Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Zmiany personalne w armii; Konsorcjum MEADS chce produkować rakiety w Polsce; Obawy USA przed wysłaniem wojsk NATO do Polski; Rozstrzygnięcie w programie KRUK coraz bliżej; NATO będzie posiadać broń jądrową

Fot. mł. chor. Rafał Mniedło.
Fot. mł. chor. Rafał Mniedło.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

PW, Gazeta Wyborcza, "Nominacje w armii": Podczas uroczystości 3. Maja, wręczono nominacje na stanowiska służbowe 12 oficerom. General Mieczysław Gocuł pozostanie szefem Sztabu Generalnego na następna trzy letnią kadencje. "Do zmian personalnych na najwyższych stanowiskach może dojść wraz z zapowiadaną przez MON i prezydenckie BBN kolejną zmianą systemu dowodzenia (poprzednią przeprowadził rząd PO-PSL w 2014 r.). Jej koncepcja będzie gotowa do końca roku."


Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, "Rakiety chcemy robić w Polsce": Wywiad z Martin'em J. Coyne, dyrektorem rozwoju biznesu MEADS International Inc. Konsorcjum MEADS oferuje Polsce oraz Polskiej Grupie Zbrojeniowej pozycje równorzędnego partnera podczas tworzenia systemu obrony przeciwlotniczej.


Mirosław Skowron, Super Express, "Nawet w USA jest opór przed wysłaniem wojsk do Polski": Wywiad z byłym ministrem obrony narodowej, Romualdem Szeremietiewem.  "To, co każe mi się niepokoić, to wieloletnie respektowanie przez USA i inne kraje NATO umowy z Rosją, na podstawie której nie mogły u nas stacjonować wojska Sojuszu. Respektowanie nawet wtedy, gdy Rosja gwałciła inne umowy międzynarodowe!"


Konrad Wysocki, Gazeta Polska, "Cel: bezpieczne niebo nad Polską": Do przetargu na śmigłowce uderzeniowe przystąpiły firmy: Boeing, Bell Helicopter Textron oraz turecki TAI (Turkish Areospace Industries) i francusko-niemiecki Airbus. "Prawdopodobnie jeszcze przed lipcowym (8-9 lipca) szczytem NATO w Warszawie Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosi zwycięzcę przetargu na zakup wielozadaniowych śmigłowców uderzeniowych w ramach programu operacyjnego Kruk. W przetargu bierze udział czterech oferentów z USA i Europy"


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "NATO nie porzuci broni atomowej": Sekretarz generalny NATO odniósł się do broni nuklearnej w Sojuszu. "W poniedziałkowym wywiadzie dla niemieckiego dziennika Die Welt sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że dopóki użycie broni atomowej będzie wpisane w prawo międzynarodowe, dopóty Sojusz nie zrezygnuje z tej formy odpowiedzi na ewentualną wojnę."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Manewry przy granicy": W Zatoce Fińskiej trwają ćwiczenia wojskowe. Celem ćwiczeń jest zgranie związków taktycznych, rozmiaru batalionu, ich koordynacji i dowodzenia. "W ćwiczeniach o kryptonimie 'Spring Storm' (Wiosenny sztorm) bierze udział łącznie 8,5 tys. żołnierzy z dziesięciu państw, w tym 2,3 tys. Finów i 4,5 tys. Estończyków. Zaangażowano poza armiami zawodowymi także poborowych oraz rezerwistów obu leżących nad Bałtykiem i sąsiadujących z Rosją państw. Estonia należy do NATO, natomiast Finlandia jest tradycyjnie neutralna. Po aneksji Krymu wzrosło w tym kraju społeczne poparcie dla wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, do czego przyczyniają się ciągłe incydenty z udziałem Rosjan na Bałtyku."


Marcin Koziestański, Polska - Kurier Lubelski, "46 tysięcy żołnierzy ma bronić naszych granic": Na Lubelszczyźnie rusza tworzenie brygady Obrony Terytorialnej, w której ma służyć blisko 2400 żołnierzy. W skali kraju na czas "W" formacje obronne mają liczyć nawet 46 tys. żołnierzy.

Reklama

Komentarze

    Reklama