Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Rosja zbiera swoich sojuszników przeciw NATO; MON zapomina o przeszkoleniu wojskowym dla studentów; Bezrobotni ochotnicy w OT bez kwalifikacji; Światowa czołówka myśliwców piątej generacji; Rychły koniec walk w Aleppo?

fot. Lockheed Martin
fot. Lockheed Martin

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Poczobut, Gazeta Wyborcza, "Anty-NATO na wojnie informacyjnej": Rosja wraz ze swoimi sojusznikami planuje wspólną deklarację oraz plany militarne przeciw NATO. "Rosja razem z sojusznikami odpowie na zwiększenie obecności NATO u swoich granic – zapowiedział Mikołaj Bordiuża, sekretarz generalny Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Decyzje co do formy tej odpowiedzi zapadną 26 grudnia na szczycie organizacji w Sankt Petersburgu. [...] Poza Białorusią, która jest najbliższym sojusznikiem Rosji, wszystkie państwa regionu zwiększyły swoje wydatki na zbrojenia i armie".


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Więcej ćwiczeń dla rezerwistów": W 2017 roku MON planuje zwiększyć liczbę szkoleń dla ochotników o 7,5 tys. w stosunku do roku ubiegłego. Wojsko ma również zamiar zwiększyć o prawie 1/3 liczbę wezwań dla rezerwistów na ćwiczenia. Eksperci zauważają, że pomimo zwiększenia miejsc w służbie przygotowawczej wojsko zapomina o możliwości przeszkolenia w trybie wakacyjnym studentów – ochotników. Przepisy zezwalają na taki tryb szkolenia, jednakże jest to niezwykła rzadkość.


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "Obrona Terytorialna Bezrobotnych": Do 2019 roku Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć blisko 53 tys. ochotników. Tak duża potrzeba stanu osobowego może położyć się cieniem na jakości w rekrutacji do Wojsk Obrony Terytorialnej. Dane z Wojskowych Komend Uzupełnień pokazują, że w głównej mierze ochotnikami do WOT są osoby bezrobotne. Eksperci ostrzegają, że rekrutacja osób bez kwalifikacji nie przyniesie nowej formacji pożytku.


Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Myśliwce piątej generacji": Analiza możliwości technicznych myśliwców piątej generacji produkowanych przez światowe mocarstwa militarne.  "Amerykanie, Chińczycy i Rosjanie – tak w tej chwili wygląda czołówka pracująca nad najnowszymi modelami myśliwców wielozadaniowych. Z kolei z Rosjanami chcą współpracować w tej dziedzinie Hindusi. Tymczasem USA rozpoczęły już prace nad kolejną generacją myśliwców. Najprawdopodobniej w 2030 r. rozpoczną one służbę w US Navy. [...] Silne tradycje w rozwijaniu technologii myśliwców wielozadaniowych próbuje podtrzymywać Federacja Rosyjska. Najnowszym efektem tych działań jest samolot myśliwski piątej generacji – Suchoj T-50 (PAK FA). Konstrukcja jest odpowiedzią na zbudowanie przez Amerykanów F-22 Raptor".


Dziennik Trybuna, "Asad o krok od zwycięstwa": Od poniedziałku trwa końcowa faza ofensywy armii syryjskiej i jej sojuszników we wschodnim Aleppo, skąd nadal uciekają tysiące cywilów. "Według Ayrault dowodem na fałszywość twierdzeń Rosji, że w Syrii atakuje dżihadystów, jest ponowne zajęcie Palmiry przez PI. Rosjanie, którzy udają, że walczą z terroryzmem, w rzeczywistości skupiają się na Aleppo i zostawiają przestrzeń dla Daesz (PI), które jest w trakcie odbijania Palmiry, co jest bardzo symboliczne, mówił".

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Lotnik

    Rosja przez najbliższe 10 lat nie jest w stanie wyprodukować myśliwca V generacji chyba, że rozpocznie współpracę z Chinami, które już produkują myśliwca I-20 a to dzięki temu, że ukradli plany amerykanom. Piszę jak jest a nie jak mówią rosjanie.

    1. qwerty

      Odpowiedź na Raptora oblatanego w 1990 r. Szanuje.

Reklama