Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Prezydent Mołdawii nie chce do NATO; Pożar na ostatnim użytkowanym okręcie podwodnym MW RP; Wizyta dyplomatyczna Prezydenta RP w Finlandii; Czy czeka nas III wojna światowa?

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Konflikt z powodu NATO”: Konflikt polityczny w Mołdawii z powodu NATO. Proeuropejski rząd chce zacieśnienia współpracy z NATO, jednakże prezydent kategorycznie się temu sprzeciwia. „Prorosyjski szef państwa Igor Dodon sprzeciwiał się nominacji nowego ministra obrony, który chce bliższej współpracy z NATO. Sędziowie uznali więc, że jego weto jest odmową wykonywania konstytucyjnych obowiązków.”


Polityka, „Spalony zatopiony”: Pożar na ostatnim użytkowanym okręcie podwodnym Marynarki Wojennej. „[...] Marynarka Wojenna straciła swój ostatni pełnowartościowy okręt podwodny. Kilkanaście dni temu, w trakcie prac konserwacyjnych na ORP „Orzeł" doszło do pożaru w przedziale z akumulatorami zasilającymi jednostkę. Pożar był na tyle duży, że na miejsce ściągnięto również cywilne zastępy straży pożarnej. [...] Według specjalistów pożar na „Orle" może oznaczać ostateczne przypieczętowanie losu jednostki.”


Gazeta Polska Codziennie, „Para prezydencka z wizytą w Finlandii”: Wizyta dyplomatyczna Prezydenta RP w Finlandii. „Prezydenci Polski i Finlandii rozmawiali wczoraj przede wszystkim o bezpieczeństwie i kwestii energetyki w regionie Morza Bałtyckiego. Finlandia, choć nie jest członkiem NATO, to pozostaje ważnym partnerem Sojuszu w ramach układu bezpieczeństwa w regionie. Po tym, gdy Rosja zaatakowała w 2014 r. Ukrainę, władze w Helsinkach zwiększyły wydatki na obronność i podniosły poziom współpracy z NATO.”


Kamila Terpiał, Dziennik Trybuna, „Będzie wojna”: Wywiad z dr. Jackiem Bartosiakiem, autorem książki „Pacyfik i Eurazja. O wojnie". „W czasach, gdy Amerykanie byli architektem i gwarantem systemu światowego, to niepokoje na obrzeżach tego systemu bardzo im przeszkadzały dla swobodnego rozwoju wymiany globalnej towarowej i legitymizacji amerykańskiego prymatu wojskowo-politycznego, który cementował ład światowy. Dlatego zwalczali terroryzm. Z czasem ten problem staje się mniej istotny. Dla rywalizacji wielkich mocarstw walka z terroryzmem nie ma takiego znaczenia.”

Reklama

Komentarze (2)

  1. polowic

    No, to właśnie się potwierdziło, że stocznię marynarki wojennej należy zaorać. I zasypać solą dla pewności...

  2. say69mat

    @def24.pl: Polityka, „Spalony zatopiony”: Pożar na ostatnim użytkowanym okręcie podwodnym Marynarki Wojennej. „[...] Marynarka Wojenna straciła swój ostatni pełnowartościowy okręt podwodny. Kilkanaście dni temu, w trakcie prac konserwacyjnych na ORP „Orzeł" doszło do pożaru w przedziale z akumulatorami zasilającymi jednostkę. Pożar był na tyle duży, że na miejsce ściągnięto również cywilne zastępy straży pożarnej. [...] Według specjalistów pożar na „Orle" może oznaczać ostateczne przypieczętowanie losu jednostki.” say69mat: ... ??? What's ... up??? Tego typu sytuacja zdecydowanie obciąża wszystkich polityków forsujących model państwowego zarządzania i zasilania przemysłu zbrojeniowego.

    1. say69mat

      Po pierwsze, jakim to cudem urzędujący Minister ON zamierza realizować w praktyce ambitny projekt budowy okrętów podwodnych w polskich stoczniach??? Okrętów - nota bene - zdolnych do przenoszenia pocisków manewrujących v/s balistycznych??? Po drugie, mam wrażenie, że istotne ograniczenia związane z transferem technologii dotyczących produkcji elementów systemu Patriot i pocisków SkyCeptor. Mają - w odniesieniu do naszego kraju - jak najbardziej racjonalne uzasadnienie. Po trzecie, niestety, żyjemy w kraju gdzie w praktyce rządzenia doświadczamy działania dwóch zasadniczych zmiennych. Dobrych chęci i szlachetnej ignorancji.

Reklama