Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Zmiany w prawie dotyczące cudzoziemców; Polskie paszporty celem imigrantów?; Akt oskarżenia przeciw oficerowi podejrzanego o szpiegostwo; Nasilają się walki w Syrii

Fot. MON
Fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

KWA, Rzeczpospolita, "Zniknie domniemanie, że cudzoziemiec nie jest groźny": Rząd przyjął nowelizację ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Służby które są odpowiedzialne za sprawdzenie cudzoziemca ubiegającego się o stały pobyt w Polsce, otrzymały więcej czasu na procedury. Do tej pory było to 7 dni, obecnie ma być 45, plus możliwość wydłużenia w wyjątkowych okolicznościach.  


Tomasz Żółciak, Dziennik Gazeta Prawna, "Imigranci na lewych papierach. Polskich": Służby odnotowały zwiększoną ilość skradzionych lub zagubionych paszportów obywateli Polski. Do tej pory takie liczby oscylowały między 173 a 188 każdego roku, zaś obecnie już teraz, z początkiem nowego  roku, przed sezonem wakacyjnym jest już blisko 100 takich przypadków. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje ulepszenie zabezpieczeń na dokumentach, w tym wprowadzenie mikroczipów do paszportów.


Fakt, "Polski oficer był szpiegiem?": "Gotowy jest akt oskarżenia przeciwko polskiemu oficerowi, który miał szpiegować w Polsce na rzecz obcego, najprawdopodobniej rosyjskiego, wywiadu - ustaliło Radio ZET. Zbigniew J., podpułkownik z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, został zatrzymany w październiku 2014. Proces oficera ruszy na początku kwietnia. Grożą mu trzy lata więzienia."


Antoni Rybczyński, Gazeta Polska, "Czerwone linie syryjskiej wojny": Minął termin w którym miało dojść do wstrzymania działań zbrojnych w Syrii. Zamiast rozejmu w tym rejonie, walki się wręcz nasiliły. "Krwawa niedziela w Syrii - dziesiątki zabitych w serii zamachów przeprowadzonych przez IS - pokazuje, że wszelkie rozmowy o rozejmie w tym kraju nie mają dziś sensu. Są tylko politycznie rozgrywane przez Rosję, podczas gdy Baszar el-Asad prowadzi lądową ofensywę. Pomagają mu Kurdowie, z którymi chce się rozprawić Turcja, a których wspiera... sojusznik Ankary - USA. Krwawa syryjska łamigłówka jest wciąż daleka od rozwiązania"


PAP, Nasz Dziennik, "Amerykanie w Łodzi": Trwa operacja Knightrider. Przez województwo łódzkie przejechało blisko 30 wojskowych pojazdów. "Misja ma pokazać zaangażowanie USA we wspólne bezpieczeństwo państw członkowskich NATO oraz w zapewnienie pokoju i stabilizacji w regionie m.in. wobec działań Rosji na Ukrainie. Przejazd przez Polskę ma być też dowodem na mobilność armii Stanów Zjednoczonych."


Łukasz Wójcik, Polityka, "Syryjski kocioł": Kraje zachodnie, nie umieją opanować sytuacji w Syrii. Wszelkie zabiegi dyplomatyczne okazują się nie skuteczne, co daje Rosji mocne argumenty negocjacyjne na arenie międzynarodowej.  "O Aleppo toczy się ta sama wojna co o Donbas i Krym. Jeśli Zachód szybko nie przyjmie tego do wiadomości, przegra ją [...] Putin próbuje wiązać Krym z Aleppo i składa Zachodowi niepisaną ofertę: my uspokoimy Syrię, a w zamian za to wy przestaniecie się dąsać za Ukrainę."

Reklama

Komentarze (1)

  1. zby79

    To jakiś żart? 3 lata za szpiegostwo? Takich to na dożywocie powinni skazać.

Reklama