Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Sobotni przegląd prasy: Prezydent Francji promuje swoją zbrojeniówkę, Korupcja pod lupą Banku Światowego
Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Polska – Głos Wielkopolski, Anita Czupryn, Po misji „Afganistan" czeka nas zespół stresu bojowego: Decydenci w Polsce wychodzą z założenia, że jak w 2014 r. skończy się misja w Afganistanie, to skończą się problemy. Nie biorą pod uwagę tego, że właśnie wtedy PTSD rozleje się po Polsce - mówi Jarosław Rybak, były rzecznik MON. (…)W Iraku służyło ok. 16 tys. żołnierzy, a w Afganistanie ponad 25 tys. Do tego dochodzi udział w innych misjach, jak: Kosowo, Czad, Bośnia i Hercegowina, państwa bałtyckie. (…) Amerykanie wyciągnęli wnioski po wojnie w Wietnamie, gdzie zginęło 57 tys. amerykańskich żołnierzy, ale przez kolejne 40 lat dwa razy tyle weteranów popełniło samobójstwa. U nas jeden oddział szpitalny na Szaserów w Warszawie nie załatwi problemu.
Super Express, Prezydent Francji odwiedził Tuska: Francuski prezydent Francois Hollan-de (59 l.) przyleciał do Warszawy. Według oficjalnych komunikatów rozmawiał z Donaldem Tuskiem (56 l.) na tematy bezpieczeństwa. Komentatorzy mówią jednak wprost: wizyta związana jest z przetargami dla wojska. W ciągu 10 lat Polska wyda na zbrojenia ponad 40 mld dolarów, czyli ponad 130 mld zł.
Głos Wielkopolski, AlexSpence, David Robertson „The Times", Światowe kontrakty na łapówkach: Wiele firm świadomie korumpuje urzędników w krajach głównie azjatyckich i afrykańskich oraz w Europie Wschodniej, by zdobyć lukratywne kontrakty. Bank Światowy wziął na cel sto światowych koncernów (…) Próbując zdobyć kontrakty na sprzedaż sprzętu zbrojeniowego, BAE Systems miał rzekomo wręczać korzyści majątkowe urzędnikom w wielu krajach, m.in. Arabii Saudyjskiej, RPA, Czechach, Rumunii i Bahrajnie. Mimo kilku śledztw w 2010 r. koncernowi postawiono tylko jeden zarzut fałszowania ksiąg rachunkowych i skazano na karę w wysokości 30 mln funtów. (…) Pokusa wręczania łapówek zauważalnie wzrosła od początku kryzysu finansowego. Globalizacja i spadająca marża zysku sprawiają, że firmy szukają nowych rynków w państwach, gdzie korupcja w biznesie jest na porządku dziennym.
Nasz Dziennik, Artur Kowalski, Dymisja "bez powodu"?: Prawo i Sprawiedliwość chce nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej dotyczącego przetargów w armii i dymisji wiceministra Waldemara Skrzypczaka, który za nie odpowiadał. (…) Do tej pory (…) postawa wobec sytuacji w MON wygląda na próbę wyciszenia sprawy okoliczności zawierania kontraktów na dostawy dla armii. A pytania o okoliczności przygotowania kolejnych przetargów miałaby kończyć dymisja osoby za nie odpowiedzialnej, która -jak przekonywał premier - "doskonale się sprawdziła". (…) - Chcemy poznać wszystkie szczegóły. (…) Chcemy się także dowiedzieć, czy przetargi dla polskiej armii na ponad 100 miliardów złotych na następne 10 lat nie są zagrożone - powiedział Kamiński.
Gazeta Wyborcza – Łódź, Aleksandra Hac, Mocni w biznesie: Łódzkie jest krajowym liderem w wydawaniu pieniędzy z unijnych funduszy. W piątkowy wieczór dowiedzieliśmy się, które firmy i samorządy najlepiej wykorzystują pomoc z UE. (…) Podczas gali "Mocni w Biznesie" Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w urzędzie marszałkowskim nagrodziło najbardziej innowacyjne firmy i samorządy w regionie. Konkurs jest podsumowaniem tego, jak wydawano unijne pieniądze w latach 2007-2013. (…) Najbardziej innowacyjny projekt zrealizowało AMZ Kutno. - Dostaliśmy dofinansowanie na panele balistyczne do pojazdów saperskich. (…) Współpracujemy zarówno z Ministerstwem Obrony Narodowej, jak i klientami indywidualnymi - opowiada Dariusz Fabisiak, wiceprezes zarządu AMZ Kutno.
zdziwiony
a jakiego kraju flagę ma ten żołnierz na ramieniu?
XYZ
Polską, w wariancie obniżonej widoczności (low visibility). Taką, jaka powinni nosić wszyscy żołnierze, a w warunkach bojowych OBOWIĄZKOWO! I także dotyczy to (a nawet PRZEDE WSZYSTKIM) pozostałych znaków, na wszystkich statkach powietrznych i okrętach SZ RP. Bo może nie wystarczyć czasu na ich przemalowanie... Albo akurat nie będzie pod ręką odpowiedniej farby. Niestety, na razie nie pozwala na to Konstytucja. Czepiał bym się tylko umiejscowienia godła (jeżeli w ogóle jest potrzebne?), do czego śp. Szymon Kobyliński gdy żył, też miał krytyczne uwagi (powinno być w pionie na linii podziału barw).