Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Wczoraj odbyła się Rada Gabinetowa w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie; Iran zapowiada ataki na amerykańskie bazy; Iran wykorzysta pociski nuklearne?; Czy polscy żołnierze powinni się wycofać z Iraku?; Dialog w programie „Kondor”

Fot. Kancelaria Prezydenta RP
Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Magdalena Cedro, Grzegorz Osiecki, Dziennik Gazeta Prawna, „Warszawa na razie przeczekuje irański kocioł”: Wczoraj po południu zebrała się Rada Gabinetowa zwołana przez prezydenta RP - Andrzeja Dudę - w sprawie napiętej sytuacji w Iranie. „Polskie władze obawiają się eskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie, choć scenariusz dużego konfliktu militarnego oceniają jako mało prawdopodobny. - Możliwe są działania odwetowe, kolejne uderzenia i tlący się konflikt, ale nie spodziewamy się, aby wybuchł on z pełną siłą, choć oczywiście trudno to wykluczyć - mówi osoba z rządu.”


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Ajatollahowie planują krwawy odwet, zrywają porozumienie”: Analiza sytuacji na Bliskim Wschodzie po zabiciu generała Solejmaniego. Iran zapowiada, że nie zamierza pozostawić śmierci generała bez odpowiedzi. „Odwet nie może być ani zbyt słaby, by nie stracić twarzy, ani zbyt silny, aby niechcący nie doprowadzić do znaczącej eskalacji konfliktu w Zatoce Perskiej. Na razie irańska wierchuszka prześciga się w formułowaniu gróźb pod adresem Stanów Zjednoczonych (i nie tylko). [...] Nasza zemsta nie będzie kompletna, nawet jeśli zaatakujemy wszystkie bazy USA w regionie albo zabijemy samego Trumpa - mówił wczoraj gen. Amirali Hadżizade, dowódca lotnictwa sił specjalnych Niru-je Ghods.”


Fakt, „Muszą zostać i wspierać Amerykanów”: Cały świat spogląda z niepokojem na dalsze wydarzenia na Bliskim Wschodzie. „Musimy tam pozostać i chronić tamtejszą ludność, wspierać Amerykanów w tej trudnej sytuacji. Jeśli wysyłamy na misję pokojową naszych żołnierzy, to byłoby nie po wojskowemu, jeśli w tej sytuacji zawinęliby ogon i uciekli [....]” – stwierdził gen. Roman Polsko, były dowódca GROM i były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Inspektorat Uzbrojenia szuka następców SH-2G”: W ramach programu „Kondor" mają trafić do Marynarki Wojennej śmigłowce, które będą oceniane pod kątem systemów: uzbrojenia, łączności, ochrony, identyfikacji, nawigacyjnych, walki radioelektronicznej. „Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął dialog mający na celu pozyskanie od czterech do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców morskich pokładowych o maksymalnej masie startowej nie większej niż 6500 kg, posiadających zdolność poszukiwania, śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) oraz radiolokacyjnego wskazywania celów (RWC). Umowa zakłada również zapewnienie pakietu logistycznego oraz szkolenia personelu latającego i technicznego.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Misja w Iraku tak długa, jak zechce NATO”: Zawieszona misja Polaków na Bliskim Wschodzie oznacza, że żołnierze nie wyjeżdżają z baz. „Iracka misja zawieszona. Na razie nie ma żadnych sygnałów o zagrożeniach dla polskich żołnierzy przebywających w Iraku - zapewnia prezydent. [...] W Iraku przebywa teraz ok, 250 polskich żołnierzy. To m.in. saperzy l wojska inżynieryjne. Szkolą oni Irakijczyków i pomagają np. w naprawach czołgów. Po zaostrzeniu się sytuacji na Bliskim Wschodzie pojawiły się pytania o ich bezpieczeństwo [...]”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Czekając na apokalipsę: co może Teheran”: Eksperci obawiają się, ze Iran może wykorzystać broń jądrową w konflikcie z Stanami Zjednoczonymi. „USA wzmacniają swoje siły w bazach w pobliżu Iranu i zastanawiają się, jak, kogo i kiedy zaatakuje Iran [...] Nasze pociski wycelowane są w 35 amerykańskich baz, najbliższe są w Bahrajnie - powiedział przedstawiciel Najwyższego Przywódcy w Korpusie Strażników Ali Sa-eedi. Irańskie rakiety prawdopodobnie uzbrojone są w głowice konwencjonalne. Ale istnieją podejrzenia, że Teheran jednak jest zdolny w bardzo krótkim okresie czasu wyprodukować broń jądrową.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Żmudne wzmacnianie państwa”: Komentarz na temat działalności prezydenta Andrzeja Dudy w sferze bezpieczeństwa państwa. „Bezpieczeństwo nie jest w głównym nurcie polityki prezydenta RP. Zapowiedzi zespołu współpracowników prezydenta sprzed czterech lat do dzisiaj są aktualne. To, że nie zostały jeszcze zrealizowane, wynika z braku wsparcia politycznego ze strony szefostwa PiS i ze sporów Andrzeja Dudy z rządem.”


Nasz Dziennik, „Unia o Iranie”: Przewodnicząca Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen - oraz komisarze wraz z wysokim przedstawicielem Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josem Borrellim przeanalizują dzisiaj sytuacji na Bliskim Wschodzie po zabiciu irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. „Komisja Europejska zajmie się dzisiaj sytuacją na Bliskim Wschodzie spowodowaną zabiciem irańskiego generata Kasema Sulejmaniego. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen jest zaniepokojona zapowiedziami władz irańskich o odejściu od zawartego w 2015 r. porozumienia nuklearnego [...]”


Reklama

Komentarze

    Reklama