Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: W SZ RP coraz mniej generałów; Plan umowy stulecia na konferencji bliskowschodniej w Warszawie; Nowe wyrzutnie rakietowe kroplą w morzu potrzeb; Wyrok za szpiegostwo w Estonii

Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Armii wciąż ubywa generałów”: Z końcem stycznia odeszło na emeryturę 11 generałów. Obecnie jest ich w czynnej służbie 75. Luka kadrowa w najwyższym korpusie wojska jest coraz bardziej widoczna. „W Siłach Zbrojnych służy teraz zaledwie 75 oficerów z wężykiem na ramieniu. I jest ich zdecydowanie za mało. [...] Jeżeli MON zakłada rozwój Sił Zbrojnych i zwiększenie liczby żołnierzy, powinna temu towarzyszyć przemyślana polityka kadrowa. Zwłaszcza, że w poprzednim roku jeden z bliskich prezydentowi urzędników, stwierdził, że powinniśmy mieć w naszym wojsku ok. 120 oficerów z wężykami na ramieniu.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Czterech wtajemniczonych nad Wisłą”: Zięć prezydenta USA pracował 2 lata nad planem umowy stulecia, która ma rozwiązać konflikt palestyńsko – izraelski. Plan ma zostać wdrożony podczas warszawskiego szczytu. „Jared Kushner ujawni w Warszawie pierwsze elementy umowy stulecia o pokoju między Izraelem i Palestyńczykami. [...] Zięć prezydenta chce w szczególności przekonać saudyjskiego następcę tronu, księcia Mohameda bin Salmana, że rozwiązanie problemu palestyńskiego pozbawi Iran najważniejszego instrumentu umacniania swoich wpływów na Bliskim Wschodzie.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Jak MON wspiera zbrojeniówkę USA”: Zakupione 20 wyrzutni razem z amunicją zdaniem ekspertów jest zbyt małą ilością, aby móc mówić o wzroście zdolności bojowej wojska polskiego. Brak offsetu tylko potęguje tylko rozczarowanie polskiego przemysłu zbrojeniowego. „Z punktu widzenia wojskowego ten jeden dywizjon to kropla w morzu potrzeb, która w znaczący sposób nie podnosi naszych zdolności obronnych. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu planowano zakup trzech dywizjonów. Docelowo powinniśmy mieć ich dziewięć [...] Czy pokazanie, że jesteśmy tak wiernym partnerem, nie negocjując twardo niczego w zamian, jest w interesie polskiego podatnika?”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Odchudzony Homar dla polskiej armii”: Dziś odbędzie się oficjalne podpisanie kontraktu na dostarczenie wyrzutni rakietowych w programie Homar. „Zakup wyrzutni HIMARS jest kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, pozwala bowiem atakować umieszczone w okręgu kaliningradzkim instalacje, a pociski dalekiego zasięgu są zdolne dosięgnąć zgrupowania wroga przygotowujące się do inwazji. Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość systemu Homar w Polsce: czy nasz kraj będzie chciał dokupić kolejne wyrzutnie Lockheed Martina i jaki będzie w całym programie udział polskiego przemysłu obronnego."


Adam Sosnowski, Gazeta Polska Codziennie, „Niemcy coraz bardziej boją się USA”: W najnowszym raporcie Polacy stwierdzili, że to wrogie zamiary i wpływy Rosji są obecnie największym zagrożeniem dla świata. „Kilka dni przed rozpoczęciem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) amerykańska sondażownia Pew Research Center tradycyjnie opublikowała wielki raport na temat zmartwień i strachu mieszkańców świata przed globalnymi zagrożeniami. [...] Z zebranych danych wynika, że mieszkańcy państw, w których przeprowadzono badania, najbardziej boją się zmian klimatycznych, tzw. Państwa Islamskiego (IS) oraz ataków w cyberprzestrzeni. W 25 z 26 krajów jedno z tych trzech zagrożeń oceniono jako najbardziej niepokojące.”


Gazeta Polska Codziennie, „Zdradzili ojczyznę, szpiegowali dla GRU”: Zapadł wyrok w głośnej aferze szpiegowskiej w Estonii. „W Estonii skazano rosyjskich szpiegów. Jednym z nich był były wojskowy. Skazani mężczyźni - ojciec i syn - przekazywali informacje rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu GRU. [...] 38-letni Denis Metsavas - były oficer estońskiej armii - usłyszał wyrok 15,5 roku pozbawienia wolności, a jego ojciec - 65-letni Pjotr Volin - spędzi za kratkami 6 lat. Młodszy, były wojskowy, szpiegował na rzecz Kremla od ponad 10 lat i otrzymał za to prawie 20 tys. euro.”


Łukasz Wójcik, Polityka, „Nowy układ warszawski”: Jakie będą straty wizerunkowe dla Polski po konferencji bliskowschodniej? „Jak powiedziała nam osoba zaangażowana w organizację konferencji i jednocześnie bardzo tym sfrustrowana: - Zawczasu nie wytargowaliśmy od Amerykanów nic w zamian za straty wizerunkowe, jakie ponieśliśmy jako „państwo na telefon". Teraz dostaniemy w nagrodę co najwyżej zdjęcie polskiego prezydenta z wiceprezydentem USA w Warszawie. Realnie pozostaje nam więc walor edukacyjny: z bliska popatrzymy sobie, jak się robi wielką politykę. Bez nas.”


Reklama

Komentarze (4)

  1. Andrettoni

    najbardziej mnie zaskoczyła informacja o szpiegach w Estonii. 10 lat szpiegowania za prawie 20 tyś euro? To by wyszło jakieś 150 euro miesięcznie. Z tego wynika, że nawet ja bym mógł utrzymywać szpiega.

  2. Dumi

    Podzielam zdanie redaktora Miłosza, że kupujemy nie to co chcemy a to co amerykanie chcą sprzedać. Nie podzielam jednak zdania, że należało brać pod uwagę propozycję Izraelską. Opinię publiczną można zwodzić jakiś czas, ale prawda i tak ujrzy światło dzienne. To kwestia czasu. Mam nadzieję, że PAD, MON i premier pójdą w końcu po rozum do głowy i zaczną kupować sprzęt od innych państw niż USA. Powoli robi się z tego tragi - komedia... W każdym razie mnie to nie śmieszy. Dla mnie postawa naszych decydentów w tych kwestiach jest żenująca. A wszystko dla poronionego pomysłu Fort Trump... Amerykanie nas nie szanują należycie. Mam nadzieję, że Polacy to w końcu dostrzegą.

  3. Jan

    Czy ci co biadolą od kilku dni, że kupujemy HIMARSa z półki, to nie aby ci sami, którzy nie dawno stawiali za wzór Rumunię, która "szybko i sprawnie" dokonała zakupu tego samego sprzętu? Na prawdę wszyscy stali się nagle pełni wiary w możliwości naszego przemysłu?

  4. de Villars

    Ciągle nowe awanse i wciąż słyszę że generałów za mało. Może niech przestaną ich odsyłać na emeryturę tak młodo?

Reklama