z wojskową bezpieką. Przyznał, że podpisał przed wyjazdem do USA zobowiązanie do współpracy, ale nigdy jej nie zrealizował. "

Czytaj także: WAŻNE: Radosław Sikorski: Litwa powinna się zdecydować: albo terminal LNG albo gazociąg z Polską

PAP, Polska - Głos Wielkopolski - „Śląska Alexis" uniewinniona - Gazeta cytuje depeszę PAP-u nt. wyroku sądu II instancji w głośnej sprawie Barbary K.: "bizneswoman zwana „śląską Alexis", została prawomocnie uniewinniona od popełnienia przestępstw przy pośredniczeniu w załatwianiu publicznych dotacji. Sąd Okręgowy w Katowicach utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego w tej sprawie. Prokuratura oskarżyła kobietę o działanie na szkodę jednej ze spółek, płatną protekcję i usiłowanie wyłudzenia w związku z pomocą w załatwieniu dotacji. Prawomocne wyroki uniewinniające zapadły także wobec sześciu pozostałych oskarżonych, wśród których była córka Barbary K., Katarzyna. Główny wątek sprawy dotyczył pośrednictwa w uzyskaniu dotacji na regulację rzeki Rawy."

Czytaj także: ABW zatrzymała 6 prezesów i właścicieli firm handlujących stalą

MMT
  • mmt

Komentarze