Spotkanie szefów Sztabów Generalnych Grupy Wyszehradzkiej

30 września 2020, 11:34
50400462131_999ec97232_k
Fot. st. szer. Łukasz Kermel/Sztab Generalny WP.
Reklama

Budowa zdolności obronnych, rozwój wojsk cybernetycznych, wspólne ćwiczenia i szkolenia oraz współpraca sił zbrojnych w warunkach pandemii – to tematy rozmów szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy spotkali się w podwarszawskiej miejscowości Pruszków, w ośrodku reprezentacyjnym MON. W kolejnym dniu generałowie spotkali się w Warszawie, odwiedzili też brygadę pancerną w Wesołej.

"Cieszę się, że mimo obecnej sytuacji pandemicznej w Europie mogliśmy się spotkać osobiście i przedyskutować sprawy ważne dla regionu" – powiedział szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak, który przewodniczył spotkaniu. Wzięli w nim udział jego odpowiednicy z Czech, Słowacji i Węgier.

Szef SGWP podkreślił, że wobec ograniczeń, jakie wymusiła pandemia, która uniemożliwiła wiele rzeczywistych działań, "znaczenie cyberprzestrzeni dramatycznie wzrosło". "Dlatego współpraca Grupy Wyszehradzkiej w cyberprzestrzeni na poziomie militarnym została wzmocniona i stała się nie tylko częścią naszego codziennego życia, ale i naszej codziennej służby" – zauważył generał.

"Jak wiemy, dużo się dyskutuje o wysiłkach krajów sojuszniczych i sprzymierzonych w celu zwiększenia zdolności NATO i EU" – podkreślił Andrzejczak. Dlatego — dodał — jednym z tematów dyskusji było przygotowanie grupy bojowej V4, która ma być gotowa do działań pod flagą Unii Europejskiej w 2023 roku. "To jasno pokazuje, że współpracujemy także, by podejmować ważne inicjatywy w ramach UE" – zaznaczył.

"Wymieniliśmy nasze przemyślenia dotyczące operacyjnego rozmieszczania sił V4 w kontekście odpowiedzi NATO i UE na zagrożenia bezpieczeństwa. Dyskutowaliśmy rolę krajów V4 w Siłach Odpowiedzi NATO i w Inicjatywie Gotowości, które są kluczowe dla wschodniej flanki. Omawialiśmy też obecny stan zdolności cybernetycznych na poziomie narodowym" – relacjonował szef SGWP. Dodał, że Polska dzieli się doświadczeniami z budowy Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. "Rozmawialiśmy o cyberobronie jako nowej domenie operacyjnej i wymieniliśmy poglądy na to, jak każdy kraj może się przyczynić do rozwoju zdolności cybernetycznych V4" – powiedział.

Jednym z głównych tematów spotkania były współpraca, szkolenie i ćwiczenia. "Rozmawialiśmy o operacjach transgranicznych i mobilności wojsk, które zwiększyłyby efektywność i gotowość sił" – dodał generał Andrzejczak.

"Z powodu restrykcji związanych z pandemią wiele ćwiczeń było, o wiele mniejszych niż planowaliśmy. Jednakże, mając na uwadze doświadczenia zdobyte od początku pandemii, chciałbym ogłosić, że nasze wojska są gotowe do wielonarodowych i sojuszniczych ćwiczeń zgodnie z planem szkoleń i ćwiczeń V4" - zadeklarował. "Ważne, by pamiętać, że każde z nich jest zaplanowane, transparentne i ma defensywny charakter” – podkreślił.

Jak zaznaczył szef SGWP, doświadczenia z pandemii pokazały, że ściślejsza współpraca "jest potrzebna i nieunikniona", a wobec negatywnego wpływu pandemii na budżety poszczególnych państw, "kluczowe jest, aby wypracować wspólne wymagania operacyjne dotyczące wybranego sprzętu wojskowego", co pozwoliłoby zwiększyć wspólne zdolności obronne.

W kolejnym dniu wizyty generałowie kontynuowali rozmowy w środę w Sztabie Generalnym. Odwiedzili też 1. Warszawską Brygadę Pancerną w warszawskiej Wesołej. Dołączy do nich szef Sztabu Generalnego Ukrainy gen. Rusłan Chomczak. Polska sprawuje prezydencję w V4 od lipca br. do czerwca 2021.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Bursztyn
czwartek, 1 października 2020, 12:17

Cyfrowy tuż przed wyjazdem DO NATO Mam nadzieję że wesprze kolegów

Bursztyn
czwartek, 1 października 2020, 12:16

Cyfrowy tuż przed wyjazdem DO NATO mam nadzieję że wesprze kolegów

Namiestnik Nowosilcow
czwartek, 1 października 2020, 11:47

Co tam robi banderowca?!

arb
środa, 30 września 2020, 15:47

Strach się bac, z czym do działan. Bez zabezpieczenia logistycznego. Zabawa dorosłych w "wojenkę".

Piotr ze Szwecji
środa, 30 września 2020, 15:13

Wojskowy pakt obronny V4 winien być podpisany. Na dzień dobry Czechy, Słowacja i Węgry powinny postarać się wystawić po 1 pełnej dywizji lądowej (ledwie 1 brygada w każdym kraju musi być sformowana). Każdy kraj winien wprowadzić na wzór Polski swój własny WOT. WP winno wystawić 1 dywizję górską dla wzmocnienia sił zbrojnych Czech i Słowacji asap. Polska winna także wystawić mieszaną KP i PD dywizję aeromobilną (3 brygady wojska + 2 brygady śmigłowców) i utworzyć 1 brygadę piechoty morskiej przy MW (na kutrach i łodziach desantowych, jak w Formozie czy w szwedzkiej Kust Jeagare i absolutnie żadnych okrętów desantowych Nawodniakom!!!). To nie są docelowe ilości wojsk dla krajów V4, bo docelowym budżetem obronnym państw V4 winny być 4% PKB, a nie 2 czy 2.5. Następną kwestią jest możliwość obsługi sprzętu sojuszniczego V4 przez wszystkie narodowe zbrojeniówki. W razie wojny to dodatkowy potencjał. PGZ winien się zorientować w terenie przemysłu Czech, Słowacji czy Węgier, czy nie można podłączyć ich firmy we własny łańcuch produkcji przemysłowej w przypadku zakupu i używania sprzętu i broni produkowanej w Polsce przez te kraje z V4. Zakupy FMS krajów V4 winny być też konsolidowane, bo większe ilości to też niższa cena za sztukę. Szkolenie i obsługa mogą być tańsze też. Dla przykładu dobrze, gdyby wojska lotnicze krajów V4 były oparte na F-16 i mogły w ramach sojuszu używać tej samej amunicji.

Nesher
czwartek, 1 października 2020, 11:15

Nie ma V4, to tylko okazjonalny klub, który może zrobić tylko jedną rzecz, powiedzieć nie. Nikt nie jest zainteresowany bliższym sojuszem poza UE lub NATO. I wcale nie w formacie, który tu opisałeś. Nikt nie jest zainteresowany wspieraniem supermocarstwowego marzenia Warszawy. Na przykład. pomysł, jak przemysł zbrojeniowy w tych krajach przestawi się na produkcję polskich systemów pod auspicjami PGZ, czy wspólne zakupy (np. F16) będą zarządzane przez to, czego Polska obecnie chce. To totalne bzdury. I zapomnij o około 4 PKB na armię, nie zmusisz na przykład Pragi do zrujnowania służby zdrowia na miarę Polski.

LLd
czwartek, 1 października 2020, 09:39

100%

Tweets Defence24