Reklama

Wiceszef MON: parada okrętów to ukłon w stronę MW

Fot. Załogi OORP Kormoran i Drużno
Fot. Załogi OORP Kormoran i Drużno

MON traktuje domenę morską na równi z domenami lądową i powietrzną. Parada morska 15 sierpnia to ukłon w stronę Marynarki Wojennej, która jest w trakcie poważnych inwestycji – powiedział wiceminister obrony Cezary Tomczyk.

We wtorek resort poinformował, że w tym roku z okazji Święta Wojska Polskiego oprócz organizowanej od lat defilady w Warszawie odbędzie się parada morska wzdłuż Helu.

Reklama

„Defilada od wielu lat cieszy się ogromna popularnością. Ma duże znaczenie dla wizerunku sił zbrojnych, ale i budowania odporności państwa – obywatele doceniają tego typu inicjatywy. To pokazuje też naszą siłę, na zewnątrz, do czego nawiązywał  sekretarz obrony USA Pete Hegseth” – powiedział Tomczyk, uzasadniając nowy element obchodów.

Czytaj też

Zaznaczył, że „mamy się czym pochwalić”, a Marynarka Wojenna jest w trakcie znaczących inwestycji. „Miecznik jeszcze nie popłynie, ale wszystko idzie zgodnie z planem, w przyszłym roku okręt zostanie zwodowany. Jesteśmy też, mam nadzieję, w przededniu wyboru dostawcy w programie Orka. Dlatego uznaliśmy, że to dobry moment, by podkreślić, że domena morska jest traktowana na równi z domeną lądową i powietrzną, mam wrażenie, że do tej pory tak nie było” – mówił wiceszef MON.

„To wielki ukłon w stronę Marynarki Wojennej, polskich obywateli. Uważamy, że takie połączenie jest dobre; setki tysięcy osób, które gromadzą się na polskim wybrzeżu, będą miały co oglądać” – dodał.

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone 15 sierpnia dla upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 r. w wojnie polsko-bolszewickiej. Ustanowiono je – jako Święto Żołnierza – w 1923 r., (wcześniej, od 1919 r. obchodzono je 6 sierpnia – na pamiątkę rozpoczęcia działań Pierwszej Kompanii Kadrowej) i formalnie obowiązywało do 1947 roku. Od 1950 r. Święto WP przypadało 12 października – w rocznicę bitwy pod Lenino stoczonej przez 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W 1992 r. Sejm przywrócił obchody 15 sierpnia.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (2)

  1. ALBERTk

    Parada złomu. Koń by się uśmiał.

  2. user_1076044

    Tylko niech ta parada będzie bez zakupów PiS ciekawe czym wtedy tygrysek się pochwali

Reklama