Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Prezydent RP wkrótce ratyfikuje umowę wojskową z USA; Rozpoczęły się ćwiczenia Brilliant Jump-20 (II); Trwa mobilizacja WOT; Czy Rosja zaangażuje się w konflikt o Górski Karabach?

Fot. MON/WOT
Fot. MON/WOT

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Republikanin w Białym Domu realnie wzmocnił obecność USA w Polsce”: Ratyfikowana umowa, która mają podpisać obie strony przewiduje wzmocnienie amerykańskiej obecności m.in. o co najmniej tysiąc żołnierzy oraz powołanie wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu Wojsk Lądowych USA w Poznaniu. „Prezydent Andrzej Duda wkrótce ratyfikuje umowę o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA. To kolejny krok do zwiększenia współpracy Warszawa - Waszyngton [...] Ratyfikacja ma nastąpić w najbliższych tygodniach, po tym jak prezydent RP wróci do pracy z kwarantanny związanej z zakażeniem COVID-19. [...] Umowa, którą ma teraz ratyfikować głowa państwa, jest zwieńczeniem kolejne go etapu, czyli ciągnących się od ponad dwóch lat negocjacji w sprawie tzw. Fort Trump.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Druga edycja Brilliant Jump w tym roku”: Manewry Brilliant Jump-20 (II), które rozpoczęły się 28 października, a mają trwać do 6 listopada i są organizowane przez NATO-wskie Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w Brunnsum. „W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się NATO-wskie manewry Brilliant Jump-20 (II), które zakładają przerzut 2500 wojskowych i 600 pojazdów na Litwę. To sprawdzian gotowości dla tzw. szpicy NATO (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF), na której czele w tym roku stoi 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. [...] Te długo planowane coroczne ćwiczenia angażują elementy tzw. szpicy NATO (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF), która jest przerzucana na Litwę pod koniec października oraz na początku listopada. Rutynowe ćwiczenia sprawdzą, w jaki sposób poszczególne elementy współpracują ze sobą - mówi zastępca rzecznika NATO Pierś Cazalet.”


Jarosław Molga, Gazeta Polska Codziennie, „Mobilizacja trwa”: Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dostali rozkaz stawiennictwa i wspierają szpitale w walce z COVID-19. „Do walki z koronawirusem zmobilizowane zostały WOT. Rozkaz natychmiastowego stawiennictwa usłyszeli żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy m.in. z Siedlec i Ciechanowa zostali skierowani do szpitali, by pomóc w organizacji przyjęć pacjentów i w pobieraniu wymazów. Instytucje i szpitale, które potrzebują pomocy żołnierzy WOT, mogą online zgłosić takie zapotrzebowanie. W tej chwili na Mazowszu do walki z pandemią zaangażowano 250 ochotników. O zgłaszanie personelu medycznego do pracy w szpitalach tymczasowych i innych placówkach medycznych cały czas apeluje wojewoda mazowiecki.”


Mateusz Majnusz, Gazeta Wyborcza, „Terytorialsi pomagają lekarzom”: Wojska Obrony Terytorialnej aktywnie wspierają służby medyczne w walce z epidemią COVID-19. „Już kilkuset żołnierzy wojsk obrony terytorialnej w całym kraju pomaga medykom w punktach pobrań wymazów zastępując personel medyczny. Już teraz terytorialsi pracują w szpitalach w Kędzierzynie- Koźlu, Opolu i Brzegu. [...] Terytorialsi coraz częściej pomagają medykom w innych miastach. Pierwszym miejscem na Opolszczyźnie, w którym to żołnierze pobierają wymazy od mieszkańców, jest mobilny punkt w Kędzierzynie-Koźlu.[...] Pomoc wojska przy pobieraniu wymazów to realne wzmocnienie i usprawnienie pracy placówek medycznych - tłumaczy Barbara Pawlos, rzecznik NFZ w Opolu.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Prośby o pomoc i nieustająca ofensywa”: Czy Rosja zaangażuje się militarnie w konflikcie o Górski Karabach? „Po prawie półtora miesiąca wojny o Karabach Armenia domaga się od Rosji określenia, kiedy zainterweniuje na jej korzyść. Ale Kreml nie chce się angażować.[...] Chcę, by do strefy konfliktu zostały skierowane rosyjskie siły rozjemcze - oświadczył premier Armenii Nikol Paszynian. Jednocześnie zażądał od Moskwy <<pilnych konsultacji>> na temat <<rodzajów i wielkości pomocy>>, jaką może ona zaoferować, by <<zapewnić bezpieczeństwo>> Armenii.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama