Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Cyberbezpieczeństwo priorytetem dla Polski; Brak strategicznej analizy dla transformacji SZ RP; Nieprawidłowości w CEK NATO; Drugie dno odwołania prezesa PHO

Fot. isaf.wp.mil.pl
Fot. isaf.wp.mil.pl

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności

Joanna Świątkowska, Rzeczpospolita, "Cyberbezpieczeństwo to strategiczne wyzwanie dla państwa": Ekspert Instytutu Kościuszki, dyrektor programowa Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC - Joanna Świątkowska - wypowiada się o wprowadzeniu do publicznej debaty zagadnień cyberbezpieczeństwa. "Sytuacja geopolityczna w Europie jest coraz bardziej napięta. Polska znajduje się w pierwszym szeregu państw narażonych na skutki negatywnego rozwoju sytuacji na Ukrainie. W scenariuszu eskalacji konfliktu jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie cyberprzestrzeń może zostać wykorzystana do prowadzenia działań destabilizujących sytuację w regionie."


Waldemar Skrzypczak, Dziennik Gazeta Prawna, "Zlikwidowano jądro armii, a jego odtworzenie będzie trudne": Przez ostatnie rządy, w armii zlikwidowano wiele jednostek operacyjnych oraz doprowadzono do sytuacji w której niewielka część kadry wojskowej faktycznie była gotowa do mobilizacji. Pomimo zmiany w szeregach władzy i szumnym zapowiedziom transformacji Sił Zbrojnych, brakuje strategicznej analizy, która powinna być podstawą dla każdej  dobrej zmiany i skłaniać do refleksji.


Dorota Kania, Gazeta Polska, "Pod sztandarem  FSB": Po kontrowersyjnych działaniach w siedzibie Służby Kontrwywiadu Wojskowego, ujawniono co zostało znalezione w pomieszczeniach zajmowanych dotychczas przez skonfliktowane z MON, kierownictwo Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. "Tajne dokumenty, pieczątki, podpisane in blanco blankiety i rozliczenia ściśle tajnego funduszu operacyjnego znaleźli w sejfach byłych szefów Centrum Eksperckiego ds. Kontrwywiadu NATO członkowie komisji powołanej do kontroli dokumentacji Centrum. Znaleziono także rozkazy odwołania z zajmowanych funkcji płk. Piotra Pytla i płk. Krzysztofa Duszy. Oznacza to, że obydwaj świadomie nie wykonali polecenia przełożonego, co jest poważnym przestępstwem"


Piotr Nisztor, Gazeta Polska, "Kontrowersyjny zarzut z rosyjskim gazem w tle": Odwołanie Marcina Idzika ze stanowiska szefa Polskiego Holdingu Obronnego przez zarzuty korupcyjne budzi wątpliwości. "Z nieoficjalnych informacji 'GP' wynika, że sprawa może mieć drugie dno i łączyć się z grą o setki milionów złotych znajdujące się na koncie EuRoPol Gazu. Tuż po objęciu stanowiska szefa tej spółki Idzik miał nie zgodzić się na udzielenie rosyjskiemu gigantowi gazowemu wielomilionowej pożyczki z pieniędzy spółki."

Reklama

Komentarze (1)

  1. andy

    gratuluję że dzisiaj w przeglądzie nie ma żadnego paszkwilu dotyczącego nowych demokratycznie wybranych władz i stronniczych komentarzy dotyczących ich działan zmierzających do wzmocnienia naszych zdolności obronnych ...

Reklama