Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Inspektorat Uzbrojenia ogłosił dialog techniczny w ramach programu „Perkoz”; Komentarze po decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu części żołnierzy USA z Niemiec do Polski

Fot. D24
Fot. D24

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Inspektorat uzbrojenia szuka następców Mi-2”: Do dialogu technicznego na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców, które maja zastapić wysłużone Mi-2 w ramach programu Perkoz zgłosiło się 12 firm. „Wśród 12 firm, które zgłosiły się do dialogu technicznego, znalazły się m.in.: Boeing, Elbit Systems, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., Bell Textron, Polska Grupa Zbrojeniowa SA, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Works 11 Sp. z o.o., Hindustan Aeronautics za pośrednictwem Helicopter Division Hindustan Aeronautics, WSK PZL-Świdnik SA, Cobham Aviation Services UK oraz Airbus Helicopters SAS. Wśród minimalnych wymogów, jakie ma spełniać nowy śmigłowiec, znalazła się zdolność do transportu pięciu żołnierzy z pełnym wyposażeniem bądź ładunku o masie do tysiąca kilogramów w kabinie.[…]”


Roman Imielski, Gazeta Wyborcza, „Trump osłabia NATO”: Komentarze po decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu części amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski. „Decyzja Białego Domu o wycofaniu z baz w Niemczech 9,5 tyś. amerykańskich żołnierzy to kolejne z całej serii działań Donalda Trumpa, które osłabiają więzi transatlantyckie i bezpieczeństwo tej części świata.”


Reklama

Komentarze (4)

 1. Rkz3

  W ramach programu "Perkoz" PZL Świdnik likwiduje linię w-3 sokół i zastąpi niczym. Niespotykana innowacja na skalę światową, Poland is the best !

  1. Jon

   Może nie będzie tak żle jak myślisz .Jest szansa że rząd wybierze śmigłowce z oferty zachodniej produkcji wyprodukowane w Świdniku i załoga utrzyma miejsca pracy .

  2. Śmigłowce bez silników produkcji P&W nie latają, to proponują AW-139.

 2. ccc

  NATO to USA,a reszta państw to przystawki NATO.

 3. BUBA

  Trump oslabia NATO - tak na sucho. Bazy w niemczech to lukratywny interes dla Niemiec. Z jednej strony kasuja od rzadu amerykanskiego i z dugiej prywatnie w postaci Imbisow, Ogrodkow piwnych taxi itp. A na koncu pokazuja Amerykanom PALEC. Decyzja Trumpa mnie wcale nie dziwi. Mamy was bronic i jeszcze za to wam placic ... he ... a wy w zamian ...

 4. BUBA

  Helikoptery to tylko Boeing albo swidnik.

Reklama