Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Nowy projekt ustawy o obronie ojczyzny; Wywiad z gen. Skrzypczakiem; Polsko – turecka współpraca obronna w ramach NATO
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Wojsko Polskie widzą ogromne”: Rząd przedstawił założenia nowej ustawy, która ma zastąpić ustawę o powszechnym obowiązku obrony z 1967 roku. „Znaczne zwiększenie finansowania armii i liczby żołnierzy Wojska Polskiego zapowiedzieli na wczorajszej konferencji prasowej wicepremier Jarosław Kaczyński i minister obrony Mariusz Błaszczak. Choć mówili o nowej ustawie o obronie ojczyzny, która ma ujednolicić i zmienić aż 14 ustaw z tego obszaru, to samego projektu nie pokazali. Z zapowiedzi wynika, że celem minimum jest 250 tys. żołnierzy i 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej (która ma też przejąć zarządzanie kryzysowe). Podstawą finansowania zmian ma być utworzony przy BGK fundusz.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Liczę, że MON nie zacznie budować dróg”: Wywiad z gen. Waldemarem Skrzypczakiem, byłym dowódcą wojsk lądowych i wiceministrem obrony narodowej. „Został opracowany nowy sposób finansowania Sił Zbrojnych, który wychodzi poza Ministerstwo Obrony Narodowej - na całe państwo. To bardzo dobre rozwiązanie, przełamanie pewnej silosowatości między ministerstwami. Poza tym każdy sposób na dosypanie pieniędzy na obronność jest dobry i jak najbardziej uzasadniony, tak robią też inne kraje. Mam tylko nadzieję, że resort obrony skupi się na modernizacji Sił Zbrojnych, a nie na zadaniach, które leżą w gestii innych ministerstw, jak choćby budowa dróg.”
Marek Domagalski, Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „W stronę militarnego mocarstwa”: Mariusz Błaszczak oraz Jarosław Kaczyński przedstawili nowy projekt ustawy dotyczącej obrony powszechnej. „Łatwiejsza rekrutacja, wyższe zarobki i kontrowersyjne źródła finansowania mają zwiększyć armię ze 120 tys. do 250 tys. Żołnierzy. […] Chodzi o to, by wobec zewnętrznych zagrożeń wielokrotnie zwiększyć siły naszej armii, a nowa ustawa o obronie ojczyzny stwarza ku temu podstawy - powiedział we wtorek wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński. Po zmianach siły zbrojne mają wzrosnąć do 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy WOT. To zakładane minimum. Wprowadzona ma być zasadnicza służba wojskowa dla ochotników (obowiązkowa nie wróci). Ci żołnierze po 28-dniowym szkoleniu podstawowym, a potem 11-miesięcznym specjalistycznym, będą mogli wstąpić do zawodowej służby wojskowej bądź wrócić do cywila. Zostaną uelastycznione zasady awansu w wojsku i do jednego etatu, np. dowódcy kompanii, będzie przypisanych kilka stopni wojskowych, a więc będzie możliwy awans na tym samym stanowisku. Przewidziano też dodatkowy stopień starszego szeregowego specjalisty z wyższym wynagrodzeniem.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Polska zacieśnia więzi obronne z Turcją”: Podczas niedawnego spotkania w Warszawie ministrowie obrony Polski oraz Turcji mówili o udanej współpracy wojskowej dwóch państw w ramach NATO. „Podczas niedawnej wizyty szefa resortu obrony Turcji Hulusiego Akara w Warszawie zapadła decyzja co do intensyfikacji relacji szkoleniowych między Polską a Turcją. Doskonałą platformą szkoleniową, jak również okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami SZ Polski i Turcji są cykliczne ćwiczenia międzynarodowe, takie jak Anatolian Phoenix czy Sharp Lynx. Szef MON Mariusz Błaszczak zadeklarował podczas spotkania, że w najbliższym czasie do Turcji zostanie wysłana delegacja, która ustali szczegóły dotyczące intensyfikacji współpracy polsko-tureckiej w obszarze przemysłu zbrojeniowego.”
miód
Projekt ustawy niemalże jak jednorożec, jak mityczny jednorożec. Wszyscy słyszeli ale nikt nie widział...no może poza autorami ;) . A na marginesie, oby tzw. "dobrowolny pobór" nie podzielił losu NSR który również był zachwalany na etapie tworzenia jako cud, miód wzór: made in USA-rmy :).