Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Hiszpańskie siły powietrzne na tegorocznym Air Show; Problemy Bundeswehry; Analiza potencjału albańskiej armii; Wywiad z b. wiceministrem obrony; Rząd bez pomysłu na polski przemysł zbrojeniowy?
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Gazeta Wyborcza Stołeczna, „Patrulla Âguila na Air Show”: „Hiszpańskie Siły Powietrzne opublikowały kalendarz wydarzeń na 2018 rok. Zaznaczono w nim Air Show w Radomiu - na pokazy przyleci grupa akrobacyjna Patrulla Aguila. Hiszpanie gościli jużwRadomiuw2001,2005i2015roku. Patrulla Aguila lata na szkolnych samolotach Casa C-101. W pokazach bierze udział siedem samolotów. Do tej pory o przylocie na Air Show poinformował też szwajcarski Patrouille de Suisse.”
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Bundeswehra w rozsypce”: Czy problemy niemieckiej armii przełożą się na funkcjonowanie NATO? „Braki w uzbrojeniu i sprzęcie logistycznym oraz częste awarie pojazdów bojowych i samolotów - niemieckie media coraz częściej informują o problemach w Bundeswehrze. Sprawa jest poważna, gdyż w przyszłym roku to właśnie niemiecka armia stanie na czele tzw. szpicy NATO, czyli strategicznych sił szybkiego reagowania. Informacje o problemach w Bundeswehrze podały w poniedziałek na swoich stronach internetowych dwa niemieckie dzienniki: „Rheinische Post" oraz „Die Welt", powołujące się na raport jednej z komórek w ministerstwie obrony narodowej zajmującej się m.in. badaniem stanu uzbrojenia poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Z dokumentu wynika, że niemieckie wojska lądowe mają problem głównie z użytkowaniem czołgów i bojowych wozów piechoty. Sprawa jest niepokojąca, gdyż to właśnie niemieccy żołnierze wraz z uzbrojeniem staną w 2019 r. na czele tzw. szpicy NATO(ang. Very High Readiness Joint Task Force).”
Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Tirana z niewielką armią”: Analiza potencjału albańskiej armii. „Albańskie Siły Zbrojne według rankingu globalnej siły militarnej (Global Firepower 2017) liczą w czasie pokoju ok. 50 tyś. wojskowych. Do tego należy doliczyć 14 tyś. rezerwistów. Nie są dostępne oficjalne 'dane, ilu żołnierzy służy w poszczególnych rodzajach wojsk. Najprawdopodobniej jest to związane z trwającą modernizacją sił zbrojnych. Obowiązkowa służba wojskowa przestała być egzekwowana w 2010 r. W zeszłym roku Albańczycy wydali na obronność 1,1 proc. PKB, co stanowiło kwotę 110 min dol. Armia składa się z trzech klasycznych części: wojsk lądowych, marynarki wojennej i lotnictwa. (…) Albańscy wojskowi wspierają również tzw. operacje SAR (wyszukiwania i ratowania zaginionych). Żołnierze prowadzą także działania w zakresie zapobiegania przemytowi broni oraz uczestniczą w szkoleniach i misjach wojskowych pod auspicjami NATO, Unii Europejskiej i ONZ-etu.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Negocjowanie nie jest proste. Dopiero się uczymy”: Wywiad z Bartoszem Kownackim, byłym wiceministrem obrony narodowej. „Nie jest pan już wiceministrem obrony odpowiedzialnym za zakupy dla wojska. Tarczę przeciwrakietową Wisła, największy kontrakt zbrojeniowy w naszej historii, rząd PiS negocjuje dwa lata, a umowy wciąż nie ma. Bartosz Kownacki: W 2015 r. podjęto decyzję o wyborze patriotów. Ale żadnych negocjacji do objęcia rządów przez PiS nie prowadzono. Dwa lata negocjacji przy zakupie wartym kilkadziesiąt miliardów złotych to nie jest dużo. Lepiej negocjować kilka tygodni dłużej i uzyskać cenę o kilka czy kilkadziesiąt milionów mniejszą. Maksymalna cena, którą na początku podawali Amerykanie, to ponad 10 mld dol. za pierwszą fazę zakupu. Teraz jest to cena o połowę niższa. Z czego wynika ta różnica? Bartosz Kownacki: Mówiłem to wielokrotnie, że kwota 10,5 mld dol. była górną granicą. Byliśmy o tym uprzedzeni wcześniej. Publicznie pan mówił, że jesteście zaskoczeni wysokością kwoty. Bartosz Kownacki: Stanowisko negocjacyjne rządu polskiego było jasne: Bartosz Kownacki, poseł z ramienia PiS, w latach 2015-2018 sekretarz stanu w MON chcieliśmy zapłacić jak najmniej. Jeżeli bym oficjalnie mówił, że 10,5 mld dol. to dobra kwota, to pewnie byśmy dużo z niej nie zeszli. Cenę wielu elementów tarczy udało nam się obniżyć przy wycenie offsetu.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Zbrojeniówka bez oręża i pomysłu”: Rząd bez pomysłu na polski przemysł zbrojeniowy? „Trudności Polskiej Grupy Zbrojeniowej narastają, a rząd Mateusza Morawieckiego jak na razie nie zaprezentował spójnej wizji rozwoju polskiej państwowej zbrojeniówki. Pomimo że miała być jednym z kół zamachowych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Obecnie PGZ znajduje się pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej; zgłaszający chęć wejścia w zbrojeniówkę Cegielski podlega Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii, zaś do niedawna prywatne WB Electronics sprzedało 24 proc. swoich udziałów Polskiemu Funduszowi Rozwoju. - Zobaczymy, kto zostanie prezesem w PGZ i kto trafi do zarządu. Bo wtedy faktycznie będzie można powiedzieć, czy premier Morawiecki weźmie całą zbrojeniówkę, czy jednak dojdzie do podziału tortu z ministrem Błaszczakiem - mówi DGP osoba od lat związana z branżą. Ta sytuacja powoduje, że konsolidacja zbrojeniówki (pomysł wprowadzany jeszcze za rządów PO i na początku realizowany przez PiS) niejako przypadkiem została zakwestionowana.”
adrian
my nie mamy przemysłu zbrojeniowego większość rzeczy które oni daja wojsku to składaki zwykłe przemysł zbrojeniowy to ma Francja Wielka Brytania Niemcy Norwegia Szwecja ich firmy sa w 100 najlepszych firm zbrojeniowych na świecie naszej nie ma żadnej
dim
Awarie i planowe niesprawności okrętów podwodnych też zaplanowali tak, aby przypadkiem nikt nie wysłał ich, w trakcie manewrów Zapad, w pobliże Gotlandii.