Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Turcja zestrzeliła rosyjski bombowiec; MON przejmuje nadzór nad polskim przemysłem zbrojeniowym; Polacy w szeregach dżihadystów; Nowa służba specjalna w Polsce za 2-3 lata

Fot. MON
Fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, "Kreml musi przyhamować": Zestrzelenie rosyjskiego bombowca na granicy syryjsko - tureckiej przynosi poważne skutki.  Rosja była już blisko zawarcia koalicji antyterrorystycznej z państwami NATO, jednakże ten incydent póki co przekreśla te plany.  Minister Ławrow miał przybyć do Turcji na planowaną od dawna wizytę dyplomatyczną."Po południu głos zabrał prezydent Władimir Putin. Oświadczył, że Turcja zadała Rosji cios w plecy. I zagroził jej konsekwencjami. Ławrow do Stambułu nie poleciał. Od razu przypomniały się epizody z przeszłości, gdy zimna wojna była bliska zamieniania się w gorącą wojnę."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "MON przejmuje kontrole nad zbrojeniówką": Polski przemysł zbrojeniowy został podporządkowany Ministerstwu Obrony Narodowej. Strategiczna gałąź przemysłu obronnego od teraz będzie funkcjonowała pod nadzorem MON. Związkowcy oraz eksperci pozytywnie wypowiadają się o tej zmianie, twierdząc, że poprzedni system był chaotyczny. Do tej pory  przemysł zbrojeniowy odpowiadał przed trzema podmiotami: Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Skarbu Państwa oraz Ministerstwem Gospodarki. Przez trójpodział odpowiedzialności nad sektorem zbrojeniowym, żadne ministerstwo nie chciało zadbać o skuteczne zaplanowanie strategii dla przemysłu.


Łukasz Maziewski, Fakt, "NATO zestrzeliło rosyjski bombowiec!": Wczorajsze wydarzenia na Bliskim Wschodzie komentują polscy eksperci ds. wojskowości, m. in. gen. Waldemar Skrzypczak oraz gen. Roman Polko. "Rosyjski bombowiec we wtorek rano roztrzaskała turecka rakieta przeciwlotnicza. Dwaj piloci zdążyli sie katapultować. Początkowo media donosiły o ich śmierci. Ale wczoraj wieczorem pojawiła sie informacja, że żyją i znajdują się w rękach turkmeńskich bojowników. Rosyjski śmigłowiec, który ruszył na ich poszukiwania został trafiony rakietą. Dlaczego Turcy zestrzelili Su-24? Władze w Ankarze tłumaczą, że naruszył ich przestrzeń powietrzną. Choć Turcy ostrzegali Rosjan 10 razy - oni nie reagowali. Bombowiec zestrzelono."


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Trwa czarna seria zbrojeniówki": Program Gepard się opóźnia i dużo wskazuje na to, że zostanie wstrzymany. Dokumentacja wozu wsparcia bezpośredniego musi zostać ponownie opracowana, a to rzutuje na opóźnienia. W tym przypadku niechybnie wydłuży to program o co najmniej 18 miesięcy. W podobnej sytuacji są inne projekty polskiej zbrojeniówki, w tym korweta Gawron, modernizacja czołgu Leopard 2A4, czołg PL-on Concept oraz armatohaubica Krab.


Violetta Krasnowska, Polityka, "Dżihadyści z Polski": Sprawa Dawida Ł., który został wydalony z Norwegii do Polski, za udział w walkach po stronie dżihadystów w Syrii, rodzi pytania o możliwości werbowania naszych rodaków w kraju oraz przygotowania polskich służb do takich sytuacji. Media donoszą, że Dawid Ł. planował zakup przedmiotów potrzebnych do ataków w Polsce. Jednakże dopiero norweskie służby się nim zainteresowały.


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Więcej sił na granicach":  Rozmowa z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, Jarosławem Zielińskim. "[...] aby w kontekście zagrożenia atakami terroru spojrzeć inaczej na kwestie bezpieczeństwa gospodarczego. Trzeba śledzić działania różnych grup i ludzi, którzy w Polsce mogą szukać źródeł finansowania dla terrorystów. [...]"


DŁ, Gazeta Polska Codziennie, "Polska musi zadbać o cyberbezpieczeństwo": Trwają dyskusje na temat powstania nowej służby specjalnej. Nowa służba miałaby powstać za 2-3 lata. "Zdaniem Mirosława Maja, prezesa Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, w Polsce powinna powstać instytucja na kształt amerykańskiej NSA, dbająca o bezpieczeństwo cybernetyczne kraju. Potwierdza to prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa kraju."

Reklama

Komentarze (2)

  1. podatnik

    Polski przemysł zbrojeniowy to są zakłady państwowe i prywatne. Czy ktoś może wyjaśnić, jak będzie wyglądała przyszłość zakładów prywatnych? Czy w związku z zapowiedzią przejęcia kontroli przez MON zostaną znacjonalizowane pod groźbą utraty zamówień? Czy też planuje się traktować je na równi z przedsiębiorstwami państwowymi, a kontrola jest rozumiana np. jako monitorowanie zakładów pod względem bezpieczeństwa dostaw i uwzględnianie również ich w PGM? A może chodzi o coś innego? Ktoś wie coś więcej?

  2. say69mat

    def24.pl: Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "MON przejmuje kontrole nad zbrojeniówką": Polski przemysł zbrojeniowy został podporządkowany Ministerstwu Obrony Narodowej. Strategiczna gałąź przemysłu obronnego od teraz będzie funkcjonowała pod nadzorem MON. Związkowcy oraz eksperci pozytywnie wypowiadają się o tej zmianie, twierdząc, że poprzedni system był chaotyczny. Do tej pory przemysł zbrojeniowy odpowiadał przed trzema podmiotami: Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Skarbu Państwa oraz Ministerstwem Gospodarki. Przez trójpodział odpowiedzialności nad sektorem zbrojeniowym, żadne ministerstwo nie chciało zadbać o skuteczne zaplanowanie strategii dla przemysłu. say69mat: Czy MON będzie zarządzał lepiej przemysłem zbrojeniowym??? A jakież to doświadczenie w zarządzaniu jakąkolwiek gałęzią przemysłu ma MON??? Kiedyś zestawiłem sobie efektywność realizacji nadzoru właścicielskiego bydgoskiej PESY i PGZ-tu. Już na pierwszy rzut oka, widoczna jest głęboka różnica pomiędzy innowacyjnością i ekspansywnością PESY. I jej totalnym brakiem w segmencie przemysłu odpowiedzialnym, bądź co bądź, za realizację polityki zbrojeniowej. A zarządzanym z woli, mocy i w imieniu Skarbu naszego Państwa.

Reklama