Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Trump wypowie amerykańsko-japoński traktat o bezpieczeństwie?; Nowa kampania rekrutacyjna MON; Nominacje generalskie w Orzyszu; Duże szanse polskiego kandydata na stanowisko zastępcy szefa NATO

Fot. Ali Shaker/VOA, Wikipedia
Fot. Ali Shaker/VOA, Wikipedia

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Trump burzy sojusze”: Media w USA donoszą o możliwym zerwaniu amerykańskiego porozumienia wojskowego z Japonią. Prezydent Trump podważa istnienie kolejnego traktatu międzynarodowego. Traktat gwarantujący Japończykom bezpieczeństwo i ochronę przez USA został podpisany w 1960 roku. „W prywatnych rozmowach ze swymi najbliższymi współpracownikami Donald Trump wyrażał przekonanie, że międzypaństwowy traktat o bezpieczeństwie nakłada zbyt duże obowiązki na USA, a zbyt małe na Japonię. Dlatego pytał ich, czy nie należałoby go wypowiedzieć.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Lato w kamaszach tylko na próbę”: Nowatorska akcja rekrutacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej ruszy w lipcu. Podczas jednego dnia każdy będzie mógł wziąć udział w zajęciach wojskowych organizowanych w jednostkach. „W czasie wakacji w wybranych jednostkach wojskowych każdy będzie mógł sprawdzić na własnej skórze, jak wygląda służba wojskowa, a dopiero potem podjąć decyzję o wstąpieniu do armii.  [...] Od 13 lipca do 24 sierpnia w każdą sobotę w godz. 10-19 w wybranych jednostkach wojskowych każdy otrzyma możliwość wstąpienia do wojska na jeden dzień.”


Gazeta Polska Codziennie, „Prezydent nominował nowych generałów”: Prezydent awansował na poligonie w Orzyszu na stopień generała dywizji Piotra Błazeusza, który obejmie stanowisko zastępcy szefa sztabu ds. planowania w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE). Wręczył też nominację na pierwszy stopień generalski - generała brygady - dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich Dariuszowi Lewandowskiemu. „Przed panami generałami zadania bardzo poważne, ale trafiają one też na żołnierzy - ludzi z wielkim doświadczeniem - powiedział prezydent Andrzej Duda po wręczeniu we wtorek na poligonie w Orzyszu awansów generalskich. [...] Chciałbym, żeby także i ta nominacja, w tym miejscu, właśnie ze względu na jej lokalizację miała wymiar symboliczny - powiedział prezydent. - To są nominacje do czynnej służby. To wydarzenie wyjątkowe, o charakterze polowym, o charakterze najbardziej czynnej służby, nie tej koszarowej - dodał.”


Super Express, „Szanse Szczerskiego”: Do końca lipca sekretarz generalny NATO podejmie decyzję dotycząca wyboru następcy. Radio RMF FM donosi, że szanse szefa gabinetu Prezydenta RP – Krzysztofa Szczerskiego – są bardzo duże. „Decyzja o tym, kto zostanie nominowany na zastępcę sekretarza generalnego NATO, będzie podjęta w oparciu o względy merytoryczne - oświadczył wczoraj szef NATO Jens Stoltenberg (60 l.). W taki sposób odniósł się do pytania dziennikarzy o ewentualną kandydaturę na tę funkcję szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego (46 l.) [...]”


Reklama

Komentarze

    Reklama