Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Relacje z trwającego szczytu NATO w Londynie; Wywiad z szefem rosyjskiego Centrum Badań Wojskowo-Politycznych; Nowy wiceminister w MON?; Uroczysta promocja oficerska żołnierzy rezerwy oraz WOT

Fot. NATO
Fot. NATO

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Łukasz Grajewski, Radosław Korzycki, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Sojusz niezgody”: Relacja z trwającego szczytu NATO w Londynie. „Zaklęcia Jensa Stoltenberga na temat jedności paktu niczego nie zmieniają. NATO jest coraz bardziej podzielone, a jego członkowie nie szczędzą sobie złośliwości”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Reanimacja po <<śmierci klinicznej>>”: Zmiana stanowiska prezydenta Francji na szczycie NATO w Londynie. „Macron już wierzy w gwarancje paktu. Nie będzie też szukać dealu z Rosją wbrew Polsce. Trump: to mały spór z Francją. [...] Musimy przede wszystkim ochronić te kraje natowskie, które leżą w mniejszej niż 500 km odległości od Rosji - przekonywał Emmanuel Macron w trakcie wspólnej konferencji prasowej z Donaldem Trumpem.”


Rusłan Soszyn, Rzeczpospolita, „Zmierzamy w kierunku konfliktu zbrojnego”: Wywiad z prof. Aleksiejem Podbieriozkinem, szefem rosyjskiego Centrum Badań Wojskowo-Politycznych. „Gdyby powstało jakiekolwiek zagrożenie dla Rosji, jeden iskander jest w stanie zniszczyć całą dywizję pancerną. Pocisk wystrzelony z wyrzutni Iskander leciałby do Warszawy około 3,5 minuty. Ci, którzy zechcą nas zaatakować, nie zdążą się pomodlić.”


Super Express, „Nowe stanowiska dla Gowina”: Zmiany kadrowe w resorcie obrony. „W ramach nowej umowy koalicyjnej z PiS Porozumienie dostanie dodatkowe stanowiska wiceministrów. [...] oraz Marcina Ociepę (35 l.). Ociepa wkrótce ma się przenieść się z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii do MON, gdzie będzie wiceministrem.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Żołnierze 6. MBOT na promocji oficerskiej”: Kolejni żołnierze zostali promowani na pierwszy stopień oficerski. „W niedzielę l grudnia na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta promocja 200 oficerów rezerwy. Wśród nich było 38 oficerów obrony terytorialnej, którzy ukończyli kurs oficerski <<Agrykola>>. Na niedzielnych uroczystościach nie zabrakło żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego.”


Konrad Wysocki, Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kolektywna obrona filarem NATO”: Relacja z trwającego szczytu NATO w Londynie. „W Wielkiej Brytanii trwa jubileuszowy szczyt NATO z udziałem największych światowych przywódców. 70. rocznica powstania najpotężniejszego sojuszu w historii to idealna okazja do podkreślenia jedności w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim jego członkom, l choć w dwustronnych rozmowach pojawiają się różnice co do sposobu prowadzenia polityki odstraszania i obrony, szef NATO Jens Stoltenberg zapewnia, że w przypadku ataku żaden z krajów członkowskich nie zostanie pozostawiony sam sobie.”


Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, „Szczyt NATO. Kto teraz wstrząśnie Sojuszem”: Czy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosi po obradach wspólną polityczną deklarację przywódców Sojuszu? „Trump. Erdogan. Macron. Większość członków NATO trzyma kciuki, by rozpoczęty wczoraj wieczorem w Londynie szczyt Sojuszu dostarczył jak najmniej newsów. Ale czy tego samego chce trzech przywódców, którzy uwielbiają wstrząsać światem? [...]  Spotkanie przywódców NATO miało się zacząć od przyjęcia, którego gospodynią była Elżbieta II, a skończy się dziś. W sensie formalnym to nawet nie jest <<szczyt>>, który miałby podjąć ważkie decyzje, lecz okolicznościowy zjazd ku uczczeniu 70. rocznicy Sojuszu.”


Reklama

Komentarze (3)

  1. Ułan1981

    W istocie :) Dlatego najbardziej potrzebna jest artyleria o zasięgu pow 100km i sytemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe.

  2. Dumi

    I co z Turcją??? Będziemy wchodzić z nimi w układy??? Nie ma na to zgody. Polski nie było na mapie 123 lata, też nie mieliśmy państwa. Kurdowie nie mają państwa, to ludzie tacy jak my, nieco podobni historycznie i co teraz będziemy wchodzić w układ z Erdoganem, który jest człowiekiem niebezpiecznym i niegodnym zaufania??? Zgodzimy się na uznanie kurdów za terrorystów bo nasze bezpieczeństwo na wschodniej flance jest ważniejsze??? To byłoby jak podpisanie cyrgografu. Ja nie chcę takiego sojusznika a Wy??? Turcja głośno wypowiada swoje żądania a pozostali członkowie NATO??? Mamy pewność, że nie żądają czegoś od nas "po cichu"??? To są właśnie sojusze i ich niepewne fundamenty... Zachęcam ekipe rządzącą do większych nakładów na modernizacje polskiej armii i wydawania conajmniej 60% wydatków w polskim przemyśle zbrojeniowym...

  3. say69mat

    @Rusłan Soszyn, Rzeczpospolita, „Zmierzamy w kierunku konfliktu zbrojnego”: Wywiad z prof. Aleksiejem Podbieriozkinem, szefem rosyjskiego Centrum Badań Wojskowo-Politycznych. „Gdyby powstało jakiekolwiek zagrożenie dla Rosji, jeden iskander jest w stanie zniszczyć całą dywizję pancerną. Pocisk wystrzelony z wyrzutni Iskander leciałby do Warszawy około 3,5 minuty. Ci, którzy zechcą nas zaatakować, nie zdążą się pomodlić.” ... trudno się oprzeć wrażeniu, że to permanentny strach kieruje narody na drogę konfliktów prowadzących do totalnej autodestrukcji. Tak na marginesie, trzeba by być kompletnym Rosjaninem aby atakować Rosję przy użyciu dywizji pancernych ;))) Albooo ... Macierewiczem.

Reklama