Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Niemcy zwiększają budżet obronny; Spotkanie Biden – Putin; Niderlandzkie czołgi na wschodniej flance NATO; Podsumowanie szczytu NATO

Fot. bundeswehr.de
Fot. bundeswehr.de

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „53 miliardy euro rocznie. Nowa potęga wojskowa”: Berlin poważnie potraktował naciski Donalda Trumpa na zwiększenie wydatków na obronę i inwestujej w wojsko rekordową sumę. „W tym roku budżet na obronę naszego zachodniego sąsiada osiągnął 53 mld euro (1,57 proc. PKB) i był większy niż Francji. [...] Dekady zaniedbań spowodowały jednak, że niemieckie siły zbrojne mają wiele słabości. Michael Karl, ekspert instytutu GIDS, ostrzegł niedawno, że z braku odpowiedniej liczby nowoczesnych dronów Bundeswehra przegrałaby starcie z Azerbejdżanem, gdyby była w miejscu Armenii.”


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Niemcy z USA, ale nie bezwarunkowo”: Wywiad z Kai-Olaf Langiem z niemieckiego rządowego think tanku Wissenschaft und Politik. „Niemcy angażują się czynnie na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, ale w dalszym ciągu dążą do dialogu z Moskwą. Przy tym Niemcy są przeciwne otwarciu perspektywy członkostwa w NATO dla Ukrainy i Gruzji. Lecz są za stowarzyszeniem tych krajów z UE. [...] Generalnie rzecz biorąc, efekty takiego podejścia do Rosji były skromne i to doprowadziło do pewnego otrzeźwienia. Ale nadal nie ma znanych z przeszłości wielkich debat koncepcyjnych dotyczących ułożenia przez Niemcy czy UE relacji z Moskwą. W tej sytuacji ewentualne zakończenie budowy Nord Stream 2 niczego zasadniczo nie zmienia.”


Jakub Kapiszewski, Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Biden - Putin: pierwsze starcie”: Wzajemne stosunki USA - Rosja są nawet gorsze niż pod koniec zimnej wojny, a do tego strony dzieli różnica zdań w praktycznie każdej dziedzinie. „Amerykański przywódca kończy dzisiaj swoje europejskie tournee spotkaniem z prezydentem Rosji w Szwajcarii. Cudów jednak nikt nie oczekuje [...] Amerykanie nie chcą ryzykować powtórki fatalnego wizerunkowo szczytu z 2018 r. z udziałem Donalda Trumpa. Głównym zadaniem Bidena jest więc zaprezentować stanowczość wobec rosyjskich posunięć. - Mam zamiar przekazać prezydentowi Putinowi, że są obszary, gdzie możemy współpracować, jeśli wybierze współpracę zamiast konfrontacji. A jeśli nie będzie chciał współpracować, tak jak w przypadku cyberbezpieczeństwa, odpowiemy z właściwą siłą - powiedział polityk.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Niderlandy wzmacniają wschodnią flankę NATO”: Oddział czołgów Leopard 2A6 dołączy do obecnych na Litwie żołnierzy z 17 Batalionu Piechoty Zmechanizowanej Gardę Regiment Fusilers „Prinses Irenę" wchodzącego w skład 13 Lekkiej Brygady (13 Lichte Brigade). „Cztery czołgi Leopard 2A6 należące do wojsk lądowych Niderlandów (Koninklijke Landmacht) po raz pierwszy od 17 lat wyruszają na zagraniczną misję. Już w następnym miesiącu trafią na Litwę, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO - informuje niderlandzki dziennik <<Algemeen Dagblad>>. [...] Dyslokacja na Litwę czterech czołgów oraz ich załóg ma mieć miejsce w lipcu. - Nie są to duże siły, ale chcemy wspierać i uspokoić naszych partnerów, a także pokazać, że sojusznicy są z Litwą - oznajmił podpułkownik Timo de Brost. Niderlandzki wojskowy zdaje sobie sprawę, że te cztery czołgi nie zrobią wrażenia na Putinie, zauważył jednak, że potrzebny jest jasny sygnał, że Niderlandy są gotowe bronić sojuszników z NATO.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Zagrożenie ze strony Rosji i Chin impulsem dla reformy NATO”: Zagrożenie ze strony Rosji i Chin, a także potrzeba reformy Sojuszu były głównymi tematami szczytu NATO w Brukseli. „Odpowiedzią na rosnące wpływy Rosji i Chin na świecie jest rozpoczęcie przez Sojusz reform. Kraje członkowskie mają nie tylko współpracować w kwestiach obronnych, lecz także gospodarczych i technologicznych. Z tego powodu planowane jest utworzenie centrum do spraw innowacyjności, a także współpraca ze start-upami i ośrodkami technologicznymi. Wzmocniona ma być również strategia obrony i odstraszania, a także ochro na kluczowej infrastruktury w poszczególnych krajach. Doszło też do oficjalnego spotkania Joego Bidena z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, który powiedział, że otrzymał od amerykańskiego lidera zapewnienie, że bezpieczeństwo Eu ropy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, leży mu bardzo na sercu.”


Reklama

Komentarze

    Reklama