"Sprawdzone bojowo" myśliwce Kfir do modernizacji

30 czerwca 2021, 09:41
Zrzut ekranu 2021-06-30 o 10.05.50
Rehman Abubakr (CC BY-SA 4.0)
Reklama

Izraelska firma Israeli Aerospace Industries poinformowała o otrzymaniu zlecenia na modernizację Sri Lankijskich myśliwców Kfir. Prace mają objąć pokładową awionikę i być wzorowane na zabiegach przeprowadzonych na myśliwcach kolumbijskich.

O podpisanym niedawno kontrakcie w tej sprawie poinformowała firma IAI. W jego ramach na pokładzie Kfirów ma zostać zainstalowana nowa awionika. Taka, która będzie mogła współpracować z zaawansowanym radiolokatorem i innymi sensorami, systemami komunikacyjnymi i hełmami. Wszystkie te rzeczy mają zostać zakupione i zintegrowane w późniejszym czasie. Wartość kontraktu to 50 mln USD. Wynika to z faktu, że Sri Lanka dysponuje zaledwie ośmioma samolotami wielozadaniowymi Kfir a pracami ma zostać objętych zaledwie sześć (a flotę jej odrzutowców bojowych uzupełnia kilka przestarzałych chińskich F-7).

Prace mają zostać przeprowadzone w lokalnych zakładach, a ich pełny zakres (wraz z nowymi sensorami i systemami łączności) ma być wzorowany na programie modernizacji kolumbijskiej floty kilkunastu Kfirów. W pakiecie modernizacyjnym przewidziano także szkolenia lankijskiego personelu naziemnego.

Choć Sri Lanka dysponuje niewielką liczbą myśliwców Kfir, to są one uznawane za sprawdzone w działaniach bojowych i nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Maszyny te odegrały bowiem istotną rolę w zakończonych przed ponad dekadą walkach rządu Sri Lanki z organizacją terrorystyczną Tamilskie Tygrysy (LTTE).

Reklama
Reklama

Obecnie na świecie eksploatowanych jest jeszcze 35 samolotów wielozadaniowych Kfir. Sześć jest w posiadaniu Textrona który użycza ich do szkolenia pilotów USAF, 23 służą w siłach powietrznych Kolumbii, a osiem właśnie na Sri Lance. Co ciekawe przy okazji ogłoszenia kontraktu o modernizacji tych ostatnich prezes IAI Yossi Melamed wspomniał o planach kontynuacji programu Kfira i stworzenia jest nowej wersji - KNG (Kfir New Generation). Byłoby to już kolejne wcielenie tej stworzonej w latach 70. konstrukcji opartej na kadłubie Mirage III.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Marek L.
czwartek, 1 lipca 2021, 15:35

Korekta : Siły powietrzne Ekwadoru nie używają już obecnie IAI Kfir'ów C-10. Zostały one wszystkie jakiś czas temu wycofane ze służby.

Marek L.
czwartek, 1 lipca 2021, 10:50

Lotnictwo bojowe Ekwadoru również posiada około 10 Kfir'ów, w ich stosunkowo nowoczesnej wersji C-10.

Marek L.
czwartek, 1 lipca 2021, 00:35

Również siły powietrzne Ekwadoru posiadają około 10:ciu IAI Kfir'ów, w ich wersji C-10.

Tweets Defence24