Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Putin przegrywa kampanię w Donbasie; Amerykański szpieg w Berlinie; Wiedeń: miasto, w którym Wschód spotyka Zachód; F-16 nad stepem szerokim

Fot. Ministerstwo obrony Ukrainy
Fot. Ministerstwo obrony Ukrainy

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Gazeta Wyborcza, Mirosław Czech, Putin przegrywa kampanię w Donbasie: Po wznowieniu przez ukraińską armię operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju rozmowy z prorosyjskimi separatystami będą musiały zmienić charakter. Chodzi już nie o ustalenie ich roli w polityce, ale o warunki złożenia broni. (…) Dziś powinny się odbyć konsultacje w tej sprawie z udziałem przedstawicieli Ukrainy ambasadora Rosji, OBWE i władz tzw. republik z Doniecka i Ługańska.(…) Według ukraińskiego wywiadu w pobliżu granic skoncentrowano ok. 50 tys. rosyjskich żołnierzy, 150 czołgów i 240 samolotów. Z tych powodów Poroszenko nie cofnie się przed zduszeniem rebelii siłą. (…) Zmieniają się też nastroje wśród cywilów - coraz więcej ludzi ma dość i separatystów, i Rosji.

Gazeta Polska Codziennie, Jakub Jałowiczor, Ukraina zapowiada odzyskanie Krymu: Ukraina kontynuuje ofensywę przeciw prorosyjskim terrorystom, zapowiada odbicie Krymu, a jednocześnie prowadzi negocjacje. (…) Na razie Kijów dąży do fizycznego wyniszczenia terrorystów.(…) W czwartek nowo mianowany minister obrony Ukrainy Walerij Hełetej zapowiedział starania o odzyskanie Krymu. - Jestem przekonany, że Ukraina zwycięży. Uwierzcie mi, że dojdzie do parady zwycięstwa i że odbędzie się ona w ukraińskim Sewastopolu - mówił szef resortu obrony tuż po zaprzysiężeniu. Walki na Wschodzie trwają. (…) Sytuację Kijowa komplikuje to, że Paryż i Berlin naciskają raczej na wstrzymanie działań ukraińskiego wojska niż na wstrzymanie wsparcia Rosji dla terrorystów.

Gazeta Wyborcza, Bartosz T. Wieliński, Amerykański szpieg w Berlinie: 31-letni pracownik niemieckiego wywiadu BND miał nagrywać tajne dokumenty na pendrive'a i sprzedawać je Amerykanom. Został aresztowany.(…) Przesłuchiwany przyznał, że pracuje dla CIA. Z wewnętrznego systemu BND zgrał ok 300 dokumentów, w tym tajne akta przekazywane komisji ds. służb specjalnych Bundestagu. (…) twierdzi, że nie został zwerbowany tylko sam zgłosił się do amerykańskiej ambasady i zaproponował współpracę.

Rzeczpospolita, Danuta Walewska, Wiedeń: miasto, w którym Wschód spotyka Zachód: Politycy, biznesmeni, mniej i bardziej słynni szpiedzy, ale i terroryści chętnie umawiają się w stolicy Austrii. Wiedeń jest doskonale skomunikowany, ma wygodne hotele (…) I leży w centrum Europy. Wszędzie stąd blisko(...) Kiedy na początku czerwca pod naciskiem Brukseli Bułgarzy wstrzymali budowę gazociągu South Stream, wydawało się, że rosyjski Gazprom został skutecznie powstrzymany przed dalszą ekspansją w Europie. (…) Minęły niespełna trzy tygodnie i do South Stream, który ma umożliwić przesyłanie rosyjskiego gazu trasą omijającą Ukrainę, oficjalnie przyłączyli się Austriacy. Amerykanie podnieśli wrzawę, nawołując do solidarności w powstrzymaniu rosyjskich agresorów. Bruksela trochę się skrzywiła. Austriacy udawali, że nie rozumieją, o co chodzi.

Gazeta Wyborcza, Mirosław Czech,  F-16 nad stepem szerokim: Putin i rosyjskie elity wiedzą, że nie mają szans w konfrontacji z Europą i Ameryką. Są silni jedynie słabością Zachodu i tchórzostwem jego polityków. (…)  Władimir Putin powiedział we wtorek rosyjskim ambasadorom, że Rosja musiała zająć Krym, bo inaczej znalazłyby się tam wojska NATO. „A to znaczyłoby, że NATO miałoby swoją bazę w Sewastopolu, co cofnęłoby Rosję do czasów sprzed panowania Piotra I" - roztoczył upiorną wizję. (…)Putin szuka sposobu, by z najmniejszymi stratami w oczach Rosjan wyjść z matni, w którą sam się wpędził.(…) Nie trzeba ułatwiać mu zadania i szukać z nim kompromisu kosztem żywotnych interesów ukraińskich i państw Europy Środkowo-Wschodniej. (...) Wystarczy spojrzeć na mapę, by zrozumieć, że Ukraina ze względów strategicznych i psychologicznych powinna się stać członkiem NATO.

Reklama

Komentarze

    Reklama