Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Wywiad z gen. Kukułą; Test dla WOT w czasie kryzysu; USA wycofują wojska z Al-Qaim; Żołnierze przekraczający granice nie będą poddawani kwarantannie

Fot. MON
Fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Polacy zorientują się, że ich sąsiedzi to żołnierze WOT”: Wywiad z dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej, generałem dywizji Wiesławem Kukułą. „W ciągu kilku dni uruchomimy wsparcie psychologiczne dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem [...] Wczoraj w nocy w akcji było ponad 1,8 tys. żołnierzy OT i 143 jednostki sprzętowe: samochody, ciężarówki, agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe czy quady. Osiem dni od wykrycia pierwszego zakażenia zmieniliśmy tryb działania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Chrzest wirusowy Wojsk Obrony Terytorialnej”: Wojska Obrony Terytorialny dostały niepowtarzalną szansę na sprawdzenie funkcjonowania w czasie kryzysu. Żołnierze WOT sprawdzają, czy przestrzegana jest kwarantanna. Pomagają też osobom, które ją przechodzą. „Formacja, której powstanie bardzo długo wyśmiewano, teraz łata dziurę w systemie zarządzania kryzysowego i przechodzi chrzest bojowy. [...] Doskonale dzisiaj widać, że działanie państwa byłoby sprawniejsze, gdy istniała obrona cywilna (OC). W tej chwili OC teoretycznie powinna być przygotowana do działania w czasie wojny. Ale z roku na rok spada liczba ćwiczeń, podobnie jak liczba członków tej formacji. Proces jej zanikania obserwujemy od kilkudziesięciu lat.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykanie wycofują wojska z Al-Qaim”: USA w ciągu najbliższych kilku dni wycofają się z bazy AI-Qaim oraz z dwóch innych kluczowych lokalizacji strategicznych w Iraku. Decyzja ta zbiegła się z dwoma atakami rakietowymi na inną bazę w Iraku, gdzie stacjonują amerykańscy wojskowi. „Ceremonia przekazania bazy wojskowej Al-Qaim Siłom Zbrojnym Iraku ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Tym samym kończy się obecność wojsk amerykańskich na pograniczu iracko-syryjskim. - Za sprawą udanych działań Sił Zbrojnych Iraku w walce z tzw. Państwem Islamskim (IS) siły koalicji zdecydowały się na opuszczenie mniejszych baz, które przejdą pod kontrolę irackiego wojska — oznajmił rzecznik operacji Inherent Resolve, płk Myles Caggins.”


Paweł Tunia, Gazeta Polska Codziennie, „Wojsko polskie niesie pomoc w okresie epidemii”: Aktywny udział Wojsk Obrony Terytorialnej w działania przeciwkryzysowe związane z epidemią koronawirusa. „Według zapewnień szefa MON Mariusza Błaszczaka wczoraj do działań wspierających państwo w walce z epidemią wyruszyło blisko 2,5 tys. żołnierzy i 490 jednostek sprzętu. Błaszczak w rozmowie z Polskim Radiem wyjaśniał, że do wsparcia angażowani są przede wszystkim żołnierze WOT, formacji, która jest szkolona do takich celów.”


Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Przybywa szpitali zakaźnych”: Zmiany w rozporządzeniu do specustawy były konieczne z uwagi na to, że wojsko aktywnie uczestniczy w walce z epidemią koronawirusa. „Polscy żołnierze oraz nasi sojusznicy przyjeżdżający do Polski nie będą poddawani kwarantannie po przekroczeniu granicy. To efekt wprowadzenia zmian do rozporządzenia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Dotychczas kwarantanną nie byli obejmowani mieszkańcy terenów przygranicznych pracujący u naszych sąsiadów, a także kierowcy transportu drogowego oraz załogi statków i samolotów.”


Reklama

Komentarze (1)

 1. grtymio

  Można zrobić i tak, tam gdzie firmy będą miały lub już mają przestój - to - zaproponować ich pracownikom co są WOTowcami - niech zakładają mundur i niech pomagają.. i będzie wilk syty i owca cała...

  1. man42

   Przepraszam nie jestem w Wojskach Terytorialnych ale mam nadzieje ze nikt na takie szalenstwo nie wpadnie WT sa do zabezpieczenia i pomocy Wojsk Operacyjnym Może pan sam się zgłosić do pomocy od tego bym zaczol

  2. ret. CSM TDF

   man42 Podpowiem tylko że WOT ma trzy główne profile zadaniowe do spełnienia w ramach których statutowo ma działać. 1. Wspieranie lokalnych społeczności. 2. Obrona lokalnych społeczności. 3. Wsparcie wojsk operacyjnych. Wszystkie są realizowane na "P" i na "W". W ramach zadania nr 1. rozumiemy wszystkie sytuacje nadzwyczajne , klęski żywiołowe oraz wszystkie inne możliwe sytuacje zagrażające lokalnym społecznością. Epidemie w tej palecie również się mieszczą. Żołnierze WOT to również spory zasób ludzi o kwalifikacjach medycznych jednak nie wykonujący zawodu z różnych przyczyn. Nie mniej jednak jak dojdzie do sytuacji koniecznej te zasoby będą wykorzystane. Tak samo jak wszystkie inne możliwe zdolności tej formacji do walki z zagrożeniem. To nie podlega dyskusji.

Reklama