Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przyleci do Polski na podpisanie umowy wojskowej?; Zwiększona liczebność żołnierzy USA w Polsce; Korea Północna ma już gotową broń atomową w pociskach balistycznych?; Kryzys polityczny w NATO
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Mark Pompeo odwiedzi Warszawę?”: Na podpisanie umowy o polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej - 15 sierpnia - najprawdopodobniej przyjedzie sekretarz stanu USA. Ma to zademonstrować jak ważne jest to wydarzenie dla obu krajów. „Planowo podpisanie dokumentu, o którym ostatnio głośno, ma się odbyć w Święto Wojska Polskiego i 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Z polskiej strony podpis złożyć ma minister obrony Mariusz Błaszczak. [...] Z naszego punktu widzenia zrobiliśmy także krok do przodu w warstwie semantycznej - teraz obecność ma być <<trwała>>, a nie <<rotacyjna>>, co, biorąc pod uwagę globalną tendencję USA do ograniczania stałych baz, można uznać za pewien sukces polskich negocjatorów.”
Maria Kobylińska, Gazeta Polska Codziennie, „Polska bezpieczna jak nigdy”: Wczoraj w Krakowie odbyło się spotkanie z szefem sztabu Wojsk Lądowych USA gen. Jamesem C. McConville'em oraz dowódcą l Dywizji Piechoty gen. Johnem S. Kolasheskim, który został dowódcą V Korpusu. „Liczba amerykańskich żołnierzy w naszym kraju ma wzrosnąć co najmniej do 5,5 tyś. Będą stacjonowali na stałe, a nie rotacyjnie, jak działo się do tej pory. W Polsce ustanowione zostanie także dowództwo V Korpusu Armii USA. - To ukoronowanie starań o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce - powiedział Mariusz Błaszczak, szef MON.”
Maria Kruczkowska, Gazeta Wyborcza, „Korea głoduje, bo inwestuje w atom”: Korea Północna kontynuuje prace nad bronią jądrową, potwierdził to tajny raport ONZ. Północnokoreańscy naukowcy ją zminiaturyzowali, by mieściła się do głowic pocisków balistycznych. „Niezależni eksperci, którym ONZ zlecił przygotowanie raportu, przyjrzeli się sześciu testom jądrowym, jakie dotychczas przeprowadził Pjongjang. Ostatni miał miejsce we wrześniu 2017 r. Doszli do wniosku, że Korea Północna jest na dobrej drodze do pokonania największej słabości swojego programu jądrowego, jaką była niemożność zminiaturyzowania ładunków bombowych. (...) Teraz może już nimi obsadzać rakiety i kierować do Korei Południowej, a nawet na terytorium USA.”
Łukasz Wójcik, Polityka, „Dokąd pójdą Amerykanie”: Wycofanie żołnierzy z Niemiec spowoduje kryzys polityczny w NATO? „Sekretarz obrony USA Mark Esper ogłosił szczegóły zapowiadanego wycofania części amerykańskich oddziałów z Niemiec. Po niedawnej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie polskie władze sugerowały, że niektóre z nich mogą trafić do Polski. Ostatecznie tak się nie stanie: z 36 tyś. stacjonujących w Niemczech żołnierzy USA wyjedzie 14 tyś. Mniej więcej połowa wróci do Stanów (piechota zmechanizowana), pozostali trafią do Belgii i Włoch (tam m.in. szwadron F-16).”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie