Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Amerykanie bombardują Syrtę; Wybory nowego sekretarza generalnego ONZ; Czeskie bojówki paramilitarne przeciwne Zachodowi; Platforma E-310 dla polskiej armii; Polska i Panama pomogą chrześcijanom z Syrii

Fot. Tech. Sgt. Austin M. May/U.S. Air Force
Fot. Tech. Sgt. Austin M. May/U.S. Air Force

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Mariusz Zawadzki, Gazeta Wyborcza, "Wykurzyć kalifat z Syrty": Amerykanie rozpoczęli systematyczne bombardowania Syrty w Libii, które zostało opanowane przez ponad 1 tys. bojowników Państwa Islamskiego. "Wykorzystywane będą bezzałogowe samoloty z bombami i rakietami oraz myśliwce. Celem kampanii jest przechylenie szali na stronę sił rządowych, co będzie trudne. Bojownicy bronią się zaciekle. Nie mają dokąd uciec - drogi wyjazdowe z Syrty są odcięte. Wielu z nich za rządów Kaddafiego należało do warstwy uprzywilejowanej (Syrta była znana z lojalności wobec dyktatora)"


Anna Słojewsk, Rzeczpospolita, "ONZ ma męską twarz": Kadencja obecnego sekretarza generalnego ONZ upływa z końcem roku. 5 sierpnia mają odbyć się nieoficjalne prawybory nowego sekretarza. W rankingu prowadzi Portugalczyk - Antonio Guterres - jednakże Rosja i Chiny najprawdopodobniej będą próbowały nie dopuścić do wyboru Portugalczyka na stanowisko sekretarza.


Polityka, "Milicja ćwiczy po lasach": Przeciwnicy NATO i Zachodu, byli i czynni wojskowi, organizują w Czechach oddolne struktury paramilitarne. "W Czechach działa ponad 90 oddziałów Milicji Narodowej (Narodni domobrana) - alarmuje wpływowy publicysta Martin Fendrych. Przygotowują się na muzułmańską inwazję i zamierzają się przed nią bronić. Członkowie - często werbowani z szeregów byłych i czynnych wojskowych - są zorganizowani w militarne, hierarchiczne struktury. Regularnie odbywają po lasach ćwiczenia z użyciem broni pneumatycznej, ale wielu z nich chwali się legalnie posiadaną bronią palną."


Gazeta Polska Codziennie, "PGZ przygotowuje drony dla polskiej armii": Polska Grupa Zbrojeniowa przygotowuje ofertę bezzałogowych systemów latających, aby sprostać potrzebom Sił Zbrojnych RP. "Platforma E-310, która rozwijana jest przez Konsorcjum PGZ oraz strategicznego podwykonawcę, firmę Eurotech, stwarza możliwość zamontowania na niej różnego rodzaju sensorów, począwszy od nowoczesnych systemów optoelektronicznych wspomagających rozpoznanie, poprzez radar wyposażony w syntetyczną aparaturę typu miniSAR (dostarczający dane rozpoznawcze z terenu, np. pokrytego mgłą), po systemy przeznaczone do identyfikowania sygnatur elektromagnetycznych i radarowych. E-310 to bezzałogowy system latający krótkiego zasięgu, mogący operować w promieniu 150 km od stacji kontroli misji, przemieszczając się prędkością 120 -160 km/h i osiągając pułap do 5 tyś. metrów."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Akcja z Panamą": Polska i Panama będą wspólnie pomagać uchodźcom na Bliskim Wschodzie. Wspólne ustalenia zapadły podczas wizyty prezydenta Panamy w Polsce. "Wsparcie byłoby kierowane bezpośrednio do obozów dla uchodźców z Syrii znajdujących się w Libanie i Jordanii, a także do irackiego Kurdystanu, gdzie zbiegła większość irackich chrześcijan z okolic Mosulu, gdy rejon znalazł się pod kontrolą Państwa Islamskiego. To zupełnie inna koncepcja niż forsowane przez Niemcy masowe przyjmowanie imigrantów do Europy i ich relokacja w całej Unii Europejskiej."


Krzysztof Podgórski, Dziennik Trybuna, "Dramat ludności cywilnej w Aleppo i Manbidż": Zbliża się decydujące starcie w Syrii. "Przeciwko bojownikom IS, USAF rzuciła nie tylko szturmowe samoloty A-10 Thunderbolt II, wielozadaniowe F-16 oraz F-15 Strike Eagle, ale nawet bombowce strategiczne B-52 Stratofortress. Mimo szaleńczej odwagi bojowników i dobrego planu ofensywy, operacja odblokowania miasta się nie powiodła. Jednak wyprowadzony równolegle z miasta, atak oblężonej załogi pozwolił odzyskać jej kilka dzielnic, a pojazdy terrorystów samobójców zdetonowane na liniach frontu, zadały Kurdom bardzo ciężkie straty. Przez cały lipiec, za cenę kilkunastu zabitych komandosów USA oraz setek bojowników i bojowniczek kurdyjskich, oblegający zmniejszyli o blisko 50 proc. obszar Manbidż kontrolowany przez Daesz."

Reklama

Komentarze (2)

  1. rozczochrany

    Cytat: "W Czechach działa ponad 90 oddziałów Milicji Narodowej (Narodni domobrana) - alarmuje wpływowy publicysta Martin Fendrych. Przygotowują się na muzułmańską inwazję i zamierzają się przed nią bronić. Członkowie - często werbowani z szeregów byłych i czynnych wojskowych - są zorganizowani w militarne, hierarchiczne struktury. Regularnie odbywają po lasach ćwiczenia z użyciem broni pneumatycznej, ale wielu z nich chwali się legalnie posiadaną bronią palną." Brawo Czesi! To chyba dobrze. Skąd pomysł "dziennikarza" Polityki że to coś złego, że ludzie chcą się bronić i bronic swojego kraju. Czy chciałby by w Polsce i Czechach było to sami co we Francji obecnie?

  2. oracz

    Brawo PGZ i Eurotech - to dopiero są bezpilotowce a nie nieloty

Reklama