Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: USA zablokują fundusze na współpracę wojskową z Polską?; Członek ISIS aresztowany w Polsce; Polska pozycja w NATO słabnie?; Kolejne „Bieliki” w polskiej armii; Patrioty za obligacje?

FOT. LEONARDO AIRCRAFT
FOT. LEONARDO AIRCRAFT

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Mirosław Skowron, Super Express, „Polski premier i prezydent niemile widziani w Białym Domu”: Wywiad z Andrzejem Stankiewiczem, dziennikarzem Onetu, który dotarł do notatki polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego. Ma z niej wynikać m.in., że istnieje ryzyko zablokowania przez Kongres funduszy na wzmocnienie obecności wojskowej w Polsce. „Pojawia się sugestia, że może dojść do ograniczenia funduszy na współpracę militarną. (…) oprócz sił w ramach NATO Amerykanie przysłali do Polski finansowaną niezależnie ciężką brygadę. I mogą ją wycofać w każdej chwili.”


Izabelka Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, „Polski ślad terrorystów": W efekcie współpracy ABW z USA i państwami zachodnimi doszło do aresztowania Abdelhamida Abbaouda, odpowiedzialnego za organizację zamachów w zachodniej Europie. „W telefonie Mourada T. śledczy znaleźli pliki ze zdjęciami z instrukcjami dotyczącymi tworzenia urządzeń wybuchowych - inicjowanej przy użyciu telefonu komórkowego, wytworzonej metodą chałupniczą bomby, a także zdjęć obiektów, wobec których materiały wybuchowe miały być użyte - mówi „Rzeczpospolitej" prok. Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej.” 


Juliusz Ćwieluch, Polityka, „Zgliszcza po ministrze”: Rozmowa z  Jackiem Najderem, dyplomatą, byłym przedstawicielem Polski przy NATO, oraz gen. Jarosławem Stróżykiem, byłym attache wojskowym w Waszyngtonie. „Jacek Najder: Nie pamiętam, żeby w ciągu ostatnich dwóch lat jakiś Polak zwyciężył w konkursie na ważne stanowisko w NATO. Wcześniej wygrywało 80 proc. zgłaszanych przez nas kandydatów. Po pierwsze, byli dobrzy, po drugie, umieliśmy przygotować grunt pod ich sukcesy.”


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „„Bielik" urośnie w siłę”: Polskie siły powietrzne pozyskają kolejne samoloty „Bielik”. „Polska pozyska kolejne samoloty szkolno-treningowe. Do końca marca ma zostać podpisana umowa na pozyskanie czterech dodatkowych maszyn M-346.”


Tomasz Jóźwik, Dziennik Gazeta Prawna, „Patriotyczne obligacje”: Czy pomysł Giełdy Papierów Wartościowych pozwoli na sfinansowanie zakupu baterii rakiet Patriot?. „Jak miałyby takie obligacje wyglądać? Na przykład Ministerstwo Obrony Narodowej powołuje do życia fundusz. Ten sprzedaje obligacje. Za pozyskane pieniądze kupuje patrioty. I leasinguje je armii. Z płaconych przez wojsko rat fundusz stopniowo spłaca obligacje.”

Reklama

Komentarze (4)

 1. waca

  Takich nam \"nasi\"wlodarze wybrali sojusznikow.

 2. dimitris

  \"...przysłali do Polski finansowaną niezależnie ciężką brygadę. I mogą ją wycofać w każdej chwili...\" - A to jest dopiero początek szantaży, nie ich na tym koniec. Kto uporczywie żałuje pieniędzy na własne siły zbrojne, jego ludność utrzymywać będzie państwa obce, obcy dobrobyt, zamiast własnego i nigdy nie będą żyć w wolnym kraju. Zawsze tak było, po prostu nic się w tej sprawie nie zmienia.

 3. Łoś

  Ale mnie mierzi to nazewnictwo nasze... PSL Łoś był nasz, Karaś był nasz, Iskra byłą nasza, Iryda nasza. Nawet Bryza jakoś jest do łyknięcia. Ale te nasze Jastrzębie, Bieliki, Kruki - no bez jaj. MiG-i były migami, Suchoje Suchojami - a teraz każdy towar (bo to tylko towar kupowany gdzie indziej) musi mieć polską-patriotyczną-mega-trendy nazwę. Falcon nie może być Falconem, ale Sokołem też nie - więc jest Jastrzębiem. Kruka sobie kupimy, ale nie wiadomo, czy to będzie ostatecznie jastrząb, ryś, puma, wrona czy biedronka...

  1. Ryś

   Tu się trochę zgodzę...a najlepsze jest to, że Jastrząb jest mniejszy od Bielika w wojsku odwrotnie :)

 4. As

  Propozycja w postaci notatki to jeszcze nie posunięcia. Myślę że dobrze wiedzieć w 100 lecie niepodległości, że niezależna mądra czy głupia decyzja rządu polskiego może doprowadzić do wyjścia wojsk amerykańskich i oddania praktycznie terenów armii Rosyjskiej. Taka to niepodległość bez armii.

Reklama